Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

TVP 2, śr. 11.10, godz. 12.40
Czy zwierzęta mogą grzeszyć? Wydaje się, że nie, bo przecież nie mają sumienia. A jednak, mówiąc o różnych ludzkich przywarach, odwołujemy się do zwierzęcych porównań „obżarł się jak świnia”, „jest dumny jak paw” lub „uparty jak osioł”.

Agresja, potępiana u ludzi, w świecie zwierząt często jest dowodem dojrzałości, cechą niezbędną do zdobycia partnerki. Barany kanadyjskie, których każdy róg waży ponad 6 kg, potrafią walczyć o partnerkę nawet całą dobę. Szarżując, rozpędzają się do 40 km/godz. Obywa się bez rozlewu krwi, ale głowa może rozboleć od zderzeń, mimo że przed urazami chroni je podwójna czaszka. Przy tym długość życia baranów jest odwrotnie proporcjonalna do ciężaru ich rogów. Wielkorogi zwycięzca przekaże geny następnemu pokoleniu, ale przypłaci to krótszym żywotem.

Zwierzęta nie są wolne od grzechu zazdrości. Czasami odzywa się ona jeszcze w życiu płodowym. U rekinów najszybciej rozwijający się zarodek pożera w matczynej macicy braci i siostry. Podobne bratobójstwa są na porządku dziennym u albatrosów czarnonogich z Hawajów. Już kilkudniowe pisklę potrafi zgładzić rodzeństwo, by mieć więcej pokarmu i skupić na sobie całą rodzicielską uwagę.

W walce o przedłużenie gatunku i przekazanie genów potomstwu nawet łagodne przez większą część roku uchatki posuwają się do zbrodni. Większość samic tych zwierząt rozmnaża się tylko raz w życiu. Aby zmusić samice do ponownego wejścia w ruję, pełne żądz samce zabijają ich potomstwo.

Wiele zwierząt grzeszy pychą. Żeby zdobyć samicę, trzeba się pokazać z jak najlepszej strony. Najokazalszy, najsilniejszy samiec zdobywa partnerkę. Pod względem pychy nikt jednak nie może się równać z pawiem, który wspaniałym wachlarzem ze 150 piór stara się onieśmielić rywali i wywrzeć wrażenie na płci przeciwnej.

Lenistwo często bywa uważane za najmniej ważny z grzechów głównych, bo któż nie lubi trochę poleniuchować? Goryle spędzają na drzemce połowę dnia. Lwy wylegują się 20 godzin na dobę, oszczędzając energię na polowanie. Ale rekordy lenistwa bije leniwiec, który porusza się z prędkością kilometra na miesiąc. Zawieszony na drzewie do góry nogami przesypia 19 godzin na dobę. Jedynie raz na tydzień zdobywa się na odrobinę aktywności: schodzi z drzewa, żeby się wypróżnić. Zwierzęta te żyją stosunkowo długo – ok. 20 bardzo spokojnych lat.

Chciwość w świecie zwierząt przejawia się głównie w walce o partnerów do rozrodu. Im więcej, tym lepiej. Samce reniferów karibu chcą mieć do swojej dyspozycji całe stado samic, liczące nawet 40 sztuk. O taki harem warto powalczyć. Jeszcze większą pazerność na samice wykazują słonie morskie. 30 samców potrafi zawładnąć stadem liczącym ponad tysiąc samic. Wygrywają najsilniejsi, dlatego aż 97% wszystkich samców słoni morskich nigdy nie zdobywa partnerek.

Zwierzęta grzeszą też nieumiarkowaniem w jedzeniu i piciu. Warany z Komodo mają iście wilczy apetyt: pożerają węże, świnie, kozy, jelenie, a nawet inne warany. Zdarza się im zaatakować człowieka. 100-kilogramowy waran potrafi za jednym posiedzeniem pożreć 75-kilogramową świnię. Nie mniej skłonne do obżarstwa są goryle, które nie jedzą tylko wtedy, gdy śpią. Również rekiny pożrą wszystko: silnik od motorówki, żółwia, kanister, homary, deskę surfingową i… amatora surfingu. A nawet innego rekina. Ale proporcjonalnie do masy ciała rekin je mniej niż człowiek. Za to sęp potrafi tak się objeść, że po posiłku nie jest w stanie unieść się w powietrze.

Listę grzechów zamyka wyuzdanie, lubieżność, rozpasane żądze. Wśród węży pończoszników samców jest znacznie więcej niż samic. Gdy więc przychodzi pora godów, węże te urządzają prawdziwe orgie. Szympansy bonobo folgują sobie bez umiaru: w stadach wszyscy uprawiają seks ze wszystkimi – na dzień dobry, na dobranoc, dla poprawienia sobie samopoczucia, ustalenia hierarchii w stadzie. Ale cokolwiek powiemy o zwierzęcych grzeszkach, są one tylko bladym cieniem ludzkich przewinień.

Film dokumentalny, 43 min, USA, 2003

Źródło: TVP.pl

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl