Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Tłuszcze roślinne są be?  

  RSS

Surojad
forumowicz
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 38
07/04/2010 11:30 pm  

Część,
Parę dni temu babcia dała mi artykuł z gazety wyborczej zatytułowany "My chcemy masła a nie margaryny" który trochę namieszał mi w głowie.Jest on dostępny do przeczytania tutaj:
[url] http://wyborcza.pl/1,75248,7717475,My_chcemy_masla_a_nie_margaryny.html?as=1&startsz=x [/url]
Niestety przeczytali go również moi rodzice.
Teraz dręczą mnie abym przestał być weganinem i został chociaż wegetarianinem 😛 ale ja wcale tego nie chce.
Głównym moim problemem jest to że nie potrafię obalić argumentów pani prof. Grażyny Cichosz gdyż to ona obaliła moje argumenty w owym wywiadzie xD
Z artykułu można dowiedzieć się między innymi o:
-szkodliwości tłuszczów roślinnych
-cudownych właściwościach tłuszczów zwierzęcych
-obaleniu "mitu" o szkodliwości mleka i produktów mlecznych
-wyższością diety wysokobiałkowej nad innymi dietami
itd. itp.
Mam do was prośbę abyście udowodnili mi to że ta pani jest w błędzie i przytoczyli w tym temacie odpowiednie kontrargumenty.
Na koniec dodam że wywiad był zamieszczony w gazecie dnia 1 kwietnia i to ,że ta pani pracuje w "Katedrze Mleczarstwa i Zarządzania Jakością", może to coś pomorze 😀


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
08/04/2010 12:05 am  

Tej 😛 wielkiego odkrycia ta babka nie dokonala 😛
1) margaryna JEST niezdrowa
2) omega 3 sa bardzo, bardzo wazne ale w zbyt duzej ilosci szkodliwe (jak wszystko)
3) omega 6 musi byc w diecie MNIEJ niz omega 3

Trzeba jedynie pamietac aby w diecie bylo MNIEJ omega6 od omega3 (siemie lniane), nie smazyc na olejach roslinnych, unikac tych ktore maja duzo omega 6 (olej konopny, rzepakowy itp) i tyle 😛 jesli sie nie myle jest jakis tam olej roslinny dobry do smazenia... palmowy? nie jestem pewna...

edit: no i zapomnialam ze nie ma czegos takiego jak dobry i zly cholesterol 😛 poprosu gdy w krwi jest go zbyt duzo wtedy zaczynaja sie problemy. Unikac nalezy oleju rzepakowego, niepotrzebnie obniza cisnienie krwi, u ludzi zdrwoych to na serio jest niepotrzebne. A poza tym oleju rzepakowego to tez miesozercy duzo jadaja, rowniez smaza na nim bo przeciez kto smazy na masle???

[edytowane 7/4/2010 przez Bellis_perennis]


OdpowiedzCytat
MuayThai89
bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 488
08/04/2010 12:17 am  

Mozesz powiedziec ze przyczyna twojego weganizmu jest dobro zwierzat a nie twoje...
Mozesz powiedziec ze twoi rodzice bardziej sie truja fast foodami, cipsami i innym gownem...
Mozesz powiedziec ze przestaniesz jesc margaryne jak on przestana jesc w/w paskudztwo...
Mozesz powiedziec ze ta kobieta mowi tylko o margarynie nie porownujac do masla bo jest jeszcze gorsze...
Mozesz powiedziec ze ona sieje propagande by zarobic, bo sam napisales gdzie pracuje...
Mozesz powiedziec "ok, nie jem margaryny od dzic smaruje chleb oliwa z oliwek"...
Mozesz powiedziec pewnie jeszcze kilka arumentow na ktore teraz nie wpadlem, ale napewno ktos ci cos napisze ;)...

http://www.gajusz.org.pl/jedenprocent


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
08/04/2010 12:23 am  

Ale margaryna [b]nie jest wegańska [/b] :exclam:

MuayThai89 ten artykul nie jest w ogole przeciwko tluszczom roslinnym tylko pewnym szczegolom dotycznacym diety. Takim pierdolom jak to ze omega3 powinno byc wiecej od omega6 itp to nie swiadczy przeciwko weganizmowi w zaden sposob...

Ktos wie czy ten olej palmowy jest ok do smazenia? Moglby byc dobra alternatywa dla wegan zamiast smazenia na oleju rzepakowym 😛


OdpowiedzCytat
Surojad
forumowicz
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 38
08/04/2010 12:43 am  

Mozesz powiedziec ze twoi rodzice bardziej sie truja fast foodami, cipsami i innym gownem...

Tak się składa ,że moi rodzice też nie jedzą mięsa ,namówiłem ich na wegetarianizm
ale po tego typu artykułach ich pozytywne nastawienie do tego typu diet maleje.

Takim pierdolom jak to ze omega3 powinno byc wiecej od omega6 itp to nie swiadczy przeciwko weganizmowi w zaden sposob...

Jak to nie? xd \\/ Jak dla mnie tego typu teksty o tym doskonale świadczą:

Podstawą sprawności intelektualnej jest dieta bogata w białko: mleko, jogurty, sery twarogowe i dojrzewające, jajka, mięso, ryby. Krótko mówiąc, bez właściwej podaży pełnowartościowego białka oraz biologicznie aktywnych kwasów omega-3 (z ryb albo tranu) centralny układ nerwowy nie funkcjonuje prawidłowo.

[edytowane 7/4/2010 przez Surojad]


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
08/04/2010 12:59 am  

Może ta pani jest zwolenniczką diety Kwaśniewskiego?
A z tym smażeniem na rzepakowym to, hmm, ja sobie nie wyobrażam smażyć na innym akurat. Bo przecież nie przerzucę się na smalec 😉
Swoją drogą nie można wierzyć we wszystko, co w gazetach piszą!

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
08/04/2010 1:08 am  

No dobra, przyznaje sie, nie doczytalam do konca 😛
wiec....

Podstawą sprawności intelektualnej jest dieta bogata w białko: mleko, jogurty, sery twarogowe i dojrzewające, jajka, mięso, ryby. Krótko mówiąc, bez właściwej podaży pełnowartościowego białka oraz biologicznie aktywnych kwasów omega-3 (z ryb albo tranu) centralny układ nerwowy nie funkcjonuje prawidłowo.

Ale to jest stary argument, uzywany od kilku lat przez miesozercow 😛
Omega3, ze spokojem mozna ja pozyskac z swiezo zmielonych nasion lnu. Bialko jak najbardziej ale mozna je pozyskac z kombinacji straczkowe+zbozowe 😉

[edytowane 7/4/2010 przez Bellis_perennis]


OdpowiedzCytat
Szczurunia
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 386
08/04/2010 5:36 pm  

To jak ta pani wytłumaczy to, że wegetarian na świecie jest wielu i u większości z nich wszystko funkcjonuje prawidłowo? No jak?


OdpowiedzCytat
_iwona_
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 236
08/04/2010 6:33 pm  

Czytałam ten artykuł wczoraj. Na początku z podejściem "tak, pani ma rację, margaryna to syf..." - i dalej w tym stylu mniej więcej. Potem czytałam dalej i w pewnym momencie dotarło - tej pani zapłacili producenci mleka i jego przetworów... po prostu.
I tak naprawdę to wszystko na ten temat.
Na studiach miałam wykładowcę, który zainteresowanym przedstawiał pozytywne skutki palenia papierosów, poparte badaniami i artykułami w czasopismach...
Tak to już jest z badaniami naukowymi - w zależności od tego kto zapłaci, takie a nie inne wnioski z nich wynikają. Szczerze mówiąc nie wierzę w rzetelność i niezależność naukowców. Pomijam fakt, że osobiste poglądy też mają wpływ na wyniki.
A pani z tego artykułu do tego jeszcze niekompetentna jest. Nie podała żadnych konkretnych wyników WŁASNYCH badań, za to - nie wiem, może po to, żeby pochwalić się swoją dogłębną znajomością angielskiego - podkreślała, że ona znalazła aż 600 artykułów na temat szkodliwości margaryny... Szkoda tylko, że wrzuciła do jednego worka z nią wszystkie tłuszcze roślinne, szkoda, że nie przytoczyła choć jednego autora, choć jednego tytułu, jednego czasopisma, w którym były drukowane artykuły dowodzące szkodliwości tłuszczy roślinnych. Bardzo mało wiarygodna jest, a miejsce pracy mówi samo za siebie...


OdpowiedzCytat
  
Praca