Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

empatia [dla zwierząt i dla ludzi]  

Strona 1 / 2 Następny
  RSS

gosqa
forumowicz
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 24
30/10/2010 8:13 pm  

Witajcie!
Mam pewien problem natury moralnej. Otóż kiedy widzę np. choćby w gazecie zdjęcie małego głodnego dziecka nie powiem, ze oglądam je beznamiętnie, ale na pewno nie budzi ono we mnie takich emocji jak zdjęcie wychudzonego szczeniaka.
Zwierzęta traktuje jako istoty bardziej wartościowe niż ludzie.
Gdybym miała do wyboru uratować życie człowieka czy zwierzaka miałabym ogromny problem.
czy jestem złym człowiekiem?
Powiedzcie jak to jest z wami.

[edytowane 26/7/2011 od xxl]

Lenistwo to sztuka tak długo nic nie robić, aż minie niebezpieczeństwo, gdzie trzeba by coś zrobić.


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
30/10/2010 8:22 pm  

No cóż, podobnie. Dlatego pomagam (za duże słowo) kotom, a nie dzieciom. Myślę, że statystycznie rzecz biorąc większa liczba osób pomaga jednak dzieciom, więc ktoś i zwierzętom "musi".

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
wild_strawberry
rozmówca
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 73
30/10/2010 11:37 pm  

ja tego jakoś wogóle nie rozgraniczam.. jeżeli ktoś (człowiek - zwierzę) potrzebuje pomocy to się pomaga


OdpowiedzCytat
Fatty
weteran forum
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 2286
31/10/2010 12:09 am  

Do jednych przemawia potrzebujące potrzeby zwierzę do innych ludzie: niechaj każdy ma swojego wspomagacza.

Również jestem bardziej czuła na krzywdę zwierząt. Żeby było śmieszniej jestem potencjalnym pracownikiem socjalnym, więc chyba mam nieprawidłowe priorytety 😛
To wyczulenie przekłada się też na inne aspekty - ewentualny instynkt macierzyński jaki się we mnie tli jest skierowany na zwierzęta, z dziećmi mam problem.

Białowieska się Puszcza.


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
31/10/2010 2:47 am  

Kiedyś miałam większą empatię do zwierząt. Wegetarianizm chyba wyszedł empatii do ludzi na dobre bo się sporo zwiększyła i chyba wyrównała z tą drugą 🙂
Ale tak jak Lily uważam,że mniej osób pomaga zwierzętom dlatego też pomagam zwierzętom i...przyrodzie.
Chyba najbardziej mnie boli krzywdzenie dzikich zwierząt i niszczenie przyrody. W sumie to trudno stwierdzić, zależy od okoliczności.


OdpowiedzCytat
Princess_Leia
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 143
31/10/2010 4:09 am  

w sumie to mam podobnie. czuję większą więź ze zwierzakami. oczywiście żeby nie było że jestem jakimś odludkiem ;d po prostu czasem czuję, że zwierzaki mi łatwiej zrozumieć niż ludzi. może to śmiesznie ale co tam.
generalnie jest mi żal i ludzi i zwierząt. gdy widzę choćby najmniejszą krzywdę wyrządzaną jakiejkolwiek istocie żywej boli mnie serce. jestem zbyt wrażliwa. ale przynajmniej dzięki temu mam ambitne plany na przyszłość - otworzyć schronisko dla zwierząt i przytułek dla bezdomnych. mam nadzieję, iż chociaż jeden cel uda mi się osiągnąć:) liczą się chęci....

sky's the limit.


OdpowiedzCytat
Blueberry
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 287
03/11/2010 11:13 am  

Ech, ja też tak mam że wolę zwierzęta od ludzi... Ciesze się ze jest wiecej takich osob 🙂

Trawożerca


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
03/11/2010 12:46 pm  

trudno powiedziec. generalnie czlowiek stosuje tortury wobec czlowieka na o wiele wieksza skale niz wobec zwierzat. zwierzeta sa eksploatowane na wszelkie mozliwe sposoby, we wszystkich krajach - zgadza sie. ale metody stosowane wobec ludzi sa jednak nieporownywalnie wieksze. poza tym, zwierzetom wystarczy zapewnic wolnosc od smierci, glodu i tortur oraz dostep do ich srodowiska i to wystarczy. z ludzmi jest inaczej - wkurzaja mnie wszelkie nierownosci, wyzysk ekonomiczny, brak dostepu do edukacji itd itd itd.

nie lubie ludzi 😛 ale chyba jednak zycie czlowieka ma wieksza wartosc niz muchy czy psa.
z tego jednak (paradoksalnie) wyrastaja prawa zwierzat. czlowiek majac wiecej praw ma tez wiecej obowiazkow - takze wobec przedstawicieli innych gatunkow.

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
03/11/2010 12:56 pm  

Hmm, jeżeli na same skóry zabija się ponoć 50 milionów zwierząt rocznie, a na jedzenie o wiele więcej, to nie wiem, czy skala tortur jest mniejsza niż ta wobec ludzi. Podejrzewam, że jednak większa. O ile przetrzymywanie w ciasnych boksach, klatkach itp., bez dostępu do świeżego powietrza uznać za tortury. Ja bym uznała.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
n.i.x
stały bywalec
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 570
03/11/2010 1:20 pm  

Na pewno nie jesteś złym człowiekiem bo jeśli to zauważyłaś i to chociaż trochę Cie gryzie to masz świadomość ze coś jednak jest nie tak bo rzeczywiście tak nie powinno być. Rozumiem nie chęć wobec dorosłych...wielu ludzi ma urazy , sama miałam swego czasu. Ale dzieci są jeszcze bardziej bezbronne niż niektóre zwierzęta.
Zwierze instynktownie wie ze ma uciekać , bronic się, a dziecko nie..
dziecko nie wie co sie dzieje, dlaczego go ktoś krzywdzi, dlaczego jest głodne, czasem myśli ze tak ma być. Zycie dzieci powinno byc największą wartością.
To właśnie wszystkie dzieci sa dla mnie na pierwszym miejscu i muszę przyznać szczerze ze jesli ktoś byłby w stanie poświecić życie dziecka dla zwierzęcia to stwierdziłabym ze powinien sie leczyć...
a wierze ze Ty gosqa nie byłabyś by do tego zdolna.

pozdrawiam

omnia vincit amor!!


OdpowiedzCytat
Sobota66
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 119
03/11/2010 3:18 pm  

też wole zwierzęta od ludzi,szczególnie dzieci nie budzą u mnie sympatiii, dobrze że są inni ludzie którzy myślą tak ja ja 😛 z ludzmi jest tak że ciągle walczą o jakieś prawa a zapominają o prawach tych którzy nie potrafią o nie krzyczeć...


OdpowiedzCytat
gosqa
forumowicz
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 24
03/11/2010 3:33 pm  

nie twierdze ze poswiecilabym zycie czlowieka dla zwierzecia, ale nie zgodze sie z tym ze zwierzeta wiedza za co sa bite, glodzone i mordowane.
nie czuje rowniez nienawisci do ludzi, jest mi poprostu wstyd ze i ja naleze do nich.

Lenistwo to sztuka tak długo nic nie robić, aż minie niebezpieczeństwo, gdzie trzeba by coś zrobić.


OdpowiedzCytat
Blueberry
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 287
03/11/2010 3:36 pm  

ja za to czuje nienawisc do ludzi znecających sie nad zwierzętami 🙁

Trawożerca


OdpowiedzCytat
gosqa
forumowicz
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 24
03/11/2010 3:47 pm  

do takich to oczywiste, choc nienawisc to straszne uczucie...
ale gdy widze jak ludzie z usmiechem na ustach strzelaja do zwierzat to mam ochote zlapac ich za gardlo...

Lenistwo to sztuka tak długo nic nie robić, aż minie niebezpieczeństwo, gdzie trzeba by coś zrobić.


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
03/11/2010 4:52 pm  

Hmm, jeżeli na same skóry zabija się ponoć 50 milionów zwierząt rocznie, a na jedzenie o wiele więcej, to nie wiem, czy skala tortur jest mniejsza niż ta wobec ludzi. Podejrzewam, że jednak większa. O ile przetrzymywanie w ciasnych boksach, klatkach itp., bez dostępu do świeżego powietrza uznać za tortury. Ja bym uznała.

nie chodzilo mi o ilosc ofiar, raczej o rodzaj, natezenie i efekt tortur.
zwierzeta zabija sie w scisle okreslonym celu - dla wymiernych korzysci.
tego nie mozna powiedziec o ofiarach francuskich dzialan w algierii, amerykanskich w wietnamie, rzezi w afryce czy ponad 100 mln ofiar komunizmu.

poza tym, czlowiek jest tylko jednym gatunkiem (i to wcale nie najliczniejszym), jesli chcemy w jakikolwiek sposob to porownac trzeba podzielic zwierzeta na gatunki. co nam przyjdzie z przeciwstawienia ludzi i zwierzat, jesli torturowanych zwierzat jest tysiace razy wiecej?

[edytowane 3/11/2010 przez eRZet]

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2 Następny
  
Praca