Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Torebka: skóra czy PRC?  

  RSS

gaska
świeżaczek
Dołączył: 10 lat  temu
Posty: 2
01/08/2014 10:25 pm  

Cześć!

Wiem, że jest już dużo wątków na temat etyczności posiadania skórzanej odzieży i elementów, ale przeglądnęłam wiele z nich i one skupiają się głównie na obuwiu...

Słowem wstępu: Jestem wegetarianką z przyczyn etycznych, ale u podstaw mojej etyki nie leży "nie zabijać zwierząt", tylko dużo szersze "maksymalnie możliwie minimalizować powodowanie cierpienia, zarówno zwierząt, jak i ludzi".

3-4 lata temu kupiłam w second-handzie skórzaną torbę na ramię - była już zniszczona, ale bardzo mi się podobała i chciałam maksymalnie przedłużyć jej żywot (skoro już to biedne zwierzę zostało zabite... wiadomo). Torba jest już teraz totalnie przetarta na dnie, potrzebuję kupić nową, i chciałabym znaleźć coś jak najbardziej podobnego. Szukałam po second-handach, ale nic nie znalazłam. Więc co powinnam zrobić? Co jest bardziej etyczne? Kupić torbę nie-skórzaną, pewnie "Made in China" (= żerowanie na wyzysku biednych ludzi, pracujących często w nieludzkich warunkach), która zedrze się w 2 sezony i szybko stanie się odpadkiem obciążającym środowisko (plus proces produkcyjny, też mało eko), czy zainwestować w skórzaną torbę dobrej jakości, hand-made, która będzie mi służyła latami...?

Będę wdzięczna za opinie. Może któraś otworzy mi oczy i pozbędę się tego rodzaju dylematów w przyszłości...?

Pozdrawiam,
Magda


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
01/08/2014 10:30 pm  

Myślę że torba z PVC jest bardziej etyczna.


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 4163
01/08/2014 10:58 pm  

Kupuję tylko torby z tkanin, szczerze mówiąc nie lubię oślizgłej skóry czy pseudo skóry.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Fatty
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 2286
01/08/2014 11:25 pm  

Ja lubię mieć coś "na lata", nie chcę co chwila kupować i przywiązuję się do rzeczy... no, lubię kupić raz, a dobrze.

Parcia na skórzaną torebkę nie miałam nigdy(mam 2 małe, z SH, kupione mimochodem, na codzień raczej plecak lub materiałowa), ale podobny dylemat miewałam z butami - a krzywa jestem i wymagania odnośnie butów mam pewne. No i Stworzonko jestem niedobre, bo na skórzane się jednak zdecydowalam - traktuje je jako "inwestycję(* od 2 lat intensywnie użytkuję Birki, w tym czasie moja koleżanka zdążyła już zajechać 8 par klapek syntetycznych, a moim nic, tylko sie odbarwiły na pasku) " bo mam zamiar użytkować je długo(co nie znaczy, ze zawsze skórzane=lepsze)

Sprawę przetrawić i decyzje podjąc musisz sama... ale przeglądaj w międzyczasie szmateksy i serwisy aukcyjne wytrwale, a nuż się jakiś fajny sorcik trafi, albo ktoś robi w porządki w szafie i puszcza dalej sensowną torebkę 😉

[edytowane 1/8/2014 przez Fatty]

Białowieska się Puszcza.


OdpowiedzCytat
gaska
świeżaczek
Dołączył: 10 lat  temu
Posty: 2
03/08/2014 12:59 pm  

Zdecydowałam się na nie-skórzaną. Im dłużej się zastanawiałam i przeglądałam różne skórzane torby, tym bardziej mnie one odrzucały. Przy mięsie mam tak: wiem, że smaczne, ale fakt, że kiedyś żyło i czuło... nie potrafię zjeść. Przy torebkach: wiem, że trwalsze (z reguły), ale... nie potrafiłabym już chyba nosić bez wyrzutów sumienia.

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam!


OdpowiedzCytat
tonias
początkujący
Dołączył: 7 lat  temu
Posty: 12
05/12/2016 3:05 pm  

Ja nosze zwyklu bawelniany plecak i jestem bardzo zodowolona 🙂

miej nadzieje..zawsze


OdpowiedzCytat
kropelkann
początkujący
Dołączył: 7 lat  temu
Posty: 5
06/12/2016 2:36 pm  

Chciałabym powiedzieć, że torba z PCV to najlepszy wybór, ale chyba też nie do końca, jednak plecak czy bawełniana torba bardziej są naturalne.

Jestem tobą...


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
07/12/2016 12:16 am  

Ale tu nie jest pytanie o PVC, tylko PRC (People's Republic of China) czyli skóra czy chińszczyzna. 😉
Ja też odpowiadając na ten temat nie skumałem tego skrótu i myślałem że to literówka PVC 😛

[edytowane 6/12/2016 przez cienkun]


OdpowiedzCytat
Fatty
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 2286
07/12/2016 10:54 am  

Jakiś czas temu szukałam utorbienia dla siebie i na Dawandzie znalazłam sporo ofert fajnych wyglądowo i jakościowo torebek, szytych przez polskie rączki 😀

Białowieska się Puszcza.


OdpowiedzCytat
gawronek11
początkujący
Dołączył: 3 lata  temu
Posty: 10
30/09/2020 2:36 pm  

niestety prawdziwa skórę ciężko zastąpić ale nie mam w swojej szafie nic skórzanego, a przynajmniej nie z prawdziwej skóry


OdpowiedzCytat
  
Praca