Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Kraby nie tylko odczuwają ból, ale też zapamiętują to odczucie – dowodzą irlandzcy naukowcy na łamach pisma „Animal Behaviour”. Przeczy to wcześniejszym opiniom, jakoby skorupiaki nie były zdolne do odbierania bodźców bólowych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Belfaście prowadzili badania na krabach pustelnikach. Zwierzęta nie posiadają własnych pancerzy, dlatego szukając ochrony przed drapieżnikami wprowadzają się do porzuconych muszli mięczaków.

Podczas badań elektrody o niewielkiej mocy przykładano do muszli. Kraby wykazywały pewien próg tolerancji na ładunek elektryczny. Kiedy prąd był silniejszy, kraby natychmiast uciekały z muszli. Po opuszczeniu schronienia szukały one innej muszli, a kiedy ją znalazły, przez chwilę badały, czy jest bezpieczna. Zdaniem naukowców oznacza to, że pamiętały o doznanym bólu.

– Od dawna trwa debata, czy skorupiaki takie jak kraby, krewetki czy homary, odczuwają ból – wyjaśnia kierujący badaniami prof. Bob Elwood z Queen’s University w Belfaście. Według niektórych opinii nie czują one bólu, a jedynie wykazują mechaniczne odruchy w odpowiedzi na bodźce.

We wcześniejszych badaniach prof. Elwood odkrył, że również krewetki odczuwają ból. Jak zaznacza, wyniki te każą się zastanowić nad tym, jak przemysł spożywczy obchodzi się z tymi zwierzętami.

Podobnie jest z rybami. Wbrew obiegowej wśród wędkarzy opinii, że ryby nie czują bólu, brytyjscy naukowcy badając pstrąga tęczowego odkryli w 2003 roku, że ryby odczuwają ból podobnie jak ludzie. (na podstawie PAP)

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl