Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

6 października około godz. 14.00 pod Barbakanem w Krakowie zrobiło się wyjątkowo tłocznie – dziesiątki wegetarian i wegan z całej Polski zebrało się bowiem by wziąć udział w pierwszej w Polsce Veggie Parade!

Celem marszu było zwrócenie uwagi opinii publicznej na walory zdrowotne, smakowe, etyczne i ekologiczne diety wegetariańskiej i wegańskiej, które w naszym kraju postrzegane są bardzo stereotypowo. Przez barwną, pozytywną paradę osób, które od lat propagują wolny od zwierzęcego cierpienia styl życia, uczestniczy chcieli pokazać, że w Polsce weg(etari)anizm jest możliwy, co więcej, jest świadomym, dobrym wyborem.

O 14.30 około 250 uczestników marszu ruszyło w stronę krakowskiego rynku, skandując prowegańskie hasła, tj. „Raz, dwa, trzy, weganinen zostań Ty”, czy „Zostań wege, dla zwierząt, dla siebie”.

Na Rynku, po uformowaniu serca symbolizując ego logo krakowskiej akcji, odczytali manifest międzynarodowej idei Veggie Parade, po polsku oraz po angielsku.

Następnie, ulicami Szewską, Floriańską, Królewską, aż do Podchorążych i Bronowickiej dotarli do ul. Rydla, do Fortu nr 7, gdzie marsz dobiegł końca, a rozpoczął się trwający 4 godziny Veggie Fest.

Podczas festynu można było skosztować wegetariańskich i wegańskich przekąsek, przygotowanych przez sponsorów wydarzenia. Można było również po raz pierwszy obejrzeć film „Maximum Tolerated Dose”, wziąć udział w zabawach zręcznościowych (slaskline, przeciąganie liny), posłuchać wykładu dietetyczki na temat wegańskiej diety, wziąć udział w warsztacie plucia ogniem i zobaczyć fireshow. Na pikniku pojawiły się również stoiska Wege Dzieciak, Vege Runners i Antyfutro.

Veggie Parade Kraków to pierwsza w Polsce odsłona międzynarodowej inicjatywy, która do tej pory odbyła się już m.in. we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Czechach, USA i Japonii. Jej inicjatorem i głównym koordynatorem była Viva! Kraków, a współorganizatorami krakowska Fundacja Czarna Owca Pana Kota, Fort nr 7, bielska Vege Inicjatywa i Viva! Katowice.

Patronami medialnymi wydarzenia były magazyny „Vege”, „Organic”, „e!stilo”, miesięcznik „Wegetariański Świat” oraz portale internetowe Wegetarianie.pl, ForumVeg oraz VivaLaVita.pl.

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl