Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Oscypki  

Strona 2 / 2 Wstecz
  RSS

alyna4
początkujący
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 18
01/01/2007 8:00 pm  

Witam:)
Hmm... jakby Ci to powiedzieć JankeS...
Ja raczej radzę za każdym razem pytać, bo nie zawsze jest tak, jak myślimy...
Jako wielka amatorka oscypków, już od pewnego czasu obawiałam się wyjazdu na zimowisko w góry - bo co to za Zakopiec bez oscypków:( 😛
Potem - wielce uszczęśliwiona Twoim postem na temat oscypków przestałam się martwić, jednak postanowiłam przy najbliższej okazji sprawdzić słuszność Twojej teorii...
Niestety - rozczarowałam się:( Na jarmarku w Toruniu stał Pan Góral ze swoim kramem i sprzedawał oscypki. Zapytałam go o podpuszczkę, a on odpowiedział, że naturalna, wołowa, o mikrobiotycznej nie słyszał. Niestety, co więcej powiedział również, że w górach to tylko naturalnej się używa... o_O
Ciekawe... Ja na wszelki wypadek będę niestrudzenie już niedługo:) sprawdzać i wszystkim zainteresowanym radzę to samo:)
Pozdrawiam wszystkich wielbicieli przecudownych oscypków i Ciebie JankeS - obyś jednak miał rację;)

[edytowane 1/1/2007 od alyna4]


OdpowiedzCytat
wrobel
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 138
01/01/2007 11:48 pm  

Właśnie, nigdy nie wiesz jak kto robi te oscypki. Najlepiej mieć zaufanego dostawce:P


OdpowiedzCytat
FABIAA
początkujący
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 10
17/06/2012 10:09 pm  

kumpel który też jest wege kiedyś wykłócał się ze mną że oscypki nie są wege bo w czasie procesu produkcji moczy sie je w rosole, nie wiem czy to prawda bo ten kumpel chyba nie był zbyt rozgarnięty... 😀
ktoś coś wie na ten temat?

Sposób produkcji
Produkcję tego sera można rozpocząć tuż po wydojeniu owiec. Wówczas uzyskane mleko zlewa się do kadzi zwanej \\"pucierą\\", przy pomocy lnianego płótna. Następnie dodaje się wysuszoną i sproszkowaną podpuszczkę, dzięki której z mleka powstaje masa serowa. Należy ją odcisnąć i uformować, a podczas odciskania ser zanurzać w gorącej wodzie. Po tej czynności następuje jego formowanie. W tym celu moczy się go przez dobę w solance (\\"rosole\\"), która usuwa nadmiar wody. Po wyjęciu z solanki, sery leżakują na górnej półce w bacówce i są wędzone na ogniu z drewna sosnowego lub świerkowego. Można go wyrabiać tylko w okresie od maja do września, a sprzedawać do końca października. Powinien on ważyć od 60 do 80dkg i mierzyć 17 do 23cm.


OdpowiedzCytat
Strona 2 / 2 Wstecz
  
Praca