Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Czyste sumienie wegan-wątek na onet.pl  

  RSS

zWiErZaKoMaNkA
rozmówca
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 98
17/06/2008 8:36 pm  

Witam!
To mój pierwszy post. Nie wiem,czy temat ten był poruszany,ale podobnego nie znalazłam,więc piszę 🙂

Oto temat z portalu onet.pl:

[b] Czyste sumienie wegan[/b]

Zastanów się co jesz. Myślałeś o tym? Czym i gdzie wcześniej był ten kawałek "mięsa"?
Weganizm, wegetarianizm, witarianizm - jak zwał, tak zwał. Zwolennicy tego trybu życia i odżywiania zaraz odsądzą mnie od czci i wiary za takie uproszczenie. Sprawa jest jednak dość prosta. Weźmy racjonalne argumenty.

[b] Manifest[/b]

Pierś z kury, którą kroję i wrzucam na patelnię, nie smaży się, tylko gotuje, chociaż nie dolewałem ani grama wody. Z kilograma mięsa powstają dwa kilogramy szynki. Po prostu wstrzykuje się do niego roztwory solne i sojowe oraz jakieś bliżej nieokreślone substancje poprawiające smak. Podobno konsumenci i tak wolą, gdy szynka jest "soczysta".

Widziałem kiedyś pasztet zrobiony w domu i nikt mi nie powie, że ten ze sklepu jest choć trochę podobny. W mleku jest od zera do 3 proc. tłuszczu. Właściwie reszta to biała woda z substancjami zapewniającymi "świeżość" po 6 tygodniach od otwarcia. Poza tym dorośli i tak go nie trawią, a niektórzy reagują alergicznie. Za to jajka można niby wybrać, chociaż wszystkie wyglądają identycznie. Jedne są droższe, mają kolorowe pieczątki i ładniejsze opakowania oraz zapewnienie producenta, że kura wychowała się na słońcu. Drugie są tańsze, tam takich zapewnień nie ma. Jak mam to potraktować? Płacę za spokój sumienia, czy te jajka są od tej pieczątki zdrowsze? Komu wierzyć i właściwie na jakiej podstawie?

[b] Kontra[/b]

No dobrze. Przecież możesz kupować drogie mięso w dobrych sklepach (czyli których?). Warto je potem wspaniale przyrządzić, jeśli oczywiście potrafisz. Z jajkami i mlekiem trochę gorzej, ale jeśli bardzo chcesz, to możesz wyjechać poza miasto. Znaleźć tam wiejski targ, kupić dwudziestoprocentowe mleko "prosto od krowy" (tylko pamiętaj, że go nie strawisz) i te mityczne, prawdziwe jajka. Albert Hoffman, słynny szwajcarski chemik, dożył ponad 100 lat twierdząc, że sekret długowieczności tkwi w żółtku i białku. Poza tym wyjazd na wieś to świetna wycieczka, bajkowy klimat.

Aha, prawdziwa kiełbasa na bigos - tylko z dzika, wędzona tygodniami w leśniczówce, gdzieś pośrodku Borów Tucholskich. Zawsze można skoczyć tanimi liniami, potem PKP, PKS i trochę na pieszo. Przy okazji wstąp po miód do pasieki, pod żadnym pozorem nie kupuj go w supermarkecie!

A tak właściwie to o co chodzi, tak ci żal tej kury? Zjesz, wydalisz. Faktycznie, w rzeźniach sporo nadużyć. Cierpienia zwierząt, które na przykład żywcem wrzucane są do wrzątku (poparzyłeś się kiedyś?), a wcześniej zostały ogłuszone prądem (wstrząsający film dokumentalny organizacji Animals, 2006). Konie transportowane są do włoskich rzeźni w urągających warunkach, stojąc po kolana we własnych odchodach (materiały fundacji Tara). Nie martw się, nie ma dowodów na to, że zwierzęta czują i są świadome, tak jak my. Te sytuacje to na pewno margines, większość jedzenia produkowana jest inaczej. Uwierz na słowo albo na nalepkę i kupuj śmiało. Smacznego!

[b] Dziwne słowa na "w"[/b]

Weganizm można podsumować krótko: nie wykorzystujemy zwierząt. To proste. Nas nikt nie zabija, żeby zjeść, nikt nie skalpuje, żeby się ubrać. Ideologia stworzona w połowie lat 40. znajduje coraz więcej zwolenników.

- W Polsce wciąż otwierają w restauracjach szeroko oczy, gdy pytam, co mogę zjeść jako weganka. Nawet w dużych miastach! - denerwuje się Anna Cichoń, grafik z Łodzi. Mięsa nie je odkąd skończyła 15 lat, dziś mieszka w Londynie.

- Tu nie ma żadnego problemu, żeby w supermarkecie kupić mleko sojowe, wcale nie trzykrotnie droższe od krowiego. W sklepach są wszystkie, nawet najbardziej egzotyczne warzywa i owoce, są nawet lody "śmietankowe" bez mleka. Przy okazji można pomyśleć o swojej diecie, bo bardzo prawdopodobne, że bez mięsa poczujemy się lepiej. I zostawmy w końcu tę ideologię, którą dokleja się w Polsce osobom, które nie jedzą mięsa, to nie tylko o to chodzi - opowiada weganka.

Sprawa ma też inny zasięg, bardziej globalny. Otóż wegetarianizm może być odpowiedzią na światowy kryzys na rynku żywności, w który właśnie wchodzimy. Jedzenie drożeje, to już wiadomo. Z jednej strony, jak zaproponowała miesiąc temu ONZ, część plonów (100 mln ton) mamy zacząć przeznaczać na produkcję biopaliw, zamiast wesprzeć nimi na przykład te kraje, w których panuje głód. Z drugiej strony kolejne 750 milionów ton pakujemy w formie różnych pasz do gardeł kurczaków, indyków i świń. Więcej: przemysł mięsny jest bezpośrednio odpowiedzialny za takie światowe problemy, jak zmiany klimatu, degradacja gleb, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie wody i jej niedostatek. Debata w tej sprawie trwa właśnie w Wielkiej Brytanii, a tematem interesują się największe media. Czy prosto będzie temu zaradzić? Pewnie nie, ale ty możesz pomóc już dziś, w czasie zakupów. Świadomych zakupów.

[url]www.wiadomosci.onet.pl/1492944,2679,1,czyste_sumienie_wegan,kioskart.html[/url]

Komentarze też były "bardzo" pozytywne. Z wielu można się pośmiać.

Mnie rozbroił mnie komentarz:

[b] "mleko" sojowe-NIE MA czegos takiego!!![/b]

czy widzial ktos kiedys "cycek sojowy"???
to jest zwykly "sok sojowy".
Mleko to produkuje samica ssakow, koniec, kropka.

~Pablo , 14.06.2008 23:31

Jacy ludzie są zacofani ja nie wiem ^^ Nie wiedzą,a piszą xD

[edytowane 17/6/2008 przez zWiErZaKoMaNkA]

Pomoc zwierzętom!-[url]www.pomozmy-zwierzeta.blog.onet.pl[/url]

[b]Aukcja na rzecz dobermanów ze schronisk! [/b]
[url]www.stylingart.nazwa.pl/doberman/viewtopic.php?p=35900#35900[/url]


OdpowiedzCytat
elis99
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 219
18/06/2008 12:33 am  

PrzekonKret
A pod artykułem czytam.. :

dopoki nie kaza mi zrezygnowac ze stekow moga sami nie jesc...
wspolczuje tylko dzieciom takich rodzicow...

~zynek , 15.06.2008 07:19

a temu o co sie rozchodzi ..oszołom

[edytowane 17/6/2008 przez elis99]

[edytowane 17/6/2008 przez elis99]

I'm so sick of fights I hate them .. Come on let me hold you touch you feel you


OdpowiedzCytat
Natasha
stały bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 513
18/06/2008 1:05 am  

ja się obawiam że na wegetarianizm taka przejściowa moda tylko jest... potem znów nigdzie nie będzie o nas słychać.... ;( ech....

Naszym celem musi być wyzwolenie się... poprzez rozszerzenie kręgu współczucia na wszystkie żywe istoty i na cały cudowny świat natury. Albert Einstein

http://delicious.blog.pl/ - zapraszam na mojego bloga kulinarnego 😀 wiem że trochę mało ale założy


OdpowiedzCytat
Sarkissan
forumowicz
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 21
22/06/2008 4:23 am  

ja się obawiam że na wegetarianizm taka przejściowa moda tylko jest... potem znów nigdzie nie będzie o nas słychać.... ;( ech....

dlaczego? jesteś wegetarianką/weganką dlatego ze jest taka moda? zamierzasz zrezygnować? Ja nie zamierzam i nie kierowałem się bynajmniej modą. Tak więc bez obaw, wegetarianizm przetrwa;)


OdpowiedzCytat
t0omaszek
początkujący
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 12
22/06/2008 5:01 am  

Jeśli wegetarianizm jest modą to nie jest to moda zbyt modna, przynajmniej w moim otoczeniu 😉
A ja zawsze wszelkie mody miałem daleko... nie na względzie.

pozdrawiam


OdpowiedzCytat
Andros
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 363
22/06/2008 6:08 am  

a niech sobie nawet będzie modą, grunt że jest pożyteczna 😉


OdpowiedzCytat
nova.nike
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 173
22/06/2008 3:32 pm  

Nawet jeśli ktoś przejdzie na wege tylko na moment bo taka jest moda to i tak zrobi coś pożytecznego. Poza tym myśle że ktoś może na pozątku podejść do tego niepoważnie, ale potem zrozumie o co chodzi.
Ja się cieszę że wychodzą na jaw takie rzeczy, tj. 'odświeżanie' mięsa czy dodawanie jakiś chemicznych dodatków. Może paru ludzi się zrazi i bardziej zainteresuje wge 🙂

supergirl;)


OdpowiedzCytat
  
Praca