Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

29 marca br. o godzinie 20 czasu lokalnego, miliony osób na Ziemi, w tym mieszkańcy największych miast świata – Chicago, Sydney, Tel Avivu, Singapuru, Kopenhagi i Toronto – na jedną godzinę zgaszą światło w ramach akcji „Earth Hour” – „Godzina dla Ziemi”. Weź udział w globalnym wydarzeniu. Gdziekolwiek będziesz – zgaś światło!

„Earth Hour” to bezprecedensowa akcja zainicjowana przez międzynarodową organizację WWF po to, by przeciwstawić się największemu zagrożeniu dla naszej planety: zmianom klimatu. Wyłączenie świateł na jedną godzinę przez ludzi na całym świecie prawdopodobnie okaże się najgłośniejszym jak dotąd komunikatem opinii publicznej w sprawie pilnej potrzeby podjęcia globalnych działań przeciwko nadmiernemu ocieplaniu się Ziemi.

Od XIX wieku do dzisiaj, średnia temperatura na świecie wzrosła o 0,7°C. Tymczasem wybitni eksperci z całego świata, m.in. z Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatycznych (IPCC), ostrzegają, że przekroczenie granicy 2°C spowoduje, że stopnieje lodowiec pokrywający Grenlandię, a ekstremalne zjawiska pogodowe nasilą się do niewyobrażalnych dzisiaj rozmiarów. Może wyginąć aż 1/3 gatunków istniejących dziś na Ziemi. Niestety, pesymistyczne scenariusze przewidują, że do końca tego stulecia temperatura może wzrosnąć nawet o 5,8°C. Przyczyna tego zjawiska to przede wszystkim nadmierna emisja gazów cieplarnianych, w tym głównie dwutlenku węgla.

W 2008 roku Polska będzie gospodarzem największej na świecie konferencji Narodów Zjednoczonych poświęconej zmianom klimatycznym. W grudniu do Poznania przyjedzie ponad 10 tysięcy delegatów, w tym przedstawicieli administracji rządowych z blisko 200 krajów. Dlatego tak ważne jest, aby w tym roku Polska dała dobry przykład całemu światu i aktywnie włączyła się w działania wymierzone przeciwko globalnemu ociepleniu.

W ubiegłym roku, w dn. 31 marca, dzięki akcji WWF 2,2 milionów mieszkańców Sydney w Australii na jedną godzinę wyłączyło światło w swoich biurach i miejscach zamieszkania. Ten masowy wysiłek spowodował, że zapotrzebowanie na energię w tym mieście przez ten czas zmniejszyło się o 10,2%! Symboliczne „zgaszenie” budynku Opery w Sydney czy mostu Harbour Bridge skupiło uwagę światowych mediów. W tym roku wiele miast z całego świata, idąc za przykładem Australii, przyłącza się do „Earth Hour”, przemieniając jednocześnie symboliczną akcję w wydarzenie o globalnym znaczeniu. Chęć uczestnictwa w akcji zgłosiły już władze miasta Poznania i Warszawy.

Także Ty możesz wziąć udział w tej niezwykłej akcji. Wystarczy, że wyłączysz światło w swoim domu lub biurze, w dniu 29 marca. Razem z nami zrób dobry klimat! Powstrzymaj globalne ocieplenie!

Źródło: wwf polska

http://wwf.pl/informacje/news.php?idn=319

Nadesłał/a: YolinMic