Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

WEGETARIANIE - nadszedł czas na bardzo pozytywne ZMIANY. Czytajcie !!!  

Strona 2 / 2 Wstecz
  RSS

Stanisław
weteran forum
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 1576
20/08/2008 2:11 am  

Może ktoś by się podjął i zrobił streszczenie z tego artykułu. Ktosiek jest dobry w tych sprawach 😎

Zdobywać majątek za cenę zdrowia znaczy to samo co odciąć sobie nogi by kupić za nie parę butów.


OdpowiedzCytat
xxl
 xxl
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1730
20/08/2008 2:15 am  

Tak tylko wtrącę, Stanisławie - Ktosiek jest kobietą 🙂

http://www.explosm.net/comics/random/


OdpowiedzCytat
leslie
bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 415
20/08/2008 2:17 am  

Mi też ona sie ciągle myli z facetem 😛 Jak chcecie na prawde którkiego streszczneia to prosze : Mleko jest niezdrowe.
Koniec 😀 nie no, doklandiej to tego nie streszcze :):P


OdpowiedzCytat
Stanisław
weteran forum
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 1576
20/08/2008 2:30 am  

Tak tylko wtrącę, Stanisławie - Ktosiek jest kobietą 🙂

No tak, ale jak ona w kominiarce chodzi to ja nie wiem czy to jest kobieta, czy mężczyzna. 🙂

Zdobywać majątek za cenę zdrowia znaczy to samo co odciąć sobie nogi by kupić za nie parę butów.


OdpowiedzCytat
patusiek16
stały bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 580
20/08/2008 1:32 pm  

No mi też na początku było trudno przywyknąć i ten nick i awatar:D

Żyj pełnią życia; inaczej popełniasz błąd. Nie jest szczególnie ważne, czym się zajmujesz, jeśli tylko masz życie w swoich rękach. Bo jeżeli nie miałeś życia, to co miałeś? - Co się raz straci, już jest stracone, nie zapominaj o tym.


OdpowiedzCytat
Krzysiek
rozmówca
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 97
20/08/2008 2:39 pm  

Lesli

Jak chcecie na prawde którkiego streszczneia to prosze : Mleko jest niezdrowe

🙂


OdpowiedzCytat
Ayna
 Ayna
forumowy expert
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 1022
20/08/2008 3:49 pm  

No tak, ale jak ona w kominiarce chodzi to ja nie wiem czy to jest kobieta, czy mężczyzna. 🙂

Już ją kiedyś pytałam o ten avatar. Zdjęcie pochodzi z jakiejś akcji Alfa uwalniania zwierząt.


OdpowiedzCytat
Ktosiek
stały bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 671
20/08/2008 4:14 pm  

Jestem czuła na wspomnienie 😀
Wczoraj postarałam się trochę skrócić tekst [właściwie trzy teksty z różnych stron na ten sam temat]. 😎

[b]Mleczarnie nie wyrządzają szkody krowom?[/b]
- w nowoczesnej mleczarni znajdują się krowy w wieku około 2 lat, które przez 9 miesięcy każdego roku są w ciąży.
- ich cielęta zabierane są od matek po 1-3 dniach od chwili narodzin. [straszny stres dla obojga]
- później krowa daje mleko przez okres 9 miesięcy i zmuszona jest do produkcji 10 razy większej ilości mleka niż potrzebowałoby jej cielę.
- każdego roku co trzecia krowa w naszych mleczarniach cierpi na bolesne zapalenie wymion. - corocznie 25 % krów naszych mleczarni pada ofiarą kalectwa.
- w wieku około 5 lat zużyta i wyczerpana krowa jest zarzynana.
- naturalna długość jej życia sięgałaby około 20 lat.

[b]Picie mleka jest naturalne dla człowieka?[/b]
- istoty ludzkie są jedynymi zwierzętami na ziemi, które piją mleko innych gatunków.
- oszacowano, że dwie trzecie populacji świata nie jest w stanie go trawić.

[b]Co dzieje się z cielętami?[/b]
- najsłabsze cielęta są zazwyczaj zarzynane po kilku dniach od narodzin i później przetworzone na pokarm dla zwierząt domowych lub podpuszczkę służącą do produkcji serów.
- niektóre cielęta płci żeńskiej trafiają do mleczarni. Inne są sprzedawane w wieku 1 - 2 tygodni i hodowane do produkcji wołowiny, której ponad 80 % jest ubocznym produktem przemysłu mleczarskiego.
- każdego roku wiele milionów cieląt eksportowanych jest przez kraje Europy, często w przerażających warunkach .
- są karmione tylko płynnymi substancjami pozbawionymi żelaza i włókien po to, by ich mięso było blade i delikatne. Po 3 - 5 miesiącach takie cielęta są zarzynane.
- ponad 170.000 cieląt powyżej 3 miesiąca życia umiera każdego roku, czego przyczyną jest uboga gospodarka i przerażające ich traktowanie na targu.

[b]Krowy nie będą dawać mleka, gdy nie będą zadowolone.[/b]
Krowy nie mogą przestać produkować mleka, gdyż człowiek ciągle zmusza ich organizmy do tego i tym samym spowodował, że nie są w stanie zaprzestać dawania mleka. Od lat 50 - tych XX wieku krowy w mleczarniach zostały poddane bardziej intensywnym metodom hodowli. Ich cierpienie jest większe niż kiedykolwiek; w tym samym czasie ich wydajność wzrosła pięciokrotnie.

MLECZNY LIST : PRZESŁANIE DO MOICH PACJENTÓW
DOKTOR MEDYCYNY M. KRADJIAN
ORDYNATOR ODDZIAŁU CHIRURGII PIERSI DZIAŁU CHIRURGII OGÓLNEJ
OŚRODKA MEDYCZNEGO SETON W DALY
[ … ]
Otóż jesteśmy nacją pijących mleko. Prawie wszyscy z nas. Niemowlęta, dorastające dzieci, młodzież, dorośli, a nawet ludzie w zaawansowanym wieku. Pijemy tuziny,
a nawet setki galonów* mleka rocznie i dodajemy do tego wiele funtów** produktów mlecznych, takich jak ser, masło i jogurt .
[ … ]
Możesz być zaskoczony, kiedy się dowiesz, że większość ludzi, która żyje dzisiaj na planecie Ziemia, nie pije ani nie używa krowiego mleka. Co więcej, większość z nich nie może pić mleka, ponieważ wywołuje ono u nich choroby.
[ … ]
Nasi paleolityczni przodkowie stanowią inną ważną i interesującą grupę
do badań. Ograniczamy się tutaj do spekulacji i pośrednich dowodów, lecz szczątki kości, dostępne dla naszych badań, są godne uwagi. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że te szkieletowe pozostałości odzwierciedlają wielką siłę, muskulaturę (wskazują na to rozmiary przyczepów mięśniowych) oraz całkowitą nieobecność zaawansowanej osteoporozy . Jeśli uważasz, że ludzie ci nie mają znaczenia dla naszych badań, weź pod uwagę to, że nasz kod genetyczny jest prawie taki sam, jak naszych przodków sprzed 50 000 lub 100 000 lat.

[b]CZY KAŻDY RODZAJ MLEKA JEST TAKI SAM ?[/b]
[ … ]
Nie każdy rodzaj mleka jest taki sam. Mleko każdego gatunku ssaka jest wyjątkowe i jest specjalnie dostosowane do wymagań tego zwierzęcia. Na przykład mleko krowie jest trzy do czterech razy bogatsze w białko, aniżeli mleko ludzkie. Posiada ono także pięć do siedmiu razy większą zawartość składników mineralnych. Niemniej jednak, w porównaniu z mlekiem ludzkim, wykazuje ono wyraźny niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mleko ludzkiej matki posiada sześć do dziesięciu razy tyle nienasyconych kwasów tłuszczowych, a zwłaszcza kwasu linolowego. Notabene, odtłuszczone mleko krowie nie posiada kwasu linolowego.
Po prostu nie jest ono przeznaczone dla istot ludzkich.
[ … ]
Bezspornym jest, że charakteryzuje nas zaawansowany rozwój neurologiczny oraz subtelna koordynacja nerwowo-mięśniowa. Nie mamy potrzeby rozwijania masywnego szkieletu albo olbrzymich grup mięśniowych, tak jak np. cielęta. Zastanówmy się tylko nad różnicą pomiędzy wymaganiami związanymi z budową ludzkiej ręki, a dotyczącymi np. krowiego kopyta. Nowo narodzone istoty ludzkie potrzebują w szczególności budulca dla mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów.
[ … ]

[b]DOBRZE, ŻE PRZYNAJMNIEJ MLEKO KROWIE JEST CZYSTE [/b]
Czyżby? Pięćdziesiąt lat temu przeciętna krowa dawała 2.000 funtów mleka rocznie. Czołowi producenci uzyskują dzisiaj 50.000 funtów. W jaki sposób zostało to dokonane? Lekarstwa, antybiotyki, hormony, plany wymuszonego odżywiania oraz wyspecjalizowana hodowla - oto w jaki sposób.

Ostatnim zaciekłym atakiem wyższej technologii na biedną krowę jest bydlęcy hormon wzrostu (BGH). Ten wytworzony przez inżynierię genetyczną środek
ma stymulować produkcję mleka, ale według Monsanto, producenta hormonu, nie ma on wpływu na mleko lub mięso. Są również trzej inni producenci: Upjohn, Eli Lilly i American Cyanamid Company. Oczywiście nie przeprowadzono długofalowych badań nad wpływem hormonu na zdrowie ludzi pijących mleko. Inne kraje zakazały stosowania hormonu BGH z powodu troski o bezpieczeństwo. Jednym z problemów związanych z wprowadzaniem tych molekuł do ciała krów mlecznych jest fakt, że molekuły te przenikają zwykle do mleka.
[ … ]
Każdy karmiący piersią ssak wydziela poprzez swoje mleko toksyny. Są to antybiotyki, pestycydy, inne środki chemiczne i hormony. Mleko wszystkich krów zawiera również krew! Od kontrolerów wymaga się tylko sprawdzania jej poziomu, który nie może przekroczyć określonych norm. [ … ]

[b]CORAZ GORZEJ [/b]
Dobrze, że przynajmniej mleko ludzkie jest czyste! Przepraszam. Szerokie badania wykazały, że mleko pochodzące z ludzkiej piersi u ponad 14 000 kobiet było skażone pestycydami! Co więcej, wydaje się, że źródłem pestycydów jest mięso
i - no właśnie - produkty mleczne ( ciekawostką jest fakt,
że poziom skażenia mleka podgrupy karmiących piersią matek - wegetarianek był
o połowę niższy ).
[ … ]
Istnieją dziesiątki badań, opisujących natychmiastowe pojawienie się alergii na krowie mleko u dzieci żywionych wyłącznie piersią. Po prostu alergeny mleka krowiego pojawiają się w mleku matki i są przekazywane niemowlęciu.
[ … ]
Pod koniec 1992 roku dr Benjamin Spock, prawdopodobnie najbardziej znany
w historii pediatra, wywołał wstrząs w kraju, kiedy wyraził tę samą opinię i zalecił, aby unikać podawania mleka dzieciom przez pierwsze dwa lata ich życia. Oto cytat
z jego wypowiedzi:

[i]Chciałbym powiedzieć rodzicom, że podawanie krowiego mleka w opakowaniach kartonowych ma wyraźnie ujemny wpływ na niektóre niemowlęta. Właściwym pożywieniem dla niemowląt jest mleko ludzkie. Bardzo ważne byłoby przeprowadzenie badania, porównującego zakres występowania uczuleń oraz kolki
u niemowląt, karmionych przez matki, pozostające na dotychczasowej diecie
oraz przez matki - weganki. Osobiście nie spotkałem się z takim badaniem; byłoby to zarówno istotne, jak i mało kosztowne. Prawdopodobnie nigdy nie zostanie ono przeprowadzone. Po prostu nie da to żadnych akademickich czy ekonomicznych korzyści.[/i]

[b]BIAŁACZKA ? CHŁONIAK ? TO MOŻE BYĆ NAJGORSZE - ZBIERZ SIŁY![/b]

- trzy na pięć krów w Stanach Zjednoczonych jest zarażonych wirusem białaczki bydlęcej (!) To 80% trzód mlecznych.
- w czasie zlewania mleka po udoju ogromna większość wyprodukowanego mleka zostaje skażona (90 do 95%).
- wirus ten ginie w procesie pasteryzacji; jeżeli proces ten został właściwie przeprowadzony.

[b]JAKIE SĄ ZATEM KORZYŚCI ?[/b]
Czy dla dorosłego człowieka w ogóle istnieje jakikolwiek powód zdrowotny, aby pić krowie mleko ?

Według mnie trudno jest znaleźć chociaż jeden dobry powód poza przyzwyczajeniem. Jednak jeśli się uprzeć, mogłyby to być w najlepszym wypadku dwie przyczyny: mleko jest źródłem wapnia oraz jest źródłem aminokwasów (białek).

[ … ]Bez wątpienia w mleku znajduje się mnóstwo wapnia. Jednak czy jest to dobre źródło wapnia dla ludzi ? Sądzę, że nie. A oto uzasadnienie.
W rzeczywistości nadmierna ilość produktów mlecznych utrudnia absorpcję wapnia. Po drugie nadmiar dostarczanego przez mleko białka jest główną przyczyną problemu osteoporozy. Dr Hegsted z Anglii przez wiele lat pisał na temat geograficznego rozmieszczenia występowania osteoporozy. Uważa on, że mleko jest przyczyną osteoporozy.
A oto przedstawione poniżej uzasadnienia.

Liczne badania wykazały, że ilość przyjmowanego wapnia, a zwłaszcza uzupełniających dawek, nie ma jakiegokolwiek wpływu na rozwój osteoporozy. Najbardziej doniosły artykuł na ten temat pojawił się ostatnio w The British Journal of Medicine, gdzie nie może sięgnąć długie ramię naszego (USA) przemysłu mleczarskiego. Inne badania, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, faktycznie wykazały pogorszenie się równowagi wapniowej u kobiet po okresie klimakterium, które spożywały trzy szklanki mleka dziennie (The American Journal of Clinical Nutrition 1985). Inną obserwacją, która może być pomocna w naszej analizie, jest fakt stwierdzenia nieobecności jakichkolwiek udokumentowanych niedoborów wapnia wśród ludzi żyjących na naturalnej diecie bez mleka.

Aby odnaleźć klucz do zagadki osteoporozy, nie patrz na wapń, spójrz na białko. Rozważ te dwie kontrastujące ze sobą grupy. Eskimosi posiadają wyjątkowo wysokie spożycie białka oszacowane na 25% ogólnej ilości kalorii. Mają oni również wysokie spożycie wapnia (2500 mg dziennie). W tej grupie spotyka się najbardziej dotkliwe przypadki osteoporozy na świecie. Drugą badaną grupą były plemiona Bantu z Afryki Południowej. Mają oni w swojej diecie 12% białka, głównie roślinnego oraz zaledwie 200 do 350 mg wapnia dziennie, (około połowa ilości spożywanej przez amerykańskie kobiety). Kobiety plemion Bantu prawie w ogóle nie mają osteoporozy, pomimo rodzenia sześciu lub więcej dzieci i karmienia ich piersią przez długi okres ! Czy kobiety afrykańskie, emigrujące do Stanów Zjednoczonych chorują na osteoporozę ? Odpowiedź na to pytanie brzmi - tak, jednak nie tak często jak kobiety białej rasy albo Azjatki. Tak więc istnieje różnica genetyczna, która może być modyfikowana przez dietę.

Gdzie zatem można znaleźć potrzebny nam wapń?. Odpowiedź brzmi: Dokładnie tam, gdzie znajdują go krowy, w zielonych roślinach, które rosną w ziemi, głównie w warzywach liściastych. Ostatecznie słonie i nosorożce rozwijają swoje olbrzymie kości po okresie karmienia piersią, jedząc zielone rośliny liściaste - tak samo zresztą jak konie. Wydaje się, że wszystkie ziemskie ssaki są zdrowe, jeśli żyją w harmonii ze swoim programem genetycznym
i odżywiają się naturalnym pożywieniem. Jedynie wśród ludzi żyjących
w nadmiernym dostatku szerzy się w sposób nieopanowany osteoporoza. [ … ]

[b]PROTEINOWY MIT [/b]

Z pewnością pamiętamy, kiedy byliśmy dziećmi, jak wszyscy dorośli mówili nam: upewnij się czy zjadasz dużo dobrego białka. Kiedy byłem młody, białko było żywieniowym super produktem. Oczywiście mleko idealnie pasuje do tego określenia.

Jeśli chodzi o białko, to pamiętajmy o tym, że mleko jest rzeczywiście jego bogatym źródłem - płynnym mięsem.
Jednakże nie jest to wcale tym, czego potrzebujemy. W istocie jest to źródło kłopotów. Prawie wszyscy Amerykanie zjadają za dużo protein.
[ … ]
Otóż 45 gram dziennie jest drobną ilością białka. Rozważ również to, że spożywane białko nie musi być białkiem zwierzęcym. Białko roślinne w praktyce jest równie dobre, nie zawiera cholesterolu, natomiast tłuszcz roślinny jest o wiele mniej nasycony. Nie daj się wprowadzić w błąd przez staroświeckie przekonania, że białka roślinne muszą być starannie zrównoważone, aby uniknąć niedoborów. Nie jest to uzasadniona obawa. Prawie wszyscy Amerykanie, Kanadyjczycy, Brytyjczycy i Europejczycy znajdują się zatem w stanie nadmiernego obciążenia białkiem. Stan taki, jeśli jest utrzymywany latami, ma poważne następstwa. Jest to wcześniej omawiana osteoporoza, jak również arterioskleroza oraz uszkodzenie nerek. Istnieje niewątpliwy dowód na to, że złośliwy charakter pewnych chorób, głównie chorób okrężnicy i odbytu, jest związany z nadmiernym spożyciem mięsa. Barry Brenner był pierwszym, który w pełni wykazał niebezpieczeństwa nadmiaru protein dla układu moczowego. [ … ]

[b]STRESZCZENIE[/b]

Moim zdaniem istnieje tylko jeden ważny powód, aby pić mleko lub spożywać produkty mleczne. Robimy to tylko dlatego, że tego chcemy. Dlatego, że to lubimy
i że stało się to częścią naszej kultury. Dlatego, że przyzwyczailiśmy się do jego smaku i wyglądu. Dlatego, że lubimy je przełykać. Dlatego, że nasi rodzice robili dla nas, co tylko mogli i dostarczali mleko od naszych najwcześniejszych lat. Nauczyli nas, żeby je lubić.

Wtedy najlepszym sposobem dostarczania produktów mlecznych były...LODY! Słyszałem w jaki sposób to określano: ...umarłbym dla nich.

Miałem pacjenta, który dokładnie tak postępował. Nie posiadał on rzucających się w oczy złych nawyków. Nie palił ani nie pił, nie jadł mięsa, jego dieta i styl życia w prawie doskonały sposób sprzyjały zdrowiu, lecz on miał jedną pasję. Nie trudno zgadnąć, uwielbiał zjadać ogromne ilości lodów. Pół kwarty ( 0,47 l ) było dla niego dzienną minimalną porcją. Często zjadał on całą kwartę ( 0,94 l ) i oczywiście do tego również ciastka i inne wyroby cukiernicze. Dobre lody są ostatecznie tego warte. Wydawało się, że był dobrego zdrowia, pomimo przypuszczalnych chorób wieku średniego, kiedy to dostał wyniszczającego ataku, który pozostawił go w stanie paraliżu, nieszczęśliwym i bezradnym. Miał on jeszcze kilka dodatkowych ataków; zmarł kilka lat później, do końca już nie opuszczając szpitala lub oddziału rehabilitacji. Czy był stary? Nie sądzę. Miał trochę ponad pięćdziesiątkę.

Nie pijmy więc mleka dla zdrowia. Jestem przekonany, że w świetle dowodów naukowych nie jest ono dobre dla organizmu. Spożywanie mleka zmniejszy tylko wartość odżywczą naszej diety oraz odporność. Większość ludzi na tej planecie żyje bardzo zdrowo bez krowiego mleka. Także i my możemy.

Będzie trudno o zmianę. Od dzieciństwa zostaliśmy uwarunkowani do myślenia
o mleku jako o najdoskonalszym naturalnym pożywieniu.
Gwarantuję jednak, że zmiana myślenia będzie bezpieczna, polepszy nasze zdrowie
i nie będzie nic kosztowała. Co mamy do stracenia ?

[b]MLECZNY MIT NR 3: MLEKO JEST NIEZBĘDNE DLA ROZWIJAJĄCYCH SIĘ DZIECI[/b]
[i][2 pierwsze argumenty były wymienione już wcześniej][/i]

Czyżby ? Oto są trzy powody, dla których nie powinno się podawać dzieciom mleka.
Po pierwsze mleko jest główną przyczyną niedoboru żelaza u dzieci, prowadzącego do anemii.
W rzeczywistości Amerykańska Akademia Pediatrii odradza podawanie mleka dzieciom przed ukończeniem pierwszego roku życia. Po drugie, zostało wykazane, że konsumpcja mleka w okresie dzieciństwa przyczynia się do powstawania cukrzycy typu I. Pewne białka mleka przypominają molekuły komórek beta trzustki, które wydzielają insulinę. W niektórych wypadkach system immunologiczny wytwarza antyciała na białko mleka, które pomyłkowo atakują i niszczą komórki beta.

Po trzecie, wśród dzieci bardzo powszechne są uczulenia na mleko, powodujące problemy z zatokami, biegunkę, zaparcie. Są one główną przyczyną chronicznych infekcji ucha, które trapią ok. 40% wszystkich dzieci w wieku do lat sześciu. Alergie na mleko wiążą się również z problemami zachowania u dzieci oraz niepokojącym wzrostem liczby zachorowań na astmę wieku dziecięcego. Alergie na mleko są równie powszechne u dorosłych i wywołują one podobne symptomy. Nawet tak czcigodny autorytet w sprawach związanych z dziećmi, jak nieżyjący już
dr Benjamin Spock, w ostatnich latach swego życia zmienił zalecenia i odradził podawanie mleka dzieciom.

[i][nr 4 też był już wcześniej][/i]

[b]ZALECENIA DLA OGRANICZENIA SPOŻYCIA PRODUKTÓW MLECZNYCH [/b]

1. Przede wszystkim całkowicie zaprzestać picia mleka. Płynne mleko jest najprawdopodobniej najbardziej skoncentrowanym, łatwo absorbującym źródłem hormonów wzrostu. Do mieszanek zbożowych lub gotowania można stosować zamiennie mleko sojowe lub ryżowe.

4. Wszystkie produkty mleczne spożywać z umiarkowaniem i ostrożnością, aby uniknąć produktów pochodzących od krów poddanych działaniu hormonu.

7. W celu otrzymania listy badań na które powołujemy się w niniejszym artykule, prosimy o przesłanie zaadresowanej koperty zwrotnej i znaczka pocztowego
na adres : CF/Phillips Publishing, 7811 Montrose Road, Potomac, MD 20854.

8. Przed kilkoma miesiącami przyłączyłem się do Roberta Cohena jako członek Zarządu jego nowo utworzonej Rady Edukacyjnej Mleczarstwa. W celu otrzymania dalszych informacji na temat zagrożeń związanych z produktami mleczarskimi zdecydowanie zalecam przeczytanie książki R. Cohena, udostępnionej przez Radę Edukacyjną Mleczarstwa, 1-888-NOTMILK (888-668-6455).

Powyższy tekst przedstawia połowę streszczenia, zamieszczonego
w październikowym numerze Health & Healing. Dr Whitaker poświęca ten numer swojego przeglądu tematom związanym z osteoporozą oraz chorobą serca.
[…]

[b]Jakie produkty zawierają wapń? [/b]

Mleko i produkty mleczne zawierają wapń, ale produkty roślinne stanowią dużo zdrowsze źródło tego pierwiastka. Dobrym źródłem wapnia pochodzenia roślinnego są zielone warzywa liściaste takie jak brokuły, kapusta włoska, zielony groszek, kapusta, nać pietruszki. Bogate w wapń są także suszone owoce takie jak figi i morele, orzechy, w szczególności migdały i orzechy brazylijskie oraz różne nasiona, w tym sezam oraz Tahini (pasta z ziaren sezamu). Dobrym źródłem wapnia są ponadto strączkowe – groch, fasola, soczewica oraz niektóre gatunki tofu (ser z ziaren soi).

[b]Ile wapnia zawierają te produkty? [/b]

Produkt (ilość, porcja) Wapń (w miligramach)

Tofu - ser z mleka sojowego (opakowanie 250g) 500
Nasiona sezamu (25g - mała garść) 168
Nasiona słonecznika (25g - mała garść) 28
Brokuły (80g - porcja, gotowane w nie solonej wodzie) 32
Kapusta włoska (80g - porcja, gotowane w nie solonej wodzie) 120
Migdały (30g - mała garść) 72
Orzechy brazylijskie (30g - mała garść) 87
Mleko sojowe Apro (200ml, szklanka) 240
Suszone figi (4-6 owoców) 250
Tahini - pasta z sezamu (10g - dwie łyżeczki) 68

[b]Czy dieta wegańska jest w stanie dostarczyć odpowiednich ilości wapnia? [/b]

Oczywiście. Żadne badania nie wykazały znacznych niedoborów wapnia u dorosłych wegan. Nie można zwracać uwagi jedynie na ilości wapń dostarczane organizmowi w diecie bez analizy powodów ubytków wapnia z organizmu. To tylko jedna strona medalu - podczas gdy weganie dostarczają mniej wapnia w pożywieniu niż ludzie jedzący mięso, ubytki wapnia u wegan są znacznie niższe. Badania wskazują, że dieta roślinna, nie zawierająca żadnych produktów zwierzęcych, czyli dieta wegańska - nie powoduje utraty wapnia z organizmu. Dieta wegańska bogata w owoce i produkty pełnoziarniste(np. razowe pieczywo) może być podstawą długiego i zdrowego życia, zredukować ryzyko wystąpienia osteoporozy i wielu innych chorób. Z drugiej strony diety zawierające dużo produktów nabiałowych są odpowiedzialne za zwiększenie ryzyka osteoporozy, niektórych rodzajów raka, chorób serca, nadwagi i cukrzycy.

[u]Podsumowanie: [/u]

*Dzieci i młodzież nie muszą spożywać produktów mlecznych, żeby mieć zdrowe kości. Aby zapewnić sobie zdrowe i silne kości dzieci potrzebują ćwiczeń fizycznych oraz zdrowej diety roślinnej
* Diety zawierające dużo produktów nabiałowych są odpowiedzialne za zwiększenie ryzyka osteoporozy, niektórych rodzajów raka, chorób serca, nadwagi i cukrzycy.
* Nabiał powinien być wyeliminowany z diety ze względów zdrowotnych
* Mleko krowie nie jest naturalnym pożywieniem człowieka
* Większość ludzi na świecie cierpi na nietolerancję laktozy.
* Wiele dzieci ma alergię na krowie mleko
* Analiza jedynie ilości wapnia dostarczanej organizmowi w pożywieniu bez jednoczesnej

[edytowane 20/8/2008 przez Ktosiek]


OdpowiedzCytat
Ktosiek
stały bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 671
20/08/2008 4:16 pm  

analizy czynników powodujących ubytków wapnia z organizmu prowadzi do błędnych wniosków. Podczas gdy weganie dostarczają mniej wapnia w pożywieniu niż ludzie jedzący mięso, u wegan ubytki wapnia są znacznie niższe. Badania wskazują, że dieta roślinna, nie zawierająca żadnych produktów zwierzęcych czyli dieta wegańska - nie powoduje utraty wapnia z organizmu.
*Żadne badania naukowe nie potwierdzają związku niedoborów wapnia z weganizmem
*Do zachowania kości w dobrej kondycji niezbędne jest dostarczanie organizmowi: witaminy D, magnezu, potasu, witaminy C i witaminy K
*Istnieje bardzo wiele różnych roślin, które stanowią pełnowartościowe źródło wapnia. Poza tym, że są naturalnym źródłem wapnia mają też często dodatkowe korzystne dla zdrowia właściwości.


OdpowiedzCytat
leslie
bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 415
20/08/2008 4:18 pm  

czytalam o tej akcji akurat tozdjecie bylo w artykule


OdpowiedzCytat
Ktosiek
stały bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 671
20/08/2008 4:42 pm  

Nawiasem mówiąc. Zmienię avatar 🙂


OdpowiedzCytat
Stanisław
weteran forum
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 1576
20/08/2008 4:46 pm  

Dziękujemy Ci Ktośku za zredagowanie streszczenia z tego tematu. Teraz jest łatwiej i szybciej przyswoić informacje na temat mleka w diecie wegetariańskiej. 🙂

Zdobywać majątek za cenę zdrowia znaczy to samo co odciąć sobie nogi by kupić za nie parę butów.


OdpowiedzCytat
Nantosvelta
forumowy expert
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1115
01/09/2008 2:01 am  

Jak dla mnei nawet streszczenie okazało sie za długie 😮 Ale wątek z wapniem mnie wciągnął. Jako weganka wokoło (żeby nie było, najczęciej nawet nie wegetarianie) najeżdżają na mnie jak sobei radzę z wapnem. Odpowiadam, że na intuicję, bo co miałam im powiedzieć.
A osteoporozę odkryli u mnie jak byłam w 8 klasie podstawówki 😮 czyli jak jeszcze jadłam mięso. A jakoś teraz nie odczuwam tej choroby (zaznaczam, że jestem weganką od ponad roku).
Podobała mi się sugestia jednej dziewczyny (naszej forumowiczki), która napisala, że popija szpinak wodą z sokiem z cytryny (wit. C pozwala przyswajać wapń).

The Earth is our Mother, we must take care of her. The Earth is our Mother, she will take care of us.


OdpowiedzCytat
Olla
 Olla
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 484
01/09/2008 8:09 pm  

Był taki okres w moim zyciu gdy byłam na tzw. diecie optymalnej przez ok. 8 miesięcy. Nikomu nie polecam !!!! W kazdym razie zrobiłam badania w połowie i o dziwo miałam niski poziom żelaza. Bardzo mnie to zdziwiło.


OdpowiedzCytat
Strona 2 / 2 Wstecz
  
Praca