Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Inteligentne dzieci częściej zostają wegetarianami – tak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Southampton, opublikowanych w „British Medical Journal”.

Naukowcy potwierdzili, że trzydziestoletni wegetarianie mieli w wieku 10 lat średnio pięć punktów IQ więcej niż ich mięsożerni rówieśnicy. Według badaczy, to tłumaczy, dlaczego osoby z większym ilorazem inteligencji są zdrowsze i decydują się na dietę wegetariańską, która zmniejsza prawdopodobieństwo chorób serca i otyłości.

Naukowcy zbadali 8 179 osób. Dwadzieścia lat po przeprowadzeniu testów w 1970 r. 366 uczestników eksperymentu potwierdziło, że są wegetarianami, choć ponad 100 przyznało, że jedzą ryby lub drób.

Mężczyźni-wegetarianie uzyskali 106 punktów w testach IQ, a mięsożerni – 101. Kobiety stroniące od mięsa miały wyniki na poziomie 104 punktów w porównaniu z 99 punktami uzyskanymi przez kobiety mięsożerne. Nie było różnicy w wynikach między osobami, które w ogóle nie jedzą mięsa, a tymi, którzy oprócz warzyw i owoców jedzą również mięso kurczaków i ryby.

Wśród wegetarian więcej było kobiet. Grupa unikająca mięsa miała też wyższy status socjalny i lepsze wykształcenie – potwierdzili naukowcy.

Źródło: PAP

Nadesłał/a: bartezzzzz