Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Zakazane antybiotyki w mięsie kurczaków z Opolszczyzny wykazały badania laboratoryjne – poinformował opolski wojewódzki lekarz weterynarii, Wacław Bortnik. Wcześniej w kilku fermach drobiu wykryto antybiotyki i mączkę mięsno-kostną.

Mączką mięsno-kostną nie można karmić zwierząt w krajach Unii Europejskiej. Powodem jest ryzyko przenoszenia choroby Creutzfelda- Jakoba.

Badania wykazały, że również w mięsie kurczaków są zakazane substancje hamujące (rozwój drobnoustrojów – PAP), w tym antybiotyki – relacjonował Bortnik.

Takie mięso, zdaniem wojewódzkiego weterynarza jest skażone i nadaje się tylko do utylizacji. Po jego spożyciu organizm ludzki może uodpornić się na pewne antybiotyki, które nie będą działać, podane w przypadku zachorowania – powiedział.

Kurczaki, które przebadano na jednej z ferm powiatu kędzierzyńskiego, nie trafiły jeszcze do uboju. Próbki do badań w kierunku antybiotyków pobrano od kurczaków, które jeszcze są tuczone – wyjaśnił Bortnik. Według informacji kontrolerów, mięso z tej fermy wcześniej trafiało głównie na Śląsk i do Małopolski.

Bortnik zaznaczył, że prowadzony dziś monitoring rynku drobiu jest niewystarczający. My informujemy o tym, gdzie i kiedy będziemy pobierać próbki. Ostatnie wydarzenia dowodzą, że nie powinniśmy tego robić, tylko działać z zaskoczenia – ocenił weterynarz.

Podkreślił, że sytuacja jest opanowana, a sprzedaż kurczaków z podejrzanych ferm została wstrzymana. Mięso nie trafi na rynek, dopóki badania nie wykażą braku w nim substancji hamujących – zapowiedział.

Kontrole weterynaryjne ferm drobiu na Opolszczyźnie wykryły w ostatnich dniach szereg nieprawidłowości. W kilku fermach znaleziono duże ilości zakazanej w Unii Europejskiej mączki mięsno- kostnej, w kilku innych taką mączkę wykryto w gotowej karmie dla drobiu.

Zobacz też: BSE – zemsta natury.

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl