Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

PAP, 2005-10-19 17:42

W celu przeciwdziałania ptasiej grypie władze federalne wydały nakaz niewypuszczania drobiu z kurników w całych Niemczech.

Pilny nakaz został wydany w środę – podało federalne ministerstwo rolnictwa po telekonferencji z ministerstwami poszczególnych landów.


Ptasia grypa w europejskiej części Rosji

PAP, 2005-10-19 15:10

Groźna dla człowieka odmiana ptasiej grypy mogła się już rozszerzyć na okolice Tuły w europejskiej części Rosji – poinformowało w środę rosyjskie ministerstwo rolnictwa.

„Wstępne wyniki badań laboratoryjnych wskazują na obecność wirusa H5N1 u padłych ptaków, znalezionych w wiosce w obwodzie tulskim. Są to jednak wstępne dane” – powiedziała rzeczniczka ministerstwa, zaznaczając, że oficjalny komunikat resortu zostanie ogłoszony wkrótce.

Wirusa tego wykryto dotychczas w Rosji w kilku regionach Syberii i na Uralu. Tuła leży 220 kilometrów na południe od Moskwy.


W Rosji pada ptactwo domowe

PAP, 2005-10-19

W obwodzie tulskim, na południe od Moskwy, nadal pada ptactwo domowe – poinformowało w środę rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Według tego resortu, w ciągu minionej doby we wsi Jandowka w rejonie jefriemowskim, ok. 280 km na południe od stolicy Rosji, znaleziono 23 martwe ptaki.

Poprzedniego dnia władze obwodu tulskiego podawały, że w dniach 14-17 października padło tam 247 kur, gęsi i kaczek.

Na razie nie wiadomo, czy tamtejsze ptactwo zostało zakażone groźnym wirusem grypy H5N1 wykrytym w lipcu na Syberii. Próbki pobrane z martwych ptaków przekazano do dalszych badań do dwóch laboratoriów – w obwodzie moskiewskim i władimirskim.

Wyniki badań będą znane w czwartek wieczorem. Na razie lekarze weterynarii mówią, że występuje tam „ostra infekcja wirusowa”. Nie wykluczają zarazem, że jest to ptasia grypa.

Nie czekając na ostateczną diagnozę, lokalne władze sanitarne zdecydowały w środę o wybiciu wszystkich ptaków domowych w Jandowce – łącznie ok. 3 tys. sztuk. Rolnikom zostaną wypłacone rekompensaty. Za kurę otrzymują 100 rubli (3,5 USD), za kaczkę – 150 rubli (5,25 USD), a za indyka – 200 rubli (7 USD).

Następnie służby sanitarne przeprowadzą dezynfekcję wszystkich tamtejszych gospodarstw. Odkażanie gospodarstw drobiarskich zarządzono też w sąsiednich miejscowościach.

W odległości ok. 30 km od Jandowki znajduje się wielka ferma drobiu. Również tam podjęto działania profilaktyczne.

Władze obwodu tulskiego już we wtorek zastosowały nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Jandowce. W miejscowości tej wprowadzono ścisłą kwarantannę. Zabroniono wjazdu i wyjazdu ze wsi. W pilnych sprawach mieszkańcy wyjeżdżać mogą tylko specjalnym autobusem.

Na jedynej asfaltowej drodze ustawiono posterunek sanitarny. Trzy polne drogi zaorano.

Martwe ptaki były natychmiast na miejscu utylizowane. Władze obwodu zaczęły też wykupywać od rolników żywe ptaki. Wszyscy mieszkańcy zostali zaszczepieni przeciwko grypie na koszt budżetu obwodowego.

Ptaki domowe w Jandowce – według weterynarzy – mogły zarazić się od dzikich kaczek, które w drodze do ciepłych krajów zatrzymywały się na licznych w tym regionie stawach.

Aktualnie – jak podaje Ministerstwo Rolnictwa – w Rosji występują dwa ogniska ptasiej grypy – oba w obwodzie kurgańskim, na Uralu, ok. 1700 km na południowy wschód od Moskwy. Podejrzenie ptasiej grypy – według resortu rolnictwa – występuje w 22 innych miejscowościach: trzech w obwodzie kurgańskim, 17 – w obwodzie nowosybirskim i dwóch – w Kraju Ałtajskim.

Wszystkie te miejsca objęto kwarantanną. Oznacza to m.in. że z terytoriów tych nie wolno wywozić mięsa drobiowego i jaj.

Od lipca, kiedy stwierdzono pierwsze przypadki ptasiej grypy, w Rosji padło ok. 12 tys. sztuk ptactwa domowego. Ponad 144 tys. sztuk profilaktycznie wybito.

Przypadki zachorowań stwierdzono w 51 miejscowościach Federacji Rosyjskiej. W kolejnych 90 istniało podejrzenie ptasiej grypy. Epidemia objęła sześć regionów Rosji, na Syberii i Uralu. W obwodach czelabińskim, omskim i tiumeńskim sytuacja została już opanowana.


Ptasia grypa w Chinach

PAP, 2005-10-19 12:32

W Mongolii Wewnętrznej na północy Chin znaleziono 2600 ptaków, które padły na ptasią grypę, wywołaną groźnym także dla człowieka wirusem H5N1 – poinformowały w środę chińskie władze.

Ptaki padły na fermie hodowlanej we wsi Tengjiaying w pobliżu miasta Hohhot, stolicy regionu autonomicznego Mongolia Wewnętrzna – poinformowała w krótkiej depeszy agencja Xinhua zapewniając, że „epidemia jest pod kontrolą”.

Xinhua nie informuje, kiedy dokładnie stwierdzono tam ptasią grypę i o jakie ptaki chodzi.

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl