Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Straż Leśna rozpoczęła niedawno w całym kraju akcję „Kłusownik”. Ma ona na celu ograniczenie szkodnictwa leśnego, przede wszystkim zakładania wnyków i nielegalnego pozyskania drewna. Strażnicy leśni przy współpracy policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Łowieckiej i straży miejskich intensywniej niż zwykle patrolują obszary leśne, kontrolują transporty i punkty handlu drewnem, a także organizują zasadzki na złodziei i kłusowników.

Akcja prowadzona jest od kilku dni, a potrwa jeszcze co najmniej kilka tygodni.

Strażnicy chronić będą również stanowiska roślin chronionych (np. widłaków, mchów, bluszczy lub borówki, których pozyskiwanie jest bezprawne), które w ostatnim czasie coraz częściej stają się przedmiotem handlu.

W ubiegłym roku w całej Polsce zanotowano blisko 11 tys. przypadków kradzieży drewna i 654 przypadki ewidentnego kłusownictwa (łączne straty z tego tytułu wyniosły ponad 5,1 mln złotych). Najczęściej kłusowanymi zwierzętami były: jeleń, sarna i dzik, ale zdarzyły się również przypadki skłusowania żubra oraz wilka.

O prawdziwej skali kłusownictwa świadczy liczba znajdowanych w lesie wnyków – w całym kraju rocznie zbiera się tego około ćwierć miliona sztuk.

Jak podaje Głos Szczeciński w 2005 roku na terenie szczecińskich lasów w stalowych pułapkach zginęło wedle oficjalnych danych co najmniej 80 jeleni, ponad 250 dzików i pół tysiąca saren. Szacuje się, że ubitych i zabranych przez kłusowników zwierząt było dwa-trzy razy więcej.

W modzie jest polowanie z użyciem psów. W bieżącym roku specjalnie szkolone czworonogi zagryzły w szczecińskich lasach 49 saren, 12 dzików i 64 zające.

Jednak najczęstszym sposobem kłusowania jest zastawianie wnyków.
W tym roku szczecińska straż leśna zlikwidowała około 8 tysięcy wnyków, potrzasków, obręczy i innych pułapek. W szczecińskich lasach zamieszkuje blisko 6,5 tysięcy jeleni, 32 tysięcy saren, 8 tysięcy dzików, 14 tysięcy lisów, 4 tysiące zajęcy i 125 sztuk danieli.

Na podstawie informacji Lasów Państwowych oraz Głosu Szczecińskiego

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl