Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

[Początkujący] Jak ułożyć dietę, skąd czerpać informacje itd...  

Strona 1 / 2 Następny
  RSS

marcin200
świeżaczek
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 3
16/07/2010 7:03 pm  

Witam,
jestem tutaj nowy, przed chwilą się zarejestrowałem.
Postanowiłem, że stopniowo będę przechodził na wegetarianizm. Głównie z powodów etycznych, ale czytałem też, że i organizm może na tym zyskać. Ile w tym prawdy, nie wiem.
Chciałbym jednak, aby była to dieta zdrowa i pełna, tak, żeby móc normalnie egzystować, uwzględniając wysiłek fizyczny i tym podobne.

Tak więc, powracając do sedna sprawy.
Co mi polecacie? Gdzie znajdę informacje na temat optymalnych potrzeb człowieka, co i w jakich ilościach zawiera dane witaminy/minerały. Może polecacie jakieś książki? Strony internetowe? Jednym słowem, wszystko co może przydać się raczkującemu wegetarianinowi.

Pozdrawiam, marcin200


OdpowiedzCytat
xxl
 xxl
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1730
16/07/2010 7:14 pm  

Cześć, przede wszystkim polecam czytanie tego forum. Wiele początkujących osób zadaje podobne pytania, podczas gdy wszystkie podstawowe odpowiedzi już tu są. Trzeba poświęcić trochę czasu na szperanie i przyswojenie dość sporej dawki informacji - nie wszystkiego można się nauczyć od razu, ale to nie takie trudne, jak się może z początku wydawać. Z czasem te sprawy stają się czymś naturalnym.

Polecam też nasz dział "Kuchnia" :
[url] http://www.wegetarianie.pl/index.php?module=htmlp&func=display&pid=11[/url]

oraz różne artykuły na temat odżywiania:
[url] http://www.wegetarianie.pl/index.php?module=News&catid=&topic=9[/url]

Powodzenia! 🙂

http://www.explosm.net/comics/random/


OdpowiedzCytat
rubia
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1077
16/07/2010 7:25 pm  

Witaj! Tak, jak napisała Xxl, to forum to kopalnia informacji. Nie polecałabym jednak bawienia się w "komponowanie diety", bo możesz się szybko wypalić. Wegetarianizm to nie choroba, w której o określonej porze musisz przyjąć tyle i tyle białka lub witamin, bo inaczej zachorujesz. Odżywiaj się rozsądnie, pamiętaj przede wszystkim o surowych owocach i warzywach, pestkach, nasionach, orzechach, roślinach strączkowych i suszonych owocach. Stopniowo rezygnuj z białego pieczywa i makaronu na rzecz razowych. I nie daj się wciągnąć w pułapkę białkową: nie ma potrzeby wyrównywania "niedoborów" mięsa serem żółtym i innymi podobnymi produktami, które w nieskończoność zalegają w żołądku. Ostrożnie z soją- wegetarianie wcale nie potrzebują jej w takich ilościach, jak starają się im to wmówić domorośli "eksperci" od dietetyki. Jedz lekko i kolorowo, używaj ziół i przypraw i...przede wszystkim ciesz się nowymi smakami. Wegetarianizm to przyjemność, a nie katorga!

[edytowane 16/7/2010 przez rubia]


OdpowiedzCytat
marcin200
świeżaczek
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 3
16/07/2010 7:32 pm  

Oczywiście będę czytał forum, tylko bardzo tego tutaj dużo i nie posegregowane 😀
Ale też zamówiłem sobie taką książkę "Wegetarianizm w praktyce". Poczekam kilka dni aż przyjdzie, i zobaczymy co tam ciekawego wyczytam.


OdpowiedzCytat
Pacyna
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 155
16/07/2010 7:35 pm  

Hej! 🙂

[b] xxl[/b] ma rację co do tego, że wegetarianie.pl to skarbnica wiedzy (sama jestem od dość niedawna na stronie i forum, więc wiem, co mówię), po prostu czytaj, bywaj tu, w razie czego pytaj - ludzie Ci pomogą.

A [b] rubia[/b] też ma rację mówiąc, że to nie choroba. I żebyś nie wpadał w pułapkę uzupełniania białka, komponowania jakichś kosmicznych diet. Tak jak mówi - nasiona, rośliny strączkowe, etc., etc., wszystko z czasem przyjdzie, ja nigdy wcześniej nie gotowałam, więc teraz wszystko jest takie nowe, ale sprawia mi to dużą przyjemność. Co do nowych smaków - DO-KŁA-DNIE! Nowe jedzenie, nowe smaki, potrawy. Pyszne jest życie wegetarianina ;).

post ten wyraża opinię użytkownika w dniu dzisiejszym i nie może być użyty przeciwko niemu w dniu jutrzejszym ani żadnym innym.


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
16/07/2010 7:39 pm  

Witaj Marcinie 😀 Dobrze, że przechodzisz na wegetarianizm świadomie 😀 tutaj wege piramida żywienia http://www.kuchniajarska.pl/artykuly/img/piramida.pdf
Pamiętaj, że nabiał i jajka to tylko dodatek. Nie szalej też z soją, jest masa smaczniejszych strączkowych: soczewica, ciecierzyca, bub, fasola mung (kiełki) itd...
Ważna jest różnorodność 😀
Tutaj są wegeprzepisy http://puszka.pl/


OdpowiedzCytat
marcin200
świeżaczek
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 3
16/07/2010 9:13 pm  

A co do tej piramidy 😀 Jak ją czytać? Podstawa najważniejsza, czy góra?
Czy to oznacza, że więcej jeść tego co na dole, mniej tego co na górze?


OdpowiedzCytat
krystyna
forumowicz
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 23
16/07/2010 9:16 pm  

Witam,
jestem tutaj nowy, przed chwilą się zarejestrowałem.
Postanowiłem, że stopniowo będę przechodził na wegetarianizm. Głównie z powodów etycznych, ale czytałem też, że i organizm może na tym zyskać. Ile w tym prawdy, nie wiem.
Chciałbym jednak, aby była to dieta zdrowa i pełna, tak, żeby móc normalnie egzystować, uwzględniając wysiłek fizyczny i tym podobne.

Tak więc, powracając do sedna sprawy.
Co mi polecacie? Gdzie znajdę informacje na temat optymalnych potrzeb człowieka, co i w jakich ilościach zawiera dane witaminy/minerały. Może polecacie jakieś książki? Strony internetowe? Jednym słowem, wszystko co może przydać się raczkującemu wegetarianinowi.

Pozdrawiam, marcin200

Witaj Marcin!

Wszystkie poprzednie wypowiedzi są bardzo rozsądne, podpisuję się pod nimi oboma rękami.
Pytasz też o książki, i słusznie, bo w książce jest zazwyczaj usystematyzowana pewna wiedza. Ja polecam Ci na początek wszystkie książki Normana W. Walkera. Nie wiem jednak, czy można je jeszcze w Polsce kupić. Jesli znajdziesz, proszę, koniecznie daj znać, gdzie je można nabyć. Ja mam tylko w j. angielskim - wszystkie. Nie są grube, i czyta się dobrze. Prwadziwa skarbnica wiedzy... myslę, że tej której poszukujesz.

Powodzenia!

krystyna


OdpowiedzCytat
Madżida
początkujący
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 12
16/07/2010 9:23 pm  

Zawsze jak patrzę na piramidy, to zastanawiam się czy ludzie naprawdę tak jędzą. Na przykład: produkty zbożowe 6-11 porcji, warzywa strączkowe 2-3 porcje. Dla mnie to są proporcje na tydzień, a przy piramidzie napisane jest jak wół, że to jest dzienna piramida żywieniowa. Chyba, że ja czegoś nie rozumiem... Jeśli tak, to proszę wyjaśnijcie mi to. Gdybym miała jeść tyle dziennie, to nie miałabym już czasu na nic innego oprócz żarcia, nie wspominając już o tym, ile bym ważyła...


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
16/07/2010 9:56 pm  

6 porcji zbożowych to np. 6 kromek razowego chleba albo 4 kromki chleba + szklanka (półtorej) gotowanego ryżu czy kaszy. To nie są jakieś monstrualne ilości. Na pewno nie na tydzień. Mój niemąż je znacznie więcej i zapewniam, że nie jest otyły. 11 porcji dla dla osób uprawiających sport lub/i pracujących fizycznie, o zwiększonym zapotrzebowaniu.
Marcinie, a gdzie przedtem znajdowałeś informacje o zapotrzebowaniu człowieka na składniki odżywcze (zanim postanowiłeś zostać wegetarianinem)?

To wszystko jest dość proste - podstawą diety są pełne zboża, potem "jadą" warzywa - powinno być ponoć ok. 0,5 kg dziennie, owoce - może być podobna ilość lub mniej, dodatki białkowe - strączki, orzechy, jajka, nabiał, niewielkie ilości tłuszczów - np. w postaci pestek, orzechów, dobrych olejów. No i wskazana suplementacja B12, bo niedobór może się ujawnić po kilku latach. Niektórzy mówią, że trzeba też koniecznie witaminę D suplementować, ja tego - może niestety - nie robię 😉 O tej porze roku zresztą witaminą D nie trzeba się martwić.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
xxl
 xxl
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1730
16/07/2010 10:03 pm  

"Porcja" nie oznacza pełnego talerza danego składnika, tylko jednostkę masy/objętości/kalorii. Poza tym dzięki podziałowi na porcje łatwiej jest dostrzec proporcje, jakie powinno się zachować pomiędzy poszczególnymi grupami jedzenia.
Na przykład odpowiednikiem jednej porcji owoców jest jabłko albo 3 śliwki, a porcją zbóż może być kromka chleba lub pół szklanki ryżu. W ten deseń.

O, Lily mnie wyprzedziła 🙂

[edytowane 16/7/2010 od xxl]

http://www.explosm.net/comics/random/


OdpowiedzCytat
krystyna
forumowicz
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 23
16/07/2010 11:08 pm  

Marcin pisze:
Postanowiłem, że stopniowo będę przechodził na wegetarianizm. Głównie z powodów etycznych

Uważam ten powód za Najważniejszy!

krystyna


OdpowiedzCytat
Madżida
początkujący
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 12
16/07/2010 11:28 pm  

6 porcji zbożowych to np. 6 kromek razowego chleba albo 4 kromki chleba + szklanka (półtorej) gotowanego ryżu czy kaszy. To nie są jakieś monstrualne ilości. Na pewno nie na tydzień. Mój niemąż je znacznie więcej i zapewniam, że nie jest otyły. 11 porcji dla dla osób uprawiających sport lub/i pracujących fizycznie, o zwiększonym zapotrzebowaniu.
nie trzeba się martwić.

A to zmienia postać rzeczy, bo ja przez "porcję" rozumiałam taką konkretną obiadową:). Jednak w dalszym ciągu wydaje mi się to mało realne - kto je codziennie wszystkie składniki tej piramidy. Warzywa, owoce, zbożowe ok, bez problemu. Ale codziennie nabiał, strączkowe, suszone owoce, ziarna? I to kilka porcji (nawet jeśli mniejszych niż myślałam)? Co dwa, trzy dni, jasne- da się zrobić, ale codziennie?

[edytowane 16/7/2010 od xxl]


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
16/07/2010 11:36 pm  

Madżida, widocznie należysz do małojedzących 😉 Ja bym zjadła, od lat walczę ze swoim apetytem 😉 Poza tym mowa jest o 2-3 porcjach orzechów, nasion i strączków razem - jedna porcja orzechów to mała garść, a strączków pół szklanki ugotowanych - czyli garść orzechów i pół szklanki np. fasoli - da się zrobić? 🙂

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Madżida
początkujący
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 12
16/07/2010 11:39 pm  

A jeśli tak na to spojrzeć, to może się dać:). Dzięki za przetłumaczenie tego jakże skomplikowanego wykresu:).


OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2 Następny
  
Praca