Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

A bu.  

Strona 2 / 4 Wstecz Następny
verufer
bywalec

Ty też się uczysz fińskiego :D:D?? Ja nie mogę 😀 Tylko że ja dopiero zaczynam 😛

Ja tez dopiero zaczynam 🙂 A ze nie mam zdolnosci (czyt. pamieci), to pewnie i tak umiesz wiecej ode mnie 🙂

Ei 🙂 jest dobrze 😛

Nie jest dobrze? No przeciez pisze, ze nie jest dobrze, powinno byc off course 😛
Tez pozdrawiam 🙂

Chi vuol veder il ciel, poi morir'

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/04/2008 7:42 pm
verufer
bywalec

Kupilem sobie pare kursow na plytach i na razie sie osluchuje z brzmieniem... Nie chce popelnic tego samego bledu jak z angielskim... Na necie znalazlem pare darmowych kursow, ale jeszcze nie korzystalem, wiec ciezko mi ocenic ich przydatnosc... A Ty z czego korzystasz?

Chi vuol veder il ciel, poi morir'

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/04/2008 8:07 pm
verufer
bywalec

tylko że ja oprócz samego słuchania lubię się dowiedzieć, czym charakteryzuje się główny akcent danego kraju i lubię mieć przed sobą zapis fonetyczny (zboczenie ze studiów 😀 ).

Pewnie to moje zbytnie uproszczenie, ale wydawalo mi sie, ze akurat w finskim co jak co (ach, te przypadki 😉 Podobno finski w tym aspekcie jest najbardziej podobny do koreanskiego 🙂 znaczy beznadziejny 🙂 ) akcent jest zawsze na pierwsza sylabe... No i ma te mila ceche, ze czyta sie jak sie pisze 🙂 Tylko trzeba na poczatku troche powygimnastykowac jezyk 😛

Przykładowo, po angielsku uczę się mówić RP(główny w Wielkiej Brytanii), natomiast jeśli chodzi o niemiecki to mam ambitny plan opanować austriacki, bardziej miękki akcent - mogę polegać tylko na jakichś filmikach z austriackiej tv na youtube 🙁 I jeszcze japoński 😛

Nic, tylko Cie podziwiac 😀

Aha, korzystam również z wikiversity 🙂 polecam, świetna odnoga wikipedii, mnóstwo informacji 🙂

Dzieki za info 🙂 Pozdrawiam 🙂

Chi vuol veder il ciel, poi morir'

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/04/2008 8:37 pm
verufer
bywalec

Zgadzam się...ale 😀 żeby brzmieć jak native speaker trza by skupić się nie tylko na samym akcencie, ale i brzmieniu, tzn. odpowiedniej intonacji i manierze mówienia ;P

Masz racje, ale akurat ja chyba nie mam na tyle ambicji, aby brzmiec jak native speaker 🙂 Wystarczy mi, ze zamiast mowic ile bezwiednie mowie ille 😛

Nie wiem ,jak jest w koreańskim ,natomiast wiem że fiński, estoński(bardzo podobny!!) i węgierski(kompletnie niepodobny :P) są z jednej rodziny języków ugrofińskich, węgierski ma 24 przypadki 😮 a ile ma Eesti to nie wiem 😉 ale fakt, nie mam pojęcia, jak ja to opanuję 😛

Wlasnie slyszalem ( a raczej czytalem 😉 ), ze pomimo tego, ze finski jest w rodzinie jezykow ugrofinskich, to z nie wiadomych przyczyn jego gramatyka jest najbardziej podobna wlasnie do koreanskiego 🙂 I nie jestes sama, bo ja tez nie wiem jak ja ja opanuje 🙂 Ja z polskim mam problemy 🙁

I jeszcze ciekawostka psycholingwistyczna: akcent Twojego pierwszego języka obcego będzie zawsze słyszalny w kolejnych obcych, których będziesz się uczył, no chyba że masz słuch absolutny 😀 Moja niemieckojęzyczna kumpela zawsze się śmieje, że brzmię jak Angielka mówiąca po niemiecku ;]

Wydaje mi sie, ze nie masz racji... Jak bylem w Londynie to mowili mi, ze po angielsku mowie jak Wloch, a nigdy sie wloskiego nie uczylem 😛 A moze tu chodzilo o moj temperament? 😛 Pozdrawiam

Chi vuol veder il ciel, poi morir'

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/04/2008 9:22 pm

Ja tez witam Cie Tigresse (choc niektorzy mnie nie zaliczaja do ludzi :P)...

A myślałam, że to tylko mnie dotyczy... 🙂

Widze ze pojawil sie tu klub milosnikow zimy 🙂 Jak mozna sie zapisac? Ja z checia bym pojechal na narty do Finlandii (choc nie mam nart i nie umiem jezdzic :P)

Nigdy nie jeździłam na nartach... Chociaż zawsze bardzo chciałam!

PS. Dołączam do klubu miłośników zimy!

PS II. Witam serdecznie Tigresse!!! 🙂

Żadna prawda nie wydaje mi się bardziej oczywista niż ta, że zwierzęta potrafią myśleć i odczuwać tak jak ludzie

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/04/2008 9:56 pm
verufer
bywalec

A myślałam, że to tylko mnie dotyczy...

Witaj w klubie, Katie 🙂 Milo mi, ze mam w nim takie sympatyczne towarzystwo 🙂

No i też dobrze, tak trzymać 🙂

Znaczy, nie puszczac? Sie? To moze byc cokolwiek dla mnie trudne 😉

Każda reguła ma swoje wyjątki 🙂

Jak ma wyjatki, to nie regula 😛 Przynajmniej z matematycznego punktu widzenia 🙂

w moim przypadku akurat się zgadza, chociaż staram się jak mogę, żeby tego nie było słychać 😛

Moze zatem jakis telepatyczny przekaz bym prosil, abym mogl sie naocznie, wroc, nausznie przekonac? 😉

A tego to ja nie mogę zweryfikować...:D

W moim przypadku sie mowi zverufikowac 😉 Ale masz szczescie ze nie musisz verufikowac, bo podobno jestem strasznie meczacy 😛

Katie_chatterbox, witamy serdecznie 😀

Tez sie przylaczam do powitania 🙂 Pozdro

Chi vuol veder il ciel, poi morir'

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/04/2008 10:39 pm
verufer
bywalec

Hahaha, akurat 🙂

Ech i tu mnie masz... Nie mam z kim sie puscic 🙁 Za to checi mi nie brakuje 😉 Moze jest jakas chetna? Ech, kogo ja oszukuje...
Ale fajny wierszyk wyszedl 😀 Jak znalazl do jakiegos oberka 🙂

Jak w tym roku wyjedziesz znowu do Londynu i mnie spotkasz, to się przekonasz 😛

Raczej wyjazd w tym roku mi nie grozi... Los az tak hojny nie jest 🙁 Chociaz jak tak dalej beda przekladac rozprawy, to bede musial sie chyba pofatygowac 🙂

Zverufikuję w Warszawie 🙂

Hehe, juz sie nie moge doczekac 😉

[edytowane 14/4/2008 przez verufer]

Chi vuol veder il ciel, poi morir'

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/04/2008 11:02 pm
verufer
bywalec

Nie mam z kim sie puscic Za to checi mi nie brakuje Moze jest jakas chetna?

No comment xD xD 😀

Nie zacytowalas poprawnie mojego wierszyka 🙁 Powinien on brzmiec (jak ktos wrazliwy, to prosze nie czytac! ):

Nie mam z kim sie puscic
Za to checi mi nie brakuje
Moze jest jakas chetna
Ech, kogo ja oszukuje...

Co chcesz, jest to wspanialy przyklad poezji ludowej (a nawet lagodny przyklad, gdybyscie wiedzieli jakie normalnie bezecenstwa sie tam spiewa 😛 i zeby nie bylo: ten wierszyk to tylko zart 🙂 Nie jestem az tak zdesperowany 🙂 )

?

Ukradli mi w Anglii telefon i wszystko teraz sie przeciaga...

Ja też 😛

Dziwie sie 🙂 Po tym wierszyku? 😉 Pozdrawiam 🙂

[edytowane 14/4/2008 przez verufer]

[edytowane 14/4/2008 przez verufer]

Chi vuol veder il ciel, poi morir'

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/04/2008 11:19 pm
verufer
bywalec

Jejuś, współczucia 🙁 mam nadzieję, że szybko ta sprawa się skończy 🙁

Dzieki 🙂 Tez mam taka nadzieje 🙂

😮 A mnie ukradli portfel ze wszystkimi dokumentami oprócz paszportu ale już dawno zastrzegłam stary dowód, wyrobiłam nowy i wszystko jest w porządku,a w portfelu były tylko 3 funciaki więc spoko 🙂

🙁 A zlapali chociaz sprawcow? Pozdrawiam

Chi vuol veder il ciel, poi morir'

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 15/04/2008 12:07 am
Tigresse
początkujący

Się baby rozgadały x>

A ja, niegodna, nie miałam jeszcze zaszczytu odziania stóp w narty...
Aczkolwiek, jeśli moja jazda na nartach miałaby wyglądać tak jak jazda na łyżwach (telepanie się na lodzie ze świadomością, iż spotkanie z glebą jest bliskie) czy rowerze (w sprzyjających warunkach mogę przejechać 1,5m), to chyba nic straconego...

A zimę kocham za temperaturę, brak Słońca, piękne krajobrazy, i wieczorne spacery po ulicach miasta, kiedy śpiewa wiatr, a białe elfiki tańczą w świetle latarnii... Osiadają na Twoich brwiach, rzęsach, ustach, włosach. Wszędzie wiszą świąteczne ozdoby, a ludzie ukryci pod parasolami patrzą na Ciebie jak na wariatkę, bo idziesz w rozsuniętej kurtce, bez szalika, czapki i rękawiczek, z roześmianą twarzą skierowaną ku górze...
To moja Zima :>

Heh, suomi on hauska kieli ^^

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 15/04/2008 12:12 am
Tigresse
początkujący

Akurat nie mówiłam o Veruferze x> Tylko ogólnie tak ^^'

Ja lubię Słońce, kiedy wschodzi nad ranem i jego pojedyncze promyki wpadają do pokoju, tworząc takie "kwadraciki" na podłodze.
Natomiast letniego skwaru, kiedy pot leje się ze mnie strumieniami, oślepia mnie blask promieni i nic nie widzę, duszę się gorącym powietrzem, włosy i skóra suszą mi się na wiór, a po 2 minutach bez grubej warstwy SPF +50 mam czerwone "podkowy" pod oczami - nie, nie lubię x>

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 15/04/2008 12:35 am
verufer
bywalec

Heh, suomi on kaunis kieli 🙂 Poprawcie jesli sie myle 🙂 Witam ponownie bratnia dusze 🙂

No co Ty miałam przeczucie, że ktoś na mnie patrzy, jak wychodziłam w przyjaciółmi z Sainsbury's (i oni też nic nie zauważyli!!), ale niestety zignorowałam moją zawsze trafna intuicję ;(
No i musiałam zgłosić to na policji, ale...wiadomo

Czyli prawie bezbolesnie Cie okradli, o ile okradzenie moze byc bezbolesne 🙁 U mnie to byla wieksza heca 🙁

Się baby rozgadały x>

Ależ Verufer to MĘŻCZYZNA :D!!!

Dzieki 🙂 Ale nie obrazam sie za ta babe 😛 Nalezalo sie za zagrabienie czyjegos watku 🙂

... piękne krajobrazy, i wieczorne spacery po ulicach miasta, kiedy śpiewa wiatr, a białe elfiki tańczą w świetle latarnii... Osiadają na Twoich brwiach, rzęsach, ustach, włosach. Wszędzie wiszą świąteczne ozdoby, a ludzie ukryci pod parasolami patrzą na Ciebie jak na wariatkę, bo idziesz w rozsuniętej kurtce, bez szalika, czapki i rękawiczek, z roześmianą twarzą skierowaną ku górze...
To moja Zima :>

Ja sama nie potrafiłabym tego piękniej opisać, ale dokładnie tak samo czuję, Tigresse :>....exactly :>

I mnie pozostaje sie tylko przylaczyc... Ja w mroz potrafilem latac w samej koszuli 🙂 A o rekawiczkach poczalem myslec jak spadlo ponizej -20 😀
Pozdrawiam

[edytowane 14/4/2008 przez verufer]

Chi vuol veder il ciel, poi morir'

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 15/04/2008 12:41 am
verufer
bywalec

suomi on kaunis kieli

A nie suomalainen :)? Joo, zgadzam się ;P

Suomi ogolnie znaczy jezyk finski, wiec nie wiem do konca 🙂 Suomalainen to chyba mozna uzyc w sensie Mina olen Suomalainen - jestem Finem, choc moglem juz zapomniec tej lekcji 🙁 Niestety, mam dobra pamiec, tylko cokolwiek krotka 🙁

No, popłakałam się ;p

A jak to było u Ciebie :(?

Nie bede wiecej zasmiecal tego watku 🙂 napisze Ci na priva, ok? Pozdrawiam

Chi vuol veder il ciel, poi morir'

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 15/04/2008 1:07 am
Tigresse
początkujący

http://www.youtube.com/watch?v=WfnmCNyPCA0
1:25

To ja już nie wiem x)

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 15/04/2008 1:32 am
verufer
bywalec

Hm, no to skoro native speakerka mówi "suomi" to znaczy że moja książeczka z płytą jest do **** z tym suomalainen w odniesieniu do języka (nie tylko do Fina/Finki) 😀

A mozna wiedziec jaka ksiazeczke posiadasz? Po polsku, czy po angielsku?

Ależ jak ta dziewczyna perfekcyjnie mówi z amerykańskim akcentem,mimo iż jest Finką :D!!! Zauważyliście, jak ona wymawia fińskie "h"? Takie głębokie, gardłowe..xP

Ja tam znalazlem u niej pare "ominiec" w amerykanskim 😉 Ale to Ty tu studiujesz anglistyke, wiec moglo mi sie wydawac 🙂 A finskie h jest rzeczywiscie fajne 🙂

Jak mówiłam komuś, że chcę uczyć się fińskiego, to gały wywalali,

Widocznie musialas wpasc im w oko 😉 Pozdrawiam

Chi vuol veder il ciel, poi morir'

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 15/04/2008 3:21 am
Strona 2 / 4 Wstecz Następny
  
Praca