Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Obrzydło ci mięso, wędliny i sery? Wcinaj soję!

Łatwo powiedzieć, myślisz sobie. Wszyscy wiedzą, że jest bardzo zdrowa i zawiera mnóstwo białka.

Problem w tym, że gotowanie ziaren soi to robota na pół dnia, a do tego przyrządzone z nich potrawy bywają mdłe.

Jest na to rada: kupuj gotowe sojowe półprodukty i przygotuj je, korzystając z naszych rad i przepisów! Przekonasz się, że potrawy z soi mogą być naprawdę smaczne, a przygotowuje się je w oka mgnieniu. Ale to nie wszystko: sojowa dieta pomoże ci schudnąć, odmłodzi twą skórę i wzmocni pamięć.

Komu soi, komu?

Ziarno soi zawiera mnóstwo pełnowartościowego białka: w 100 g jest go aż 35 g. Strawienie takiej porcji białka to dla przewodu pokarmowego duże wyzwanie, bo proces ten pochłania mnóstwo energii. Twój organizm zaczerpnie ją, sięgając do… zgromadzonych przez ciebie zapasów tłuszczu. To dlatego jedząc soję masz szanse szybko pozbyć się zbędnych wałków na brzuchu i biodrach. Skryta w sojowym ziarnie obfitość białka i fosforu „podkręca” też twój metabolizm, co dodatkowo przyspiesza chudnięcie.

Soja to również bogactwo związków biologicznie czynnych. Polifenole i fitoestrogeny wiążą wolne rodniki, zapobiegając powstawaniu zmarszczek i zmniejszając ryzyko zachorowania na raka. Lecytyna zaś pobudza pracę układu nerwowego, co rozjaśnia w głowie i poprawia pamięć, a do tego poprawia jeszcze nawilżenie skóry.

Czas to pieniądz

Soja to kulinarna gwiazda wszech czasów. Zrobisz z niej wszystko: kotlet i gulasz, pastę do chleba i pasztet, ser i deser. Zmielona na mąkę soja zastąpi z powodzeniem i zwykłą mąkę, i jajka. Zanim jednak przygotujesz coś w domu z sojowego ziarna, musisz się nieźle namęczyć. Musisz zacząć od namoczenia soi we wrzątku, wylać wodę, dolać świeżą i powtarzać tę operację przez trzy godziny! To konieczne, bo zabieg ten nie tylko skraca czas gotowania ziarna do pół godziny, ale przede wszystkim pozbawia go związków obciążających przewód pokarmowy. Należą do nich cukry wywołujące wzdęcia i fermentację, związki wiążące witaminy, enzymy trawienne i minerały, oraz substancje rozkładające czerwone krwinki. Po namoczeniu soję trzeba ugotować i zmielić, dopiero wtedy nadaje się na pasztety i kotlety.

Zamieszania na cały dzień! Kupując gotowe półprodukty z soi oszczędzasz mnóstwo czasu i masz pewność, że wszystkie szkodliwe związki zostały już usunięte.

Co do czego

Mąka sojowa – zastępuje jajka i mąkę, do słodkich wypieków, naleśników, sosów, deserów, nie wymaga wstępnego przygotowania.
Granulat sojowy – zastępuje mielone mięso, do kotletów, klopsów, pasztetów, jako farsz mięsny, przygotowanie – namoczyć z przyprawami, odlać wodę; można gotować 3-5 minut, np. do spaghetti.
Kostka sojowa – zastępuje kawałki mięsa, doskonała na gulasze, do bigosu, zup, przygotowanie – namoczyć z przyprawami, gotować 5 minut.
Kotlety, filety – zastępują mięso, na dania obiadowe, przygotowanie – namoczyć w wodzie z przyprawami, panierować w jajku i bułce, smażyć.
Płatki sojowe – zastępują płatki zbożowe, do muesli, jako panierka do kotletów, do słodkich wypieków, nie wymaga obróbki.

Złap równowagę

Masz nieregularne cykle miesiączkowe? Skończyłaś czterdziestkę? Jeśli dotąd nie jadłaś soi, najwyższy czas zacząć. Zawarte w niej tzw. hormony roślinne, czyli fitoestrogeny, mają doprawdy wyjątkowe właściwości. Potrafią wspierać działanie kobiecych estrogenów, łagodzą więc zaburzenia cyklu miesiączkowego. Zmniejszają też tzw. uderzenia gorąca i zlewne poty, dręczące kobiety wchodzące w okres klimakterium. Zalecana dzienna dawka to 60 mg fitoestrogenów. Znajdziesz je w: litrze mleka sojowego, 120 g twardego tofu, 250 g pasztetu sojowego, szklance suchego granulatu z soi.

Sojowe podstępy

Nie odpowiada ci smak soi, ale chciałabyś jeść jej więcej? Zastąp mleko krowie sojowym: pij je z kawą, użyj do budyniu. Kotlet mięsny zastąp sojowym; przyswoisz więcej białka, magnezu i wapnia. Oszukuj głód płatkami: smakują orzechami i mają mnóstwo sycącego błonnika (16 g w 100 g płatków). Zastąp jajka mąką sojową; ma podobne właściwości: spulchnia, nadaje puszystą strukturę, ma dużo odżywczego białka. Przyprawiaj ją majerankiem, tymiankiem i kozieradką; te przyprawy uprzyjemnią smak soi i ułatwią trawienie.

Tekst opracowano na podstawie materiałów magazynu Samo Zdrowie
Źródło: Interia.pl – Kobieta

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl