Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone


Najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wytyka Europie zaniedbania w walce z globalnym ociepleniem i skażeniem środowiska.
Kontynent pochłania zasoby naturalne w tempie dwukrotnie szybszym niż reszta świata.

Według raportu w Europie następuje obecnie zmiana klimatu, jakiej nie było od 5 tysięcy lat. Przy obecnym tempie jego ocieplania się do 2050 roku stopnieje trzy czwarte szwajcarskich lodowców.

Wraz ze wzrostem długości życia i zwiększaniem się liczby ludzi mieszkających samotnie w ciągu stulecia podwoi się obszar zurbanizowany. Oznacza to, że przez dziesięć lat w Europie zabudowana zostanie powierzchnia o wielkości trzech Luksemburgów. Do 2030 roku pasażerski ruch lotniczy będzie dwukrotnie większy. Zagrożone są ekosystemy morskie, zasoby wody oraz jakość powietrza na kontynencie.

Chociaż EEA wysoko ocenia liczne działania na rzecz środowiska naturalnego, to jednak wyraźnie stwierdza, że trzeba zrobić znacznie więcej, aby uniknąć kryzysu.(…)

Dokument obejmuje okres pięciu lat i opisuje sytuację w 32 krajach, ale koncentruje się na zagrożeniach związanych ze zmianą klimatu. Okazuje się między innymi, że tylko latem 2003 roku zniknęło 10 proc. alpejskich lodowców.

„Jeśli nie będzie skutecznych działań przez kilka dziesięcioleci, globalne ocieplenie doprowadzi do stopienia lodowców na północy i pustynnienia obszarów na południu. Ludność Europy będzie skupiać się w centrum kontynentu” – mówi Jacqueline McGlade, dyrektor Agencji.

Raport wskazuje, że w ostatnim stuleciu średnia temperatura w Europie wzrosła o 0,95 stopnia, czyli więcej niż przeciętna na świecie, wynosząca 0,7 stopnia. Ten trend doprowadzi do wzrostu temperatury od 2 do 6 stopni jeszcze w tym wieku.

Czytaj całość…

Źródło: The Independent / Onet.pl

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl