Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Częste jedzenie czerwonego mięsa niszczy DNA komórek wyściełających nasz układ pokarmowy. Tym samym zwiększa ryzyko nowotworu żołądka, dwunastnicy i jelita – twierdzą brytyjscy uczeni z Cambridge.

Powszechnie uznaje się, że uszkodzenia w materiale genetycznym są przyczyną przekształcenia się normalnej komórki w nowotworową. Zazwyczaj wszelkie pęknięcia nici DNA są szybko naprawiane. Jednak, gdy zniszczeń jest zbyt dużo – w wyniku promieniowania UV czy z powodu szkodliwych substancji – komórki przestają „radzić sobie z sytuacją” i wymykają się spod kontroli organizmu.

Uczeni z Cambridge już w zeszłym roku alarmowali, że częste jedzenie (dwa razy dziennie) czerwonego mięsa – wołowiny, jagnięciny, ale także wieprzowiny (niektórzy zaliczają ją do mięs czerwonych, a termin „mięso białe” stosują jedynie dla ryb i drobiu) – trzykrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór żołądka w porównaniu z osobami raczącymi się mięsem raz w tygodniu. Wtedy jednak zalecono naukowcom przeprowadzenie większej liczby badań, by ustalić, dlaczego tak się dzieje.

Teraz ten sam zespół na łamach pisma „Cancer Research” twierdzi, że winne są różne związki azotu, które znajdują się w ugotowanym czy upieczonym mięsie. Ich stężenie w komórkach pobranych z jelita osób wybitnie mięsożernych było bardzo wysokie, podczas gdy u wielbicieli owoców, warzyw i makaronu niewielkie. Obecność związków azotowych ściśle wiązała się z częstością uszkodzeń komórkowego DNA. – To pierwsze tak wyraźnie powiązanie między spożywaniem czerwonego mięsa a początkami raka – mówi BBC prof. Sheila Bingham z Centrum Medycznego w Cambridge.

– Ja bym jednak poczekał, aż zespół przeprowadzi badania zakrojone na większą skalę – polemizował rzecznik Meat and Livestock Commision, organizacji lobbystycznej pracującej dla producentów mięsa. – Te wyniki jedynie sugerują sposób, w jaki czerwone mięso niszczy materiał genetyczny komórek nabłonka układu pokarmowego. Teraz trzeba je potwierdzić.

Źródło: BBC

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl