Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

W niedzielę zakończył się Festiwal Wegański Weekend. Niewątpliwie należy zaliczyć go do bardzo udanych. Organizatorzy nie kryli zaskoczenia tak tak dużą liczbą gości, którzy tłumnie wypełniali festiwalowe przyczółki i zainteresowaniem jakim cieszyły się wszystkie festiwalowe wydarzenia.

W ciągu trzech dni festiwalu odbyło się mnóstwo wykładów, prezentacji filmów i konkursów. Sprzymierzeńcem organizatorów była niewątpliwie piękna pogoda, która wyciągnęła Wrocławian z domów. Pewnie niejeden spacer po rynku zakończył się wizytą na festiwalu. Wszystkie punkty programu budziły wiele emocji. Poruszane na wykładach tematy skłaniały do głębokich przemyśleń, refleksji i gorących dyskusji.

Wszyscy, którzy przybyli na piątkowe wykłady mieli okazję posłuchać o permakulturze, czyli harmonijnym, zgodnym z naturą prowadzeniem gospodarstw tak aby stanowiły one wydajne ekosystemy zdolne do naturalnej regeneracji. Kolejni prelegenci opowiadający swoich dalekich podróżach skupili uwagę słuchaczy nie tylko dzięki barwnym zdjęciom. Każdy dodatkowy komentarz do prezentowanych zdjęć, który padł ze strony słuchaczy nagrodzony został pysznym hummusem.

Podczas sobotnich wykładów przeanalizowane zostały wszystkie czynniki, które przemawiają za wegańskim sposobem nie tylko odżywiania ale przede wszystkim życia. Katarzyna Kubiak przedstawiła bardzo sugestywne liczby, które nie pozostawiły cienia wątpliwości jeśli chodzi o negatywny wpływ mięsnej diety, wielkoprzemysłowego chowu zwierząt na narastające problemy z wyżywieniem ludzkości, chorobami cywilizacyjnymi, środowiskiem naturalnym.
Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład Pani Agnieszki Biernat – terapeuty i dietetyka. Podkreślała czynniki zdrowotne i nie dała się zaskoczyć żadnym pytaniem, a było ich dużo. Nie pominęła kwestii moralno-etycznych. I to one tak naprawdę dominowały podczas całego festiwalu.

Pokaz gotowania w wykonaniu duetu Avocado zgromadził sporą publiczność. Wprawieni w szybkim gotowaniu Daniel Jaroć i Joanna Krupicka wyczarowali pyszne potrawy. Sobotnia część festiwalu w Barze Vega zakończyła się wzruszającym akcentem. Film „Peaceable Kingdom” wycisnął kilka łez i na pewno pozostanie w pamięci tych, którzy go obejrzeli.

Wieczorem uczestników festiwalu gościło Centrum Reanimacji Kultury. Długo wyczekiwany konkurs gotowania był okazją do tego, aby udowodnić jak pyszne, kolorowe i różnorodne może być wegańskie jedzenie. Przygotowane przez uczestników konkursu jedzenie zniknęło w mgnieniu oka zaraz po tym jak członkowie jury skosztowali każdej potrawy aby wyłonić oczywiście te najlepsze.

Niedzielna część festiwalu rozpoczęła się warsztatami. Prowadząca Dobrusia Karbowiak pomogła odnaleźć zależności między obecną sytuacją zwierząt a rasizmem, ekologią, prawami kobiet i prawami pracowniczymi. Wynikiem prac w grupach było odnalezienie zaskakująco wielu analogii. Kolejnym punktem był wykład Dawida Karasia, który podsumował kilka filozoficznych koncepcji, których centralnym punktem jest kwestia praw zwierząt. Wskazał ich słabe strony i wytknął niedociągnięcia. Podsumowaniem etycznych rozważań był wykład bioetyka Doroty Danowskiej. Na pewno dostarczył silnych argumentów, które można wykorzystać w promowaniu weganizmu.

Na zakończenie festiwalu swoją działalność zaprezentowały lokalne grupy działające na rzecz zwierząt. Fundacja 2 plus 4 stawia sobie za cel szkolenie psów ze schronisk aby zwiększyć ich szansę na adopcję, natomiast Straż dla Zwierząt interweniuje w najbardziej drastycznych sytuacjach znęcania się nad zwierzętami, wyciąga na światło dzienne niewygodne fakty i dąży do ukarania prawomocnymi wyrokami oprawców zwierząt.

Zmęczeni ale zadowoleni wrócili do domów organizatorzy i goście festiwalu. Ci pierwsi podkreślają, że to ich pierwsze wspólne przedsięwzięcie i na pewno nie ostatnie. To dopiero początek planowanej na szerszą skalę działalności. Już kiełkują pomysły na kolejne eventy. Będą o nich informować na razie na stronie www.vega-wroclaw.pl. Udało się podsłuchać rozmowy na temat stworzenia organizacji skupiającej wrocławskich wegan i ich strony internetowej, ale na razie ciiii…

Organizatorzy dziękują za pomoc w organizacji festiwalu Barowi Wegetariańskiemu Vega, księgarni Falanster klubowi Kalaczakra Gallery&Coffee oraz Centrum Reanimacji Kultury.

Portal Wegetarianie.pl był patronem festiwalu
WEGAŃSKI WEEKEND Więcej jedzenia – mniej cierpienia.

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl