Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Mój pierwszy jadłospis wegetariański  

Strona 2 / 3 Wstecz Następny
  RSS

Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
21/03/2008 1:59 am  

A po co Ci tłuszcze mięsne? 😮
tłuszcz jest wszędzie - olej, masło, oliwa, pestki dyni, słonecznika, siemię lniane, ale nie powinien stanowić zbyt dużej części diety.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
carolinee
rozmówca
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 61
21/03/2008 2:39 am  

sprostowanie, bo chyba trochę namieszałam: nie chcę mięsnych tylko chcę ję zastapić tymi roslinnymi, dziekuję Lily za podpowiedź, ale to jeśli będzie ich za mało to nie będzie to problem??


OdpowiedzCytat
Ayna
 Ayna
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1022
21/03/2008 12:54 pm  

Jeśli będziesz spożywała mleko i jego przetwory oraz jajka to i tak dostarczysz organizmowi tłuszczy zwierzęcych. Jak wiadomo tłuszcze te powodują zwiększenie" złego " cholesterolu, głównego sprawcy chorób serca i układu krążenia , poza tym mleko wypłukuje wapń z organizmu. Nie potrzebujemy tłuszczy zwierzęcych spożywać , wystarczą 1-2 łyżki oleju roślinnego ( na surowo), ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury nienasycone kwasy tłuszczowe utleniają sie i tracą swoje pożyteczne właściwości. Poza tym doskonałym źródłem zdrowych tłuszczy zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowe są: zboża , fasola, orzechy i nasiona ( zwłaszcza siemię lniane ). Ja jeszcze używam pasty sezamowej (tahini ) oraz masła orzechowego.

Kupiłam teraz ciekawy olej " carotino "z owoców czerwonej palmy i kanoli , bardzo zdrowy i ma przepiękny czerwono -pomarańczowy kolor. Polecam go ,wszystkie potrawy dzięki temu wyglądają bardzo apetycznie.
🙂


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
21/03/2008 1:03 pm  

Myślę, że niedobór tłuszczu to akurat najmniejsze zmartwienie, raczej nikomu nie grozi, chyba że ktoś jest na diecie bardzo nisko kalorycznej. Warto zadbać o kwasy Omega 3, czyli jeść siemię lniane.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Włochata21
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 358
21/03/2008 1:10 pm  

carolinee jesli posilki beda urozmaicone-nie ma prawa wystapienia niedoborow. Ale jedzac co dzien to samo- ani wege, ani miesozer nie beda zdrowi. Jedz orzeszki, dodawaj oliwe do salatek, do gotowania kasz, ryzu, makaronu, itp-a reszte napisaly kolezanki powyzej;) jesli zabraknie Ci tluszczu-zajady dadza Ci znac ;P (ja odkad jestem wege nie mialam ani jednego, po prostu jem w miare urozmaicenie;)

Nie trawie obludy, dwulicowosci i falszu!


OdpowiedzCytat
carolinee
rozmówca
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 61
21/03/2008 3:40 pm  

dziękuje za rady 😉

kiedyś piłam oliwę z oliwek rano na czczo łyżkę stołową, tylko to strasznie niedobre jest, myślę, że gdybym nie zaprzestała to bym się z czasem przyzwyczaiła, to jest dobre m.in. na skórę, oczyszcza jelita i jeszcze tam dużo innych rzeczy 😉

[edytowane 21/3/2008 przez carolinee]


OdpowiedzCytat
locked_dbla_kallina
początkujący
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 7
01/07/2008 11:31 pm  

dziękuje za rady 😉

kiedyś piłam oliwę z oliwek rano na czczo łyżkę stołową, tylko to strasznie niedobre jest, myślę, że gdybym nie zaprzestała to bym się z czasem przyzwyczaiła, to jest dobre m.in. na skórę, oczyszcza jelita i jeszcze tam dużo innych rzeczy 😉

[edytowane 21/3/2008 przez carolinee]

Oliwa świetnie smakuje z chlebem i chrupkim pieczywem (takie płynne masło). Wiem co mówię to jeden z moich nałogów 😛


OdpowiedzCytat
agazima
rozmówca
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 89
02/07/2008 2:22 pm  

a jak robisz ta zupe miso z wakame, i sos z soczeiwcy?


OdpowiedzCytat
patusiek16
stały bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 580
10/08/2008 1:00 pm  

właśnie powielam pytanie jak robi się miso poda mi ktoś przepis byłam w zielarskim sklepiei wydało mi się za drogie pani zaproponowała ,że mogę zrobić sama jej zdaniem to oliwa ,bazylia i coś tam?
W necie pisze o mieszance ryżu z kasza i jakiejś nieznanej przyprawie .
czy zna ktoś jakiś przepis na ten dodatek do zup?
Jeszce jedno pytanko kupiłam olej arachidowy czy jest dobry co sądzicie ?
Chciałam ryżowy ale nie mieli ,miałam do wyboru:arachidowy,lniny i sezamowy nie wiem czemu ale wybrałam właśnie ten.

Żyj pełnią życia; inaczej popełniasz błąd. Nie jest szczególnie ważne, czym się zajmujesz, jeśli tylko masz życie w swoich rękach. Bo jeżeli nie miałeś życia, to co miałeś? - Co się raz straci, już jest stracone, nie zapominaj o tym.


OdpowiedzCytat
Kociaczek
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 168
10/08/2008 10:29 pm  

Patusiek, ta pani myślała o PESTO - sosie do makaronu na bazie bazylii. O miso chyba w życiu nie słyszała 😀

"Pasta miso to rodzaj skoncentrowanego "bulionu" roślinnego o wybitnych właściwościach odżywczych. Powstaje w procesie fermentacji soi i zbóż z dodatkiem soli. Do prawidłowego przeprowadzenia procesu fermentacji potrzebne jest [b]koji[/b] (czyt. kodżi) czyli zaczyn zawierający specjalny szczep mikroorganizmów z rodzaju [i]Aspergillus oryzae[/i] lub [i]Aspergillus soyae[/i]"

Cytat za: Elżbieta Zielińska "Boża kuchnia wegańska". W tej książce jest też przepis na miso, ale jest on długi (miso musi ROK fermentować :exclam: ) , skomplikowany, i przede wszystkim wymaga posiadania zaczynu z koji, który u nas jest raczej nie do zdobycia. Patusiek, jeśli nie znajdziesz miso w sklepie, możesz je zamówić przez Internet, np [url= http://www.sklepekologiczny.pl/index.php?p4812,pasta-miso-czyste-sloik-300g-eko]TUTAJ[/url]. Ten wydatek się opłaca, bo jeden słoik wystarcza na dobrych kilka miesięcy.


OdpowiedzCytat
patusiek16
stały bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 580
10/08/2008 11:35 pm  

Nie wiem co miała na myśli ,ale w jej miso ze sklepu też bazylia była .
Kurcze myślałam ,że sama sobie zrobię w takim razie zakupie to jej za 7 zł.

Żyj pełnią życia; inaczej popełniasz błąd. Nie jest szczególnie ważne, czym się zajmujesz, jeśli tylko masz życie w swoich rękach. Bo jeżeli nie miałeś życia, to co miałeś? - Co się raz straci, już jest stracone, nie zapominaj o tym.


OdpowiedzCytat
Kociaczek
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 168
10/08/2008 11:53 pm  

W bazylię w miso jestem w stanie jakoś uwierzyć, ale nie w oliwę. I jest stanowczo za tanie ;P

Stawiam migdały przeciw marchewkom, że na opakowaniu napisano PESTO

:rotfl:


OdpowiedzCytat
JAGA
 JAGA
forumowy expert
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 1385
11/08/2008 12:14 am  

Stawiam migdały przeciw marchewkom, że na opakowaniu napisano PESTO

:rotfl:

😀 :rotfl:


OdpowiedzCytat
patusiek16
stały bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 580
11/08/2008 1:08 am  

Nie wiem już sama ,nie dam reki bo ją stracę ,ale wydaje mi się ,że tam pisało miso .
zobaczyłam słoiczek i spytałam pani ,czemu powiedziała ,że nie ma misi jak je w ręku trzymam właśnie spojrzałam na skład ,była tam chyba soja i ryż ale na 100 to już teraz nie wiem i był koji chyba oraz jakieś szczepy bakterii .
Widzę ,że zostałam wyśmiana ,ale analfabetką nie jestem i czytać raczej umiem.

Żyj pełnią życia; inaczej popełniasz błąd. Nie jest szczególnie ważne, czym się zajmujesz, jeśli tylko masz życie w swoich rękach. Bo jeżeli nie miałeś życia, to co miałeś? - Co się raz straci, już jest stracone, nie zapominaj o tym.


OdpowiedzCytat
Kociaczek
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 168
11/08/2008 1:55 am  

Patusiek, nie fochaj się 😉

Miso z bazylią i oliwą to jakaś gigantyczna kulinarna herezja... (bazylia? w typowo CHIŃSKIM produkcie?!), ale pewnie nie takie 'przysmaki' można w sklepach znaleźć ;P.


OdpowiedzCytat
Strona 2 / 3 Wstecz Następny
  
Praca