Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

W związku z planami odstrzału pumy lub innego egzotycznego przedstawiciela rodziny kotowatych, przebywającego od jakiegoś czasu na terenie Polski, organizacje ochrony zwierząt wystosowały list do Ministra Środowiska Macieja Nowickiego.

Pan Maciej Nowicki, Minister Środowiska

Koalicja Organizacji Ochrony Zwierząt w pełni popiera stanowisko prof. Andrzeja Elżanowskiego w sprawie pojawienia się egzotycznego przedstawiciela rodziny kotowatych na terenie Polski.
Zwracamy się z prośbą do Pana Ministra o zmianę opinii przyzwalającej na odstrzał kotowatego. Prosimy o użycie broni Palmera, umożliwiającej czasowe uśpienie zwierzęcia i przewiezienie go w miejsce bezpieczne dla jego zdrowia i życia.

Z poważaniem,
Ewa Gebert – Prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals
Jadwiga Osuch – Prezes Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami
Cezary Wyszyński – Prezes Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!
Mateusz Janda – Komendant Straży Dla Zwierząt w Polsce
Jacek Bożek – Prezes Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja
Agata Rybkowska-Prezes Biura Lobbingu Prozwierzęcego
Dominik Nawa-Prezes Komitetu Pomocy dla Zwierząt
Krystyna Sroczyńska-Prezes Fundacji Ratowania Bezdomnych Zwierząt Emir

Stanowisko prof. Andrzeja Elżanowskiego w sprawie dot. pojawienia się egzotycznego przedstawiciela rodziny kotowatych na terenie Polski
„Wydaje się nam mało prawdopodobne aby pogłoski o pumie czy jakimś większym egzotycznym dzikim przedstawicielu rodziny kotowatych były prawdziwe: jak zgodnie sugerują Dyrektorzy Warszawskiego i Wrocławskiego Zoo, A. Kruszewicz i R. Ratajszczak, pokazane filmiki wskazują na koty domowe a ślady pochodziły najprawdopodobniej od psów.
Natomiast reakcje władz, a w szczególności Ministerstwa Środowiska, w postaci akceptacji planów odstrzału, uważam za kompromitującą zarówno w kategoriach profesjonalnych jak i etycznych czy cywilizacyjnych. Jeżeli faktycznie zabłąkałby sie w Polsce jakiś egzotyczny kot, to reakcją w cywilizowanym kraju europejskim powinna być próba schwytania go, albo do pułapki z przynęta albo przy pomocy tzw. broni Palmera, a nie brutalnego, bezmyślnego, niczym nie uzasadnionego zabijania jak to niedawno miało miejsce w przypadku łosia.”
prof. Andrzej Elżanowski
Instytut Zoologii
Uniwersytet Wrocławski

Źródło: klubgaja.pl

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl