Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Witamina K  

  RSS

eL.
 eL.
świeżaczek
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3
05/12/2007 2:00 am  

Mam pytanie w związku z witaminą K, otóż podobno nie może ona być przyswajana do organizmu bez jedzenia mięsa. Czy to prawda?
Mam taki problem, że kilka miesięcy temu robiłam badanie APTT (na krzepliwość krwi) i wyszło ponad normę, i z biegiem czasu jest coraz gorzej. I właśnie prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że witamina K mi się nie przyswaja. W takim razie zastanawiam się czy inni wegetarianie też mają taki problem?
Jest to dla mnie bardzo ważne. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam, eL.
Jeżeli umieściłam to w złym dziale to przepraszam, ten jakoś najbardziej mi pasował....

[edytowane 4/12/2007 przez eL.]

eL.


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
05/12/2007 3:25 am  

Masz krwotoki? Szczerze mówiąc pierwsze słyszę o niedoborach akurat witaminy K u wegetarian.
[url] http://www.mediweb.pl/nutrition/wyswietl_vad.php?id=1024[/url]

[edytowane 5/12/2007 przez Lily]

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
05/12/2007 10:34 am  

Witam eL.

Na krzepliwość krwi ma również wpływ witamina B12 a nie tylko witamina K. Warto zrobić badania na zawartość witaminy B12.

Zobacz też link poniżej (w tabeli, na dole)
http://zdrowezywienie.w.interia.pl/ciekawostki.htm
fragment:
Witamina K – czynniki polepszające wchłanianie: witamina H (biotyna)

Witamina K – czynniki pogarszające (niszczące): alkohol, środowisko zasadowe, światło, promieniowanie jonzujące, antykoagulanty, mrożenie, aspiryna, antybiotyki, neomycyna

Zwróć uwagę na antybiotyki???

Są również choroby genetyczne związane z niską krzepliwością krwi. Warto zrobić testy zwłaszcza gdy ktoś w rodzinie ma podobny problem. Wpisz w googlu: diagnostyka chorób genetycznych

Najbogatszym źródłem witamina K są warzywa liściowe (zobacz link poniżej) tam jest też ostrzeżenie że w przypadku zażywania antybiotyków trzeba zwiększyć ilość witaminy K w pokarmie
http://www.mediweb.pl/nutrition/wyswietl_vad.php?id=1024

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
:yltype:


OdpowiedzCytat
eL.
 eL.
świeżaczek
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3
05/12/2007 9:44 pm  

Jesteś pewny, że na krzepliwość krwi ma również wpływ witamina B12? Jeżeli tak to by mnie to bardzo podniosło na duchu... Bo nie wiem, wchodząc na różne strony spotykam się z takim czymś:

Przyczyny przedłużenia APTT
* niedobór czynników krzepnięcia: VIII (hemofilia A), IX (hemofilia B), XI (hemofilia C) oraz czynnika X i protrombiny
* afibrynogenemia, hipofibrynogenemia, dysfibrynogenemia
* choroba von Willebranda
* obecność antykoagulantu toczniowego
* leczenie heparyną niefrakcjonowaną lub czasem w czasie leczenia doustnymi antykoagulantami (antagonistami witaminy K)
* zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC)
* niedobór kininogenu wielkocząsteczkowego i prekalikreiny oraz czynnika XII
* wrodzony lub nabyty niedobór czynnika V
* przy uszkodzeniu wątroby lub niedoborze witaminy K

Nic na temat witaminy B12: /

Czynniki genetyczne raczej odpadają, nikt w mojej rodzinie nie miał hemofilii, ani problemów z krzepliwością.
A mi teraz APTT coraz bardziej się wydłuża; /
Jakieś półtora miesiąca miałam 47 sek, w następnym badaniu 49, a ostatnio mi wyszło 53sek, a norma to 25-40sek.

Ale jestem też trochę zdziwiona tą witaminą K, i nie wiem co o ty myśleć. W końcu usłyszałam (a właściwie moja mama) to od hematologa. A nigdzie nie mogę znaleźć, że jest ona przyswajana tylko wtedy kiedy je sie mięso.....

Pozdrawiam, dzięki za wszystkie odpowiedzi, eL.

eL.


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
05/12/2007 11:34 pm  

Witamina K
Mianem witaminy K okreslamy grupe zwiazków nierozpuszczalnych w wodzie, ale rozpuszczalnych w tluszczach. Do grupy tej naleza:
witamina K1 (fitomenadion)
witamina K2 (menachinon-6)
witamina K3 (menadion)
Witamine K1 pozyskuje sie z pozywienia, K2 jest produkowana przez bakterie jelitowe, natomiast witamina K3 jest syntetyzowana, tzn. produkowana sztucznie.
Witamina K jest koenzymem syntezy protombiny w watrobie, zapewnia prawidlowa krzepliwosc krwi. Bierze udzial w przemianach oksydoredukcyjnych ustroju. Uszczelnia sródblonki naczyn krwionosnych. Zapobiega krwawieniom wewnetrznym oraz krwotokom, jest czynnikiem zmniejszajacym nadmierne, obfite krwawienia miesiaczkowe.Reguluje wytwarzanie protrombiny, czyli bialka osocza krwi, które bierze udzial w zespole procesów zapobiegajacych wyplywowi krwi w przypadku zranienia i uszkodzenia naczyn krwionosnych. Zatrzymanie krwawienia po przerwaniu ciaglosci sciany naczyniowej ma wieloetapowy przebieg: polega na przeksztalceniu rozpuszczalnego bialka osocza, fibrynogenu, w nierozpuszczalna fibryne o wlóknistej strukturze i konczy sie powstaniem skrzepu, który zatyka uszkodzone miejsce, dzieki czemu tamuje wyplyw krwi. Na prawidlowy przebieg tego procesu - obok wielu czynników o charakterze enzymatycznym zawartych w osoczu, plytkach krwi i tkankach oraz jonów wapnia - ma wlasnie witamina K.
Przypuszcza sie, ze obecnosc witaminy K jest istotna w gospodarce wapniowej i mineralizacji tkanek. Dzieje sie tak dlatego, ze witamina ta ma wplyw na dzialanie niektórych bialek (takich jak osteokalcyna) znajdujacych sie w kosciach. Procesy te sa niezwykle wazne dla organizmu, gdyz obecnosc skladników mineralnych (do których naleza m.in. wapn, potas, sód, chlor, magnez, fosfor, siarka, zelazo) jest konieczna do jego wlasciwego fukcjonowania. Biora one bowiem udzial m.in. w budowie kosci, skurczach miesni, produkcji energii, a we krwi i innych plynach ustrojowych reguluja pH, cisnienie plynów miedzy krwia i innymi komórkami, wiaza bialka i inne substancje organiczne. Mineraly sa poza tym obecne w czerwonych cialkach krwi, blonach komórkowych, hormonach i enzymach. Dlatego tez niedobór tych pierwiastków, posrednio spowodowany brakiem witaminy K, moze przyczynic sie do zaburzen w funkcjonowaniu organizmu.
Naukowcy prowadza równiez badania nad znaczeniem witaminy K w hamowaniu nowotworów piersi, jajników, okreznicy, zoladka, woreczka zólciowego, watroby i nerek. Badania laboratoryjne wykazuja, ze obecnosc witaminy K ogranicza rozwój nowotworu.
Z niedoborem witaminy K spotykamy sie rzadko, gdyz organizm moze ja wytwarzac sam za pomoca mikroorganizmów, które znajduja sie w jelicie cienkim. Brak witaminy K moga odczuwac ci, którzy jedza za malo zielonolistnych warzyw. Poza tym niedobór tej cennej substancji wystepuje szczególnie u doroslych podczas kuracji antybiotykowej, jesli pacjent naduzywa leków, oslabia to bowiem bakterie przewodu pokarmowego produkujace te witamine. Dzialanie witaminy K hamuje takze przyjmowanie innych lekarstw, takich jak kumaryna, warfaryna, heparyna i salicylany.
Awitaminoze moga spowodowac tez zaburzenia we wchlanianiu pokarmów ograniczajace trawienie tluszczów, jak równiez uszkodzenia watroby.
Zbyt mala jej ilosc moze powodowac zapalenia jelita, biegunke oraz celiakie, która charakteryzuje sie miedzy innymi zaburzeniami we wchlanianiu tluszczów. Spozycie witaminy K powinno byc wieksze takze u osób majacych uporczywe krwawienia z nosa.
Niedobór witaminy K wystepuje czasem u niemowlat, gdyz ich organizm nie moze od razu wytworzyc w przewodzie pokarmowym odpowiedniej ilosci bakterii potrzebnych do jej powstania. Aby zapobiec takiej sytuacji, kobietom ciezarnym podaje sie uzupelniajace dawki witaminy K lub wstrzykuje sie ja dziecku po porodzie.
Witamina K nie jest toksyczna, ale w duzych dawkach wywoluje zóltaczke i uszkodzenia tkanki mózgowej u niemowlat. Nadmiar moze prowadzic do niedokrwistosci. Równiez podczas leczenia przeciwzakrzepowego nalezy ostroznie dawkowac witamine K, aby nie spowodowac skutków przeciwnych.
Witamine K mozna znalezc w ciemnozielonych i lisciastych warzywach, takich jak: brokuly, rzepa, szpinak, salata, kapusta. Oprócz tego zawieraja ja owoce awokado, brzoskwinie, ziemniaki, bialko jaj, ser i watroba.
Dzialanie witaminy K oslabiaja takie czynniki jak: promieniowanie rentgenowskie i inne rodzaje promieniowania, zamrazanie zywnosci, zanieczyszczenie powietrza, oleje mineralne, aspiryna oraz inne leki, np. penicylina i jej pochodne, leki przeczyszczajace, olej rycynowy, jak tez alkalia, które zreszta oprócz wydalania witaminy K z organizmu powoduja równiez usuwanie duzej ilosci potasu, a takze witamin A, D i E.
Nie stosowac w hipoprotrombinemii wywolanej ostra niewydolnoscia watroby. Nie stosowac u osób z prawidlowym poziomem protrombiny (m.in. w plamicy , hemofilii, w krwawieniach naczyniowych).
Nadmierne dawki moga prowadzic do niedokrwistosci hemolitycznej i zazólcenia jader podstawy mózgu u noworodków.Przy wysokim dawkowaniu u niemowlat moze wystapic podwyzszenie poziomu bilirubiny, prowadzace do zóltaczki hemolitycznej.
Ciekawostki dotyczące tej witaminy:
- Duze dawki witaminy E oslabiaja wplyw witaminy K na krzepliwosc.
- Zbyt duze dawki witaminy K moga spowodowac rozpad krwinek czerwonych i niedokrwistosc.
- Nadmierna dawka witaminy K powoduje poty i uczucie goraca.
- Leki zakrzepowe hamuja wchlanianie naturalnej witaminy K, natomiast syntetyczna witamina K znosi ich oddzialywanie.

Jeśli masz problemy z wchłanianiem to zastanów się, czy nie dręczy Cie przypadkiem candida albicans - przerosty tego grzyba dotyczą większości ludzi, a jest to lekceważone przez oficjalną medycynę [url] http://www.zdrowie.klips.org/cichy_zabojca_nowy.htm [/url]

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
05/12/2007 11:57 pm  

[quote eL.:]Jesteś pewny, że na krzepliwość krwi ma również wpływ witamina B12? Jeżeli tak to by mnie to bardzo podniosło na duchu... Bo nie wiem, wchodząc na różne strony spotykam się z takim czymś:

eL. antybiotyki to No.1
O B12 Z linku:
http://www.surawka.republika.pl/WITAMINA%20B12.htm

Inne symptomy związane z niedoborami witaminy B12:

cierpnięcie, zdrętwienia rąk i stóp
nerwowość
biegunka
lekka depresja
zaskakujące zmiany w zachowaniu
paranoja
nadmierne odruchy
gorączka
częste infekcje górnych dróg oddechowych
osłabienie
zaniki pamięci
niepłodność
opryszczka na języku
powiększenie tkanek wyścielających jamę ustną, pochwę, oraz żołądka
anemia makrocytowa
niskie poziomy płytek krwi
wzrost krwawień
neutropenia (obniżenie liczby białych ciałek krwi, obojętnochłonnych)

Zobacz pod koniec listy.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
:yltype:


OdpowiedzCytat
eL.
 eL.
świeżaczek
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3
06/12/2007 10:01 pm  

Okazało się, że uzyskałam złe informacje, otóż witamina K może być przyswajana również dzięki tłuszczom roślinnym: )
Dzięki za Wasze odpowiedzi, bardzo mi pomogły. Chyba będę musiała zacząć się zdrowiej odżywiać.

Pozdrawiam, eL.

eL.


OdpowiedzCytat
Alispo
bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 228
07/12/2007 9:44 pm  

A moze ktos wie jak wyglada sprawa skladu suplementow wit.K?czy sa vege?Od niedawna np. podaje sie ją w Polsce noworodkom(kolejna sciema,jakos wczesniej noworodki nie potrzebowaly 😡 ) wiec dobrze by byl wiedziec czy tego podawania za wszelka cene unikac..


OdpowiedzCytat
  
Praca