Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

"Suitable for vegetarians".  

  RSS

Matello
forumowicz
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 48
01/04/2011 10:25 pm  

Witam, mam pytanie. W ostatnim czasie często widuję produkty z takiego typu znaczkami :

Mam kilka pytań związanych z takim właśnie "znaczkiem" :
*Jakie konkretnie składniki wyklucza takie logo - gwarantuje brak tłuszczów zwierzęcych i innych tego typu?
*Czy takie logo daje 100% gwarancji, czy mogą być jakieś oszustwa?
*Czy taki znaczek wyklucza składniki pochodzenia rybnego? (Wiem, dziwnie to zabrzmi - ryby nie są dla wegetarian, no ale nie ufam już nikomu ;))
Pytam ponieważ mam ochotę na tortillę która ma masę składników - w tym sławne E471 i nie wiem, czy mogę sobie ją z czystym sumieniem zafundować 😉 Ogólnie co wiecie & myślicie o produktach z takim logo na opakowaniu? Dodam, iż jestem weganem, nie wegetarianinem.


OdpowiedzCytat
Sobota66
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 119
01/04/2011 10:55 pm  

z tego co czytam na obcojęzycznych stronach to dla weganów te produkty też są
tu masz coś takiego- http://www.veggieglobal.com/nutrition/non-vegetarian-food-additives.htm listę
e- cośtam które zawierają składniki nie wskazane dla wegetarian i weganów.


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
01/04/2011 11:06 pm  

Ja wiem jak jest w UK. Suitable for vegetarians to suitable for vegetarians i można ufać.
Suitable for vegans nie widziałem, ale może dlatego, że jak tam mieszkałem to nie byłem jeszcze vegan 😉

W Polsce w ogóle nie widziałem takich znaczków

Ja sam skompilowałem różne listy E kiedyś i wyszło mi coś takiego:

http://www.docstoc.com/docs/55353389/lista-E

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
tru
 tru
stały bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 872
01/04/2011 11:08 pm  

Zabawne w Pringelsach jest to, że wszystkie są dla wegetarian, z wyjątkiem... bekonowych, ... które również są dla wegan 🙂

Co do postawionych pytań - nie mam żadnych wiarygodnych źródeł - ale na chłopski rozum ten znaczek jest tak rzadki (do tej pory widziałem tylko na 2 produktach: wspomnianych Pringelsach i Pesto z Tesco), że chyba nie zadawali by sobie tego "trudu" gdyby dla wegetarian nie były.


OdpowiedzCytat
Matello
forumowicz
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 48
01/04/2011 11:11 pm  

Ja je widywałem na sporej ilości produktów typu tortilla, jakieś placki, pity 😉 Ale nie wiem jaką konkretnie gwarancję dają - wiecie przecież, że niektórzy uważają ryby za wegetariańskie... 😎 Dodatkowo - jak wspomniałem - jestem weganem, co utrudnia trochę sprawę 😛


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
01/04/2011 11:15 pm  

Przeszukałem sieć w poszukiwaniu identycznego znaczka, ale nic nie znalazłem, są tylko podobne.
Może podaj skład?

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
Matello
forumowicz
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 48
02/04/2011 3:04 am  

Może podaj skład?

Podam jak tylko znajdę w internecie, poszukam jutro takiej tortilli 🙂 Wiem, że E471 było na 100%, innych nie pamiętam.


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
02/04/2011 4:22 am  

E471 to ja nie uznaję. Sytuacja wygląda tak, że ich skład chemiczny jest taki sam, niezależnie od pochodzenia. Z doświadczenia wiem, że producent końcowy nie ma 100%owych informacji o półproduktach, bo one przechodzą przez różnych handlarzy i pośredników.
Z drugiej strony, gdyby miało "vegetarian society approved" to uznałbym, że jest OK.

Sam już nie wiem 😡

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
  
Praca