Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Ilość wody na kontynencie afrykańskim może zmniejszyć się nawet o jedną czwartą do końca XXI wieku – ostrzegają naukowcy z RPA na łamach pisma „Science”. Jako przyczynę katastrofalnych w skutkach zmian podają globalne ocieplenie klimatu.

Naukowcy z Uniwersytetu Kapsztadzkiego próbowali zbadać, jak zmiany klimatu światowego wpłyną na opady deszczu w Afryce. Ich brak już staje się główną przyczyną trudnej sytuacji na tym kontynencie – przykładem może być obecnie panująca susza we wschodniej Afryce.

Badania potwierdziły przypuszczenia, że opady deszczu mają bezpośredni i kluczowy wpływ na zasilenie strumieni i rzek w wodę – a więc na podaż wody w określonych regionach. Jeśli w ciągu roku na danym terenie spadnie mniej niż 400 milimetrów deszczu – oznacza to w warunkach afrykańskich, że rzeki i strumyki nie otrzymają żadnej dodatkowej „dostawy wody”. Powyżej tej wartości – od 400 do 1000 mm opadów w skali roku, stopniowo wzrasta zasilanie rzek w wodę deszczową.

Oznacza to, że w niektórych regionach kontynentu mniejsze roczne opady mogą przyczynić się do nasilenia niedoboru wody. Np. na terenie o średnich rocznych opadach 500 mm, 10-procentowe zmniejszenie się tej ilości mogłoby zmniejszyć ilość zasobów wodnych aż o połowę!

Najbardziej „odporne” na te zmiany są tereny o największej wilgotności (Kongo) oraz najsuchsze – Sahara.

Tereny półpustynne, takie jak Afryka południowa i Sahel, są zaś najbardziej narażone na negatywne skutki zmian klimatu – ostrzegają autorzy. „Kluczową kwestią stanie się więc właściwe zarządzanie tamtejszymi zasobami wodnymi, szczególnie w miejscach, gdzie główne rzeki przecinają granice państw. Tam niedobory wody mogą spowodować nawet zbrojne konflikty” – piszą naukowcy.

Mniejsze zasoby wodne to nie jedyne zagrożenia związane ze zmianami w strukturze opadów w Afryce. Na wschodzie kontynentu, jak przewidują naukowcy, ilość opadów ma nawet lekko wzrosnąć – nie oznacza to jednak dobrych wiadomości dla tamtejszej ludności. Dodatkowa woda zasili bowiem i powiększy istniejące tam obszary bagienne, co z kolei może przyczynić się do powstawania różnych epidemii.

Na niektórych obszarach Afryki wody będzie coraz mniej, na innych lekki nadmiar może być niebezpieczny dla zdrowia ludności. Badania Uniwersytetu Kapsztadzkiego pokazują przede wszystkim, że dostosowanie się do skutków zmian klimatycznych w Afryce będzie trudniejsze niż dotychczas przypuszczano.

Źródło: PAP

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl