Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Freeganism  

Strona 4 / 5 Wstecz Następny
  RSS

żżż
początkujący
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 7
28/07/2011 8:25 pm  

Gdyby to był śmietnik, to też bym się wstydziła. Ale na zapleczu ulicznych bazarków warzywnych już mniej. Tak samo w mniejszych miastach, gdzie są tzw. rynki/targi cotygodniowe. Tam jak się sprzedawcy zabierają, po prostu przy płocie zostawiają to żarcie, którego już im się nie opłaca pakować na samochód. I na oko oceniając, jest to całkiem zjadliwe.

Ale sama idea jest dobra, wskazuje na ogólny problem marnowania żywności,


OdpowiedzCytat
bułek
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1236
30/07/2011 10:43 pm  

Znalazłem dzisiaj zieminiaka na chodniku 😉 :P.

Smakowite przepisy wegańskie


OdpowiedzCytat
Anonim
bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 480
04/09/2011 3:48 am  

Kilka freegańskich porad:
-w gabinetach dentystycznych przeważnie mają próbki past i darmowe szczoteczki do zębów, wystarczy poprosić
-w drogeriach wystarczy powiedzieć "zastanawiam się nad kupnem kremu ale nie chcę ryzykować" i zwykle dostaje się kilka testerów. Po trzech drogeriach ma się zapas na tydzień 🙂
-w niektórych salonach fryzjerskich jest możliwość zrobienia fryzury za darmo przez uczennicę/ucznia

Na razie tyle, jak mi się coś przypomni to dodam.


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
04/09/2011 3:57 am  

A ja się tak zastanawiam, czy przypadkiem Freeganism nie odbiera żywności tym, których naprawdę nie stać na jedzenie.

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
Anonim
bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 480
04/09/2011 3:59 am  

A ja się tak zastanawiam, czy przypadkiem Freeganism nie odbiera żywności tym, których naprawdę nie stać na jedzenie.

Jak? Bo przyznam, że tu wyobraźni mi nie wystarcza.


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
04/09/2011 4:18 am  

No nie wiem, czy tacy bezdomni i ci najnajbiedniejsi nie szukają żarcia na śmietnikach bazarowych? Bo z różnych śmietników to jest chyba najlepsze, co można znaleźć.

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
Anonim
bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 480
04/09/2011 4:30 am  

Ponoć największy wypas to jest ok 4 rano na tyłach "almy".

I, nie łudźmy się, bezdomni niestety na darmową rzodkiewkę z targu nie polują.


OdpowiedzCytat
vegaa
początkujący
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 13
05/09/2011 4:21 pm  

A ja się tak zastanawiam, czy przypadkiem Freeganism nie odbiera żywności tym, których naprawdę nie stać na jedzenie.

Jak? Bo przyznam, że tu wyobraźni mi nie wystarcza.

Chodzi o to, że ludzie, którzy żyją w ten sposób, zabierają jedzenie bezdomnym, których na nie nie stać, mimo że freeganiści mogliby sobie sami je kupić, tak? Dobre pytanie... Bo ja słyszałam, że, mimo że freeganism nie jest u nas zbyt popularny, w okolicach kontenerów na tyłach marketów, sklepów robi się bardzo duża konkurencja... Więc i tutaj zaczynają już wkraczać zasady rządzące rynkiem kapitalistycznym...;)


OdpowiedzCytat
lililea
bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 126
05/09/2011 5:04 pm  

Ej, ale używanie próbek zamiast normalnych kosmetyków to już nie ta idea.
Przecież używanie małych opakowań nie jest ekologicznie. Produkuje się dużo więcej śmieci. Ja np. biorę próbki tylko jeżeli naprawdę obawiam się coś kupić i potrzebuje wypróbować, żeby potem nie wywalać całego opakowania.


OdpowiedzCytat
Anonim
bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 480
05/09/2011 5:26 pm  

Ej, ale używanie próbek zamiast normalnych kosmetyków to już nie ta idea.

Każdy ruch może mieć różne idee u podłoża. Tak jak wegetarianizm może wynikać z przyczyn zdrowotnych albo etycznych i chyba nie ma sensu dzielić wegetarian na lepszych i gorszych.
We freeganizmie najważniejsze jest zdobywanie za darmo, nie wspieranie korporacji swoimi pieniędzmi i w tej definicji freeganizmu używanie próbek się mieści.


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
05/09/2011 6:55 pm  

...które to próbki i tak nie są wege (przynajmniej jeśli chodzi o pastę do zębów).

Chodzi o to, że ludzie, którzy żyją w ten sposób, zabierają jedzenie bezdomnym, których na nie nie stać, mimo że freeganiści mogliby sobie sami je kupić, tak? Dobre pytanie... Bo ja słyszałam, że, mimo że freeganism nie jest u nas zbyt popularny, w okolicach kontenerów na tyłach marketów, sklepów robi się bardzo duża konkurencja... Więc i tutaj zaczynają już wkraczać zasady rządzące rynkiem kapitalistycznym...;)

No może z tymi zasadami kapitalizmu w okolicach kontenerów bym nie przesadzał :rotfl:
Ale można to porównać z jakąś promocją, na którą wszyscy się rzucają.

Ja sam nie wiem, czy freeganiści zabierają jedzenie bezdomnym, ale z tego, co widzę, są to ludzie, których stać na kupno...

[edytowane 5/9/2011 od eRZet]

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
lililea
bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 126
05/09/2011 7:15 pm  

Wegetarianina definiujemy jako osobę, która nie je mięsa.

Freeganism zaś definiuje się jako filozofie opartą na minimalnym i etycznym zużywaniu zasobów. Nie na dostawaniu wszystkiego za darmo, idąc twoim tokiem rozumowania osoba która bierze udział w konkursach w których wygrywa niesamowite ilości jedzenia, któremu potem pozwala się popsuć też podpadałaby pod definicję.

Z wikipedii: "Freeganism is an anti-consumerist lifestyle whereby people employ alternative living strategies based on limited participation in the conventional economy and minimal consumption of resources."

[edytowane 5/9/2011 od lililea]


OdpowiedzCytat
Skaurus
świeżaczek
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 2
27/10/2011 1:49 am  

Witajcie! Czytałem całkiem fajny artykuł na temat freeganizmu. Miło wiedzieć, że ten temat jest jeszcze gdzieś poruszany 😀 Podaje linka - http://www.elejdis.pl/692,Freeganizm. Pozdrawiam!


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
28/06/2012 2:34 am  

http://www.polskieradio.pl/7/1968/Artykul/633046,Uczta-na-smietniku

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Likwidator
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 263
28/06/2012 6:09 am  

http://www.youtube.com/watch?v=2KjV-GFL1RU

20 years from now you'll be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.


OdpowiedzCytat
Strona 4 / 5 Wstecz Następny
  
Praca