Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Naukowcy z USA odkryli pająka wegetarianina. Dotychczas uznawano, że wszystkie pająki na świecie są drapieżnikami, które żywią się owadami lub innymi zwierzętami. Bagheera kiplingi żyje w środkowej Ameryce, umie skakać i żywi się pąkami liści dzikiej akacji.

Christopher Meehan z Villanova University i Eric Olson z Brandeis University badali zwyczaje i tryb życia niewielkiego pająka Bagheera kiplingi podczas podróży do Meksyku, gdzie zwierzęta te zamieszkują akacje razem z mrówkami. Okazało się, że pająki te żywią się pąkami akacji i nie polują na owady.

Ponadto, jak zaobserwowali naukowcy, pająk nie wykonuje sieci do polowania, a swoje umiejętności i energię wykorzystuje do budowy schronień, w których samice zajmują się młodymi. Co ciekawe, samice nie zjadają samców po kopulacji, wykorzystują ich w znacznie bardziej cywilizowany sposób – do pomocy przy opiece nad potomstwem, co również jest wyjątkiem w świecie pająków.

Odkrycie Amerykanów jest tym bardziej zaskakujące, że dotychczas sądzono, iż fizjologia pająków nie pozwala im na spożywanie stałego pokarmu pochodzenia roślinnego. Tymczasem Bagheera kiplingi zajada liście w całości. (na podstawie: PAP – Nauka w Polsce)

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl