Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone


Pierwsze dwa numery „Zeszytów Praw Zwierząt” zostały przyjęte entuzjastycznie. Od niedawna dostępny jest już trzeci numer tej cyklicznej publikacji, poświęconej teorii i filozofii praw zwierząt.

Zeszyty Praw Zwierząt do nabycia w sklepie Wegestudio.pl
www.wegestudio.pl/Zeszyty_praw_zwierzat_nr_3-165.html

Nawiązując do poprzedniego numeru staramy się kontynuować temat związków pomiędzy ewolucją i prawami człowieka a prawami zwierząt. Przedstawiamy sylwetkę znanego etologa Marka Bekoffa i przedstawiamy wyniki badań psychologicznych nad zjawiskiem szowinizmu gatunkowego.

W numerze:

My, mięsożercy dyskretny urok dehumanizacji
– współczesna psychologia dowiodła intrygujących różnic w postrzeganiu zwierząt przez wegetarian i ludzi jedzących mięsa. Dlaczego i jakie ma to konsekwencje praktyczne pisze Mateusz Olechowski.

Drabina złudzeń
– w potocznej interpretacji ewolucji wciąż istnieje wiele błędnych przekonań i poglądów, które zniekształcają prawdziwy obraz teorii Darwina, a tym samym próbują w „naukowy” sposób dowieść naszej wyższości względem innych zwierząt.

Darwin, darwinizm, prawa zwierząt
– wracamy do tematu ewolucji i jednocześnie analizujemy postać samego Karola Darwina. Pytamy o jego podejście do problemu praw/ochrony zwierząt.

Wyzwolenie totalne: rewolucja XXI wieku
– publikujemy artykuł uznanego działacza na rzecz zwierząt Stevena Besta, który niedawno miał okazję gościć w Polsce z serią wykładów. Best stara się analizować prawa zwierząt w szerokim, polityczno-ekonomicznym, kontekście.

Smutek u zwierząt
– Mark Bekoff o zjawisku żałoby wśród zwierząt. Nie tylko ludzie potrafią przeżywać śmierć swoich najbliższych.

Ewolucja etologii
– wywiad z Markiem Bekoffem o rozwoju nauk o zachowaniu zwierząt i zmianach w sposobie postrzegania samych zwierząt przez naukę i społeczeństwo. Jak wiele udało nam się osiągnąć i jak wiele jeszcze przed nami.

Czytaj więcej…

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl