Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Co szósty gatunek ssaków europejskich jest zagrożony wyginięciem – wynika z raportu zamówionego przez Komisję Europejską. W raporcie opracowanym przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody napisano, że tempo zmniejszania się populacji europejskich ssaków jest „alarmujące”.

Ssaki morskie są przy tym bardziej zagrożone wyginięciem od przeciętnej – niebezpieczeństwo to grozi aż 22% gatunków.

Według dokumentu, populacja aż 27% gatunków ssaków w Europie systematycznie się zmniejsza. Wśród najbardziej zagrożonych są ryś iberyjski (pozostało przy życiu 150 zwierząt), mniszka śródziemnomorska (zwierzę z rodziny fokowatych, pozostało przy życiu około 400 sztuk), norka europejska i lis arktyczny.

Największym zagrożeniem dla ssaków europejskich jest degradacja i kurczenie się ich środowiska naturalnego z powodu wylesienia, mniejszych zasobów wodnych i zanieczyszczenia. Ssakom morskim zagraża także śmierć w sieci lub urazy w zderzeniu z łodzią rybacką – zwłaszcza na Bałtyku i Morzu Czarnym.

Autorzy raportu apelują o pilne przyjęcie europejskiego programu ochrony przyrody ze szczególnych uwzględnieniem planów ratunkowych dla najbardziej zagrożonych gatunków.

(PAP)

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl