Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Nowotwory, cukrzyca i choroby układu krążenia powodują ok. 60 proc. wszystkich zgonów – wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia.
Na choroby przewlekłe umrze w tym roku 35 milionów ludzi.

Każdego roku na choroby przewlekłe umiera dwukrotnie więcej ludzi niż z powodu chorób zakaźnych, niedożywienia i komplikacji okołoporodowych. Choroby układu krążenia powodują niemal jedną trzecią wszystkich zgonów na świecie, rak – 13 proc., choroby układu oddechowego 7 proc., cukrzyca – 2 proc.

– To już epidemia – uważa Richard Horton z pisma „Lancet”, które opublikowało wyniki badań poświęconych chorobom przewlekłym. Jego zdaniem dwa główne czynniki odpowiedzialne za ten stan to otyłość i palenie tytoniu. Co zaskakujące, „epidemia” ta dotyka przede wszystkim kraje uboższe. „To zagrożenie i te choroby, wbrew temu, co można sądzić, nie są zarezerwowane tylko dla państw zamożnych” – napisał Horton.

Cukrzyca, nowotwory i choroby układu krążenia są niedoceniane – ostrzega Horton. Największe nakłady finansowe i wysiłki lekarzy kierowane są na walkę z chorobami zakaźnymi – AIDS, malarią i gruźlicą. Tymczasem na AIDS w tym roku umrze niecałe 3 miliony ludzi, podczas gdy z powodu niewydolności układu krążenia – ponad 17 milionów.

Co więcej, z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, iż liczba zgonów spowodowanych przez choroby zakaźne czy niedożywienie zmniejsza się. W 2015 roku będzie niższa o ok. 3 proc., podczas gdy liczba zgonów na choroby przewlekłe zwiększy się aż o 17 proc.

To sprawi, że kraje ubogie zmuszone będą nie tylko do walki z chorobami zakaźnymi, ale również do przeciwdziałania nowej epidemii związanej ze zdrowotnymi skutkami palenia tytoniu i niezdrowego odżywiania. Blisko 5 milionów osób umiera co roku z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu, a ponad 7 milionów – na skutek nadciśnienia, co w dużej mierze jest efektem niezdrowej diety. Z opublikowanego we wrześniu raportu WHO wynika, że w 2005 roku na całym świecie było już ok. miliarda osób z nadwagą lub otyłych.

Globalna akcja zapobiegania chorobom przewlekłym może w ciągu 10 lat uratować życie 36 milionów ludzi – uważają eksperci WHO. Wystarczy, aby rocznie zmniejszać liczbę powodowanych przez nie zgonów jedynie o 2 proc. Jak to osiągnąć? Tu eksperci Światowej Organizacji Zdrowia nie mają wątpliwości – należy podnieść podatki na produkty zawierające tytoń oraz zachęcać ludzi do zdrowej diety, m.in. do jedzenia warzyw i owoców, a także do ograniczania spożycia soli.

Piotr Kościelniak

Rzeczpospolita, 07.10.05 Nr 235

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl