Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

16-tego października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem.

Obecnie 826 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu głodu i niedożywienia. Każdego roku 15 mln dzieci traci z tego powodu życie. Co 3 sekundy umiera kolejne dziecko.

To wstrząsające, tym bardziej gdy wiemy, że pokarmu na Ziemi jest pod dostatkiem. Co się więc dzieje z tym pożywieniem i dlaczego nie dociera on do ludzkich ust? Przede wszystkim jednak, dlaczego nie widać końca tej zawziętej walki? Gdzie tkwi błąd?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ilość pokarmu roślinnego na świecie (w 90 proc. konsumowanego przez zwierzęta!) wystarczyłaby na wyżywienie 17 mld ludzi. Niezależne dane organizacji ekologicznych wskazują nawet na liczbę 27 mld. Dlaczego więc na świecie jest wciąż tylu głodnych ludzi, a zjawisko ubóstwa zatacza coraz szersze kręgi? Dlaczego ten cały ogólnoświatowy wysiłek w walce z głodem spełza na niczym?
Wydaje się, że do takiego stanu rzeczy przyczynia się przede wszystkim niewyobrażalne marnotrawstwo pokarmu roślinnego, z którego „produkuje się” mięso.

Dlaczego mięso przyczynia się do klęski głodu na Ziemi?

Przyczyna, o której tylko nieliczni mają odwagę mówić wprost, a większość w ogóle nie ma zielonego pojęcia o jej istnieniu. Jeszcze inni „wolą” o niej nie wiedzieć (ta przyczyna to także wielkie pieniądze). Przemysł mięsny (potężne ogniwo ogólnoświatowej gospodarki) przyczynia się do ogromu ludzkiego cierpienia (okrucieństwo dotyka także zwierzęta, a naturalne środowisko naszej planety ulega szybko postępującej dewastacji). Takie są fakty! Nie wolno ich dłużej przemilczać. Ile milionów dzieci musi umrzeć z głodu zanim to wszyscy zrozumiemy?

Kilka faktów:

  • Aby otrzymać 1kg mięsa, hodowane zwierzę musi zjeść prawie 10 kg paszy lub innego pokarmu roślinnego. Stąd blisko 90% upraw na świecie (w tym obszary pastwisk) przeznacza się na produkcję pokarmu dla zwierząt!
  • Ocenia się, że z 4kg zboża podanego w postaci paszy ludzie odzyskują jedynie 0,5kg mięsa, a w 4kg zboża jest dziesięć razy więcej kilokalorii i cztery razy więcej białka niż w 0,5kg wołowiny.
  • Aby wyżywić jedną osobę na diecie mięsnej, potrzeba do tego około 12 hektarów ziemi w skali rocznej, podczas gdy wystarczy 1 hektar, aby wyżywić człowieka pełnowartościowymi produktami roślinnymi.
  • Z tego samego kawałka ziemi, można uzyskać pokarm sojowy dla 60 osób, lub zaledwie dwóch spożywających pokarm mięsny.
  • Amerykańskie krowy każdego roku zjadają ilość pokarmu, którą można byłoby wyżywić wszystkich mieszkańców Indii oraz Chin (razem 2mld), czyli około 1/3 ludzkości!
  • W krajach, których mieszkańcy umierają z głodu, uprawia się zboża, które są następnie eksportowane i przerabiane na paszę dla zwierząt hodowlanych krajów zachodnich. Np. Etiopia, dotknięta klęską głodu w 1984, uprawiała w tym czasie duże ilości zboża z przeznaczeniem dla europejskich zwierząt hodowlanych, podczas gdy jej ludność umierała z głodu.
  • Przykładowo, aby uzyskać 1kg pszenicy potrzeba 1000 litrów wody, natomiast przy produkcji 1 kg wołowiny zużywa się 100 000 litrów.

W oparciu m.in. o powyższe informacje widać wyraźnie, że jednym z najefektywniejszych sposobów rozwiązania problemu głodu na Ziemi, jest konsekwentne wyeliminowanie jego głównej przyczyny, czyli, mówiąc bez ogródek, produkcji mięsa. Według wielu ekspertów z dziedzin gospodarki żywnościowej oraz nauki o zarządzaniu światowymi zasobami naturalnymi jest to jedno z nielicznych rozwiązań, którego pozytywne efekty byłyby widoczne już w niedalekiej przyszłości.

Wegetariański sposób na lepszy świat.

Wegetarianizm to zdrowa i ekonomiczna dieta dla całej ludzkości. To wybór z myślą o ludziach, zwierzętach i środowisku naturalnym Ziemi. Jak widać, wegetarianizm stawia sobie przede wszystkim za cel ochronę życia we wszystkich jego formach, można więc powiedzieć że wegetarianizm to życie.

Chcesz pomóc? Działaj z nami!

Przeczytaj o Wege Akcji dla głodującej Afryki i jeżeli to tylko możliwe pomóż.

Źródło: Green Angels

Zobacz też:

  • Inne ważne daty w kalendarzu eko-wege

    Nadesłał/a: Wegetarianie.pl