Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

„Mass media zwracają bardzo pobieżną uwagę na kryzys środowiska,” stwierdza Walter Cronkite, jeden z najbardziej wybitnych amerykańskich dziennikarzy i jednocześnie narrator nowego filmu SOS dla Planety. Dlatego międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF sięgnęła po zupełnie pionierski dla ekologów sposób komunikacji – nowoczesną trójwymiarową opowieść. Film wchodzi właśnie do warszawskiego kina IMAX.

Po raz pierwszy mamy do czynienia z ekranizacją, która złamała konwencję filmów przyrodniczych. Twórcy zdystansowali się od dotychczasowych sposobów narracji. Opowiadają o problemach współczesnego świata techniką obrazkową XXI wieku. Postawili na kolorowy, dynamiczny i wirtualny obraz tak dobrze znany dziś młodemu pokoleniu wychowanemu na multimediach i grach komputerowych oraz oswojonemu z nowymi technologiami, jak np. internet. Widzowie zostają wchłonięci do zupełnie nowego, trójwymiarowego świata. Jednocześnie, zarówno Walter Cronkite jak i miś Panda, który jest drugim narratorem filmu SOS dla Planety, uświadamiają nam, że to co oglądamy na ekranie to autentyczne problemy, z którymi ludzkość musi się zmierzyć, jeżeli chcemy by nasz świat trwał.

Aby żyć musimy korzystać z naturalnych zasobów naszej planety: ziemi, wody, surowców, itd. Okazuje się jednak, że ludzkość zużywa dziś o 23% więcej, niż Ziemia jest nam w stanie oferować. Innymi słowy, już teraz Ziemia potrzebuje ponad roku i 2 miesięcy na zregenerowanie tego co ludzkość zużywa przez jeden rok. Niszcząc zasoby przyrodnicze naszej planety, np. poprzez wyrąb lasów, przełowienie mórz i emisję gazów cieplarnianych, przyczyniamy się do pogłębiania tego dramatycznego problemu. Systematyczne zanikanie naturalnych zasobów Ziemi zagraża naszemu dobrobytowi i naszemu życiu. Rodzą się konflikty, ziemia staje się jałowa, surowce stają się bardzo drogie lub niedostępne. Zjawiska te zaostrzane są przez globalny wzrost populacji ludności jak również poprzez zmiany w naszym codziennym trybie życia, które niosą ze sobą rosnące zapotrzebowanie na zasoby naturalne Ziemi. Zagrożenia te są dalece niedoszacowane i słabo obecne w ludzkiej świadomości. W niewystarczającym stopniu szukamy na co dzień rozwiązań dla coraz bardziej dramatycznej dla Ziemi sytuacji.

Film SOS dla Planety może to zmienić, uświadamiając młodym ludziom największe zagrożenia dla współczesnego świata powodowane tylko i wyłączenie przez nas samych. Co ważniejsze, każdy z nas może poczynić kroki, by dalszą degradację naszej planety powstrzymać. Wystarczy tylko chcieć.

A Ty ile potrzebujesz planet żeby zaspokoić swoje bieżące potrzeby?
Sprawdź na: http://ecofoot.org

Źródło: WWF

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl