Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone


Wydawałoby się, że każdy zdaje sobie sprawę jak ważna jest ochrona wód. Dlaczego więc tak bezmyślnie marnujemy zasoby wodne? Czy możemy to tłumaczyć wzrostem populacji i rozwojem przemysłu czy rolnictwa?

Tak naprawdę wielu z nas sądzi, że zasoby wodne są niewyczerpalne i wychodząc z tego błędnego założenia bez umiaru marnuje wodę. Ci sami ludzie, którzy dyskutują o ochronie przyrody i krytykują niszczących ją osobników, bezmyślnie zostawiają odkręcony kurek wody idąc do innego pokoju, lub na rodzinnym pikniku nie zadają sobie trudu tylko wrzucają śmieci np. do zbiorników wodnych właśnie.

Ludzka ingerencja m.in. zmienianie biegu rzek, konsumpcyjne, rozrzutne wykorzystanie zasobu wód, niekontrolowane nawadnianie, oraz więcej nawozów azotowych, rozpuszczalników przemysłowych, środków owadobójczych, pestycydów czy zanieczyszczeń nieorganicznych, powoduje degradację wód, co wpływa za zdrowie i życie człowieka. Zbiorniki wodne są zakwaszane przez substancje chemiczne i zakłady przemysłowe, co sprawia, że są coraz bardziej toksyczne.

Nie oglądajmy się więc na polityków, bo rzeczywistość nieraz pokazała, że ustawy istnieją jedynie na papierze. Sami możemy oszczędzić wodę m.in. zakładając w swoim domu wodomierze, zamiast wanny zainstalować w łazience prysznic i ogólnie starać oszczędzać wody w gospodarstwie wodnym. Oprócz oszczędności finansowych przyczynimy się w ten sposób do ochrony środowiska.

W szerszej perspektywie konieczne jest m.in. systematyczne oczyszczanie ścieków, oszczędne wykorzystywanie zasobów wodnych, stosowanie bezściekowych technologii w produkcji przemysłowej oraz utylizacja wód kopalnianych.

Ewelina Zasada (www.ewelinazasada.prv.pl)

Źródło:
proekologia.pl/content.php?article.450
prace.sciaga.pl/21416.html
www.przystan.jezus.pl/web-pl/eko.htm
www.biebrza.org.pl/pol/przyr/o_wod.html

Zobacz też:
Woda na wagę złota

Nadesłał/a: Ewelina_Zasada