Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Witamina B12  

Strona 21 / 26 Wstecz Następny
  RSS

an
 an
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 360
22/11/2011 3:35 am  

annadagmara - miałam zastrzyki hydroxokobalaminy, z tego co mi się kołacze po głowie, to chyba tylko domięśniowo można, można poszukać w necie ulotki zastrzyków i poczytać.
Rzeczywiście zastrzyki niezbyt przyjemne, szczypiące.

ania


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
22/11/2011 12:03 pm  

Czy trzeba robić jakieś przerwy w zażywaniu tabletek B12? Mnie się wydaje, że nie ale ktoś mnie ostatnio pytał i chciałam mieć pewność 😀


OdpowiedzCytat
Anonim
bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 480
22/11/2011 12:13 pm  

Każdy suplement trzeba zażywać na zasadzie "sinusoidy".
Tzn suplementujesz przez np trzy miesiące, potem dwa miesiąc lub dwa nie i spowrotem wprowadzasz suplement na trzy miesiące.
Jeżeli suplementujesz coś na stałe to po pewnym czasie organizm ten suplement przestaje przyswajać.


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
22/11/2011 12:31 pm  

B12 to raczej nie dotyczy (moim zdaniem). Myślę, że ma to sens w przypadku witamin, które dostajemy w pożywieniu, ale weganie mogą jej wcale nie spożywać (chyba że we wzbogacanej żywności).

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Anonim
bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 480
22/11/2011 12:52 pm  

Powtarzam za tzw "lekarzami": cokolwiek przyjmowane zawsze, w sposób ciągły, po pewnym czasie przestaje być wchłaniane, albo co najmniej ta wchłanialność jest obniżona.
Nie pytałam nigdy akurat o B12 (obiecuję, że zapytam) ale biorąc pod uwagę to co napisała Lily myślę tak: można brać B12 codziennie( bo chyba się jakoś negatywnie nie kumuluje) jednak w celu podniesiena jej przyswajalności można raz w tygodniu "zapomnieć". Taka jednodniowa przerwa raz w tygodniu niedoborów nie spowoduje a na organizm podziała jak ostrogi na konia.
Wybaczcie porównanie, ale, jak to sie mówi: "jak kupiłam tak sprzedaję".


OdpowiedzCytat
bułek
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1236
22/11/2011 12:54 pm  

Na wstępie dzięki za informacje o zmniejszeniu dawki B12 w tabletkach Naturell. Sprawdziłem swoje i one są jeszcze 1000%. Z tymi procentami jest związane moje pytanie. Czy taka dawka nie jest przesadzona? Czy organizm nie pobiera 100% a resztę odrzuca? Ja łykałem Naturell i dzieliłem tabletki na pół lub 4 i żeby wychodziło mi albo 500% albo 250% :P. Przyswajalności tej witaminy nie należy przyjmować przez pryzmat wit. C?

Smakowite przepisy wegańskie


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
22/11/2011 1:53 pm  

Nadmiar wit C wysikasz, od nadmiaru b12 możesz dostać wstrząsu anafilaktycznego chociaż rzadko to się zdarza, ale krost na pewno. 🙂


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
22/11/2011 1:55 pm  

Nie pamiętam, na jakim poziomie wchłania się B12, ale jest to chyba tylko kilka procent, stąd takie duże przekroczenie norm w tabletkach.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
xxl
 xxl
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1730
22/11/2011 2:01 pm  

Trzeba pamiętać, że organizm nie wchłania 100% tego, co mu podamy. Pozwolę sobie zacytować Jędrusia z początków tego tematu:

Jednorazowe wchłanianie B12 jest bardzo małe z pierwszych 5 mikrogramów wchłania się 2,5 mikrograma, dzienna dawka jest ok. 3-5 mikrogramów (zależy od osoby).
Aby jednorazowo dostarczyć 3 mikrogramów trzeba aż 100 mikrogramów (tak, tak, powyżej 2,5 mikrograma wchnialność B12 gwałtownie spada) Zobacz rozdział 32 Jak były formułowane zalecenia (opracowania o B12) link poniżej:
http://www.surawka.republika.pl/WITAMINA%20B12.htm

http://www.explosm.net/comics/random/


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
22/11/2011 4:02 pm  

Czyli wydaje mi się podsumowując, że najlepiej byłoby aby przyjmować B12 z drobnymi przerwami. Np co jakiś czas zapomnieć na jeden dzień i dodatkowo co miesiąc na 2-3 dni. Czy tak byłoby ok? Jak myślicie?


OdpowiedzCytat
sunflower_ren
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 382
23/11/2011 9:20 pm  

Kiedyś w B12 Naturell było 100 mcg albo nawet więcej, a teraz jest zaledwie 10 mcg..
W sumie nie pomyślałam o robieniu jako takich przerw w suplementacji, ale może to dobre wyjście. Chociaż ja i tak nie biorę codziennie, bo nie zawsze pamiętam (biorę chyba za dużo suplementów..)


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
23/11/2011 11:34 pm  

A aj kupiłam Vegevit, bo Solgar mi się skończył, a w aptece nie było (jest tylko w jednej), Vegevit to niestety tylko 5 mcg, do tego mam jeszcze Veg-1 (postanowiłam brać witaminy zimą, bo w zeszłym sezonie byłam chora 4 razy pod rząd), tam też jest wit. B12 i D. Przez jakiś czas chcę tego przypilnować, bo niestety ja jestem z tych zapominalskich...

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
aniss
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 445
17/06/2012 2:47 am  

Witamina B12 powstaje podczas fermentacji propionowej (jest wiele fermentacji ale to tylko ma być propionowa), do tego są zdolne niektóre szczepy bakteryjne:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fermentacja_propionowa

"bakterie te towarzyszą bakteriom mlekowym w zakwasach chlebowych" - wiki

Czy z tego nie wynika, że chleby pieczone na naturalnym zakwasie posiadają wit. B12?


OdpowiedzCytat
Paulinaa1993
forumowicz
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 30
17/06/2012 2:37 pm  

Ja nigdy nie przyjmowałam suplementacji, ale wydaje mi się, że jedząc jajka mleko i przetwory, soje te wszystkie różne otręby i chleb pełnoziarnisty to powinno się raczej wszystko wchłonąć

wchłanialność witaminy B 12 zmniejsza jedzenie słodyczy i wysoko przetworzonej żywności
więc wole jak mam ochotę na coś słodkiego to robię coś w naturalnej wersji 🙂

witaminę B12 i K produkuje jelito grube jeśli jest odpowiednia flora bakteryjne
tak więc polecam fermentowane produkty mleczne typy jogurt, maślanka, kefir i kwaszonki

i myślę, że jeżeli chleb chleb na zakwasie zawiera B 12 ale nie są to jakieś duże ilości


OdpowiedzCytat
kikimora
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 189
03/07/2012 2:25 am  

Doradźcie mi proszę, czy dobrze robię.
Tydzień po przejściu na weganizm zaczęłam codziennie po śniadaniu brać po jednej tabletce z B12, Vegevit konkretnie. Biorąc pod uwagę, że jedna ma 5 mikrogramów B12, a przyswajalność z tabletek jest bardzo mała, to właściwie takie nic, ale nie jestem pewna, czy wszystko jest czarne lub białe- każdy organizm może mieć przecież inne zdolności do wchłaniania jakiejś substancji odżywczej. Pomyślałam więc, że wyczerpię tego Vegevita (100 tabletek na trochę ponad 3 miechy starczy) i zrobię sobie badania krwi, jeżeli wykażą niedobory B12- przerzucam się na Solgara.
Myślicie, że sobie krzywdy w ten sposób nie zrobię?


OdpowiedzCytat
Strona 21 / 26 Wstecz Następny
  
Praca