Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Uczucia rośliny?  

Strona 4 / 4 Wstecz
  RSS

aniss
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 445
23/06/2013 2:31 am  

Test z wariografem mnie nie przekonuje, w ogóle dziwny ten film.
Przykładowo paprotka, która przebywa w pobliżu chorego człowieka zaczyna tracić liście, nie dlatego bo czuje chorobę człowieka i z rozpaczy kona, ale dlatego że chory człowiek wytwarza nadmiar dodatnich jonów, przez co paprotka nie nadąża wytwarzać ujemnych. To ją osłabia. Myślę, że analogiczne zjawiska zachodzą przy tego typu eksperymentach.

Bardziej ciekawi mnie kwestia odkrycia mechanoreceptorów u roślin.


OdpowiedzCytat
aniss
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 445
23/06/2013 4:20 pm  

"U gąbek nie stwierdzono komórek porównywalnych z komórkami nerwowymi występującymi u tkankowców. Gąbki reagują na bodźce zewnętrzne w minimalnym stopniu, ograniczonym tylko do zamykania oskulum i porów. Na każdy rodzaj bodźców, chemicznych czy mechanicznych, reagują nieswoiście, w taki sam sposób. Zamykanie oskulum powodują na przykład zarówno brak tlenu w wodzie, jak i podwyższenie stężenia CO2. Co szczególnie podkreśla, że gąbki nie są wyposażone w komórki zmysłowe i nerwowe, a reagowanie jest związane u nich z wrażliwością, jaka cechuje cytoplazmę każdej komórki." [[i]Bezkręgowce[/i], Czesław Jura]

Podejrzewam, że wspomniane "mechanoreceptory" to tzw. pobudliwość/wrażliwość cytoplazmy komórkowej. Tak samo jak występuje u gąbek, tak i pewnie u roślin.


OdpowiedzCytat
Sima
 Sima
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 566
29/06/2013 2:50 am  

Ludziska, musimy coś jeść;) a tak w ogóle to cieszę się że nie tylko ja dmucham na komary 😀

[edytowane 28/6/2013 od Sima]

http://www.youtube.com/watch?v=lHdLRrUocOA&feature=player_embedded


OdpowiedzCytat
ARHIZ
rozmówca
Dołączył: 11 lat  temu
Posty: 67
30/06/2013 3:34 am  

BTW wiecie, że jak mówicie do rośliny, to ona to rejestruje jako wiatr? A dokładniej, to mechanoreceptory czują po prostu lekki ucisk na błonie cytoplazmatycznej. Taka tam ciekawostka.

Hmm.. pierwszy raz słyszę o mechanoreceptorach w komórce roślinnej. Skąd te informację? Z chęcią poczytałabym o tym.

Ja gadałem o tym z profesorem od fizjologii roślin na UMK - z literatury mogę polecić jedynie skrótową "Botanikę" Kopcewicza - jest tam opisane wszystko po trochu, więc i mechanoreceptory powinny się znaleźć. Jeśli nie, to pozostają tylko naukowe publikacje i literatura specjalistyczna. Jeśli chcesz, to mogę popytać i dowiedzieć się o jakie dokładnie teksty chodzi.
Ja osobiście nie zagłębiałem się w tą kwestię - wiem tylko, że chodzi o nacisk na błonę komórkową, albo wakuolarną i że całość jest raczej prosta. Co do receptorów i ogólnej "percepcji" gąbek - nie znam się na nich, ale sądząc po budowie i "składzie komórkowym", na kolana nie powala 😉

może poza roślinami i innymi prostymi organizmami, ale wspięcie się na wyższy rozwój ciągnie ze sobą zjadanie innego życia.

Cóż, takie uroki bycia heterotrofem 🙂 Ale czy roślina jest aby na pewno prostsza? Porównaj budowę komórkową i procesy biochemiczne - ogólnie, rośliny i zwierzęta są po prostu niezwykle oddalonymi od siebie filogenetycznie formami życia (bliżej nam do borowika i ameb niż do paprotki). Nie sposób orzec, która jest prostsza.

Co prawda są jeszcze bretarianie, którzy twierdzą, że można się żywić energią kosmosu, czy co tam oni wchłaniają, ale w to uwierzę dopiero jak bretarianka urodzi zdrowe dziecko.

Hmm, znaczy się... ile oni średnio żyją lat (dni?) 😉


OdpowiedzCytat
qetrab
bywalec
Dołączył: 11 lat  temu
Posty: 126
30/06/2013 4:35 am  

Hmm, znaczy się... ile oni średnio żyją lat (dni?)

a ciężko powiedzieć... miesiąc, dwa ?
są tacy, którzy twierdzą, że kilka lat tak ciągną, ale potem ktoś ich przyłapuje jak w restauracji wpierdzielają kurczaka


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
30/06/2013 12:28 pm  

Tzn. był kiedyś taki dokument, że amerykanie badali i obserwowali przez kilka miesięcy pewnego Hindusa, który twierdził że od iluś tam dziesięciu lat nic nie je i jedyne co stwierdzili, to że na prawdę żyje bez jedzenia, tylko nie mogli za cholerę dojść do tego jak on to robi. Zdaje się że na discovery był ten program emitowany.


OdpowiedzCytat
ARHIZ
rozmówca
Dołączył: 11 lat  temu
Posty: 67
30/06/2013 3:53 pm  

Wracając do mechanoreceptorów, skutek ich obecności jest dobrze widoczny u wszelakich pnącz - przy czym moim zdaniem, najfajniej widać to u domowych asparagusów (nie wszystkie oczywiście), które potrafią "zmienić się" w naprawdę efektowne pnącza.

Tzn. był kiedyś taki dokument, że amerykanie badali i obserwowali przez kilka miesięcy pewnego Hindusa, który twierdził że od iluś tam dziesięciu lat nic nie je i jedyne co stwierdzili, to że na prawdę żyje bez jedzenia, tylko nie mogli za cholerę dojść do tego jak on to robi. Zdaje się że na discovery był ten program emitowany.

No tak, ale tutaj należy już rozważać to pod kątem siddhi, nadi, ćakr itd. Również derwisze potrafią zawstydzić naukowców (bazują na tych samych mocach). Tak czy inaczej, już nie ważne, czy wierzymy w istnienie tych mocy oraz abstrahując od tego, skąd się biorą - mamy tutaj do czynienia z mistycyzmem i transcendencją, wieloletnią praktyką itd. Więc ci "gości od energii kosmicznej" raczej nie mają z tym wiele wspólnego.

Hmm, znaczy się... ile oni średnio żyją lat (dni?)

a ciężko powiedzieć... miesiąc, dwa ?
są tacy, którzy twierdzą, że kilka lat tak ciągną, ale potem ktoś ich przyłapuje jak w restauracji wpierdzielają kurczaka

😀
Rozumiem, że jedynie twierdzą i nikt ich nie badał (no bo po co - przecież nie wolno kłamać, no nie? ;))

[edytowane 30/6/2013 przez ARHIZ]


OdpowiedzCytat
Strona 4 / 4 Wstecz
  
Praca