Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Awantura o krzyż  

Bellis_perennis
Famed Member

W związku z ostatnimi wydarzeniami sprzed Pałacu Prezydenckiego postanowiłam założyć ten temat.
Dziś wreszcie Episkopat Polski zajął stanowisko w tej sprawie.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Kosciol-zajal-oficjalne-stanowisko-ws.-krzyza,wid,12564977,wiadomosc.html
Jakie jest Wasze zdanie na temat nie tylko stanowiska Kościoła ale też całej tej sytuacji, zachowania obrońców i przeciwników krzyża, mediów a przede wszystkim polityków :question:

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 12/08/2010 7:47 pm
Nela89
bywalec

Jestem osobą niewierzącą, ale uważam, że krzyż jako symbol powinien ludzi łączyć, a nie dzielić.
Myślę, że początkowe zaangażowanie ludzi, ich modlitwy, obecność pod PP, skłoniło ich do tej zaciętej walki o utrzymanie krzyża w miejscu, w którym jest, czego jednak nie popieram, bo byliśmy świadkami istnego szaleństwa. Osoby uważające się za chrześcijan, katolików, dobrych ludzi, wyzywały innych, okazywały agresję. Bardzo mnie to śmieszy, ale niestety jest powszechne w naszym społeczeństwie. Weźmy chociaż za przykład moją sąsiadkę, która chodzi do kościoła, obnosi się swoją wiarą, a ludzi traktuje w sposób odrażający, oceniając ich, obgadując, krytykując, jakby była kimś lepszym. A gdzie jest chrześcijańska miłość do innych ludzi, szacunek? Dlaczego to rodziny ofiar nie szalały tam pod krzyżem, tylko jacyś postronni ludzie, fanatycy rzekłabym, przeraża mnie to.
Co do stanowiska Kościoła, to pewien ksiądz już dawno chciał się zaopiekować tym krzyżem, ale ludzie myślą, że to tak hop siup postawić pomnik. Poza tym jesteśmy państwem świeckim, PP to nie plebania.
Media o tym mówią, bo trudno nie zauważyć tego, co się dzieje. Ale nie uważam, żeby to był temat zastępczy, ponieważ to bardzo ważna sprawa dla społeczeństwa, dzieje się to tu i teraz w wzbudza wielkie emocje. Myślę, że ta farsa ze śpiewaniem pieśni i tańcami wokół krzyża schorowanych babć, powinna być początkiem zmian w społeczeństwie. Jeśli to państwo nie będzie świeckie, to nigdy nie ruszymy z miejsca.
Na polityków i ich marne zagrywki nie będę tracić czasu.

Pochwała jest pożyteczniejsza od kary. Plaut

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 12/08/2010 8:32 pm

Bardzo mądrze się wypowiadacie. Ja też jestem tego samego zdania. Popieram Was w 1oo %. Szkoda,ze w Polsce jest tylu fanatyków religijnych. Nie ma tu miejsca na inne religie, na tolerancję. Uważam ,ze Pałac Prezydencki to nie miejce na ustawianie krzyzy.Wsyd tylko przed cudzoziemcami,że zyjemy w takim kraju.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 12/08/2010 9:23 pm
jazz
 jazz
stały bywalec

ludzie nie mają co robić w domach chyba -to co tam pokazują to fanatyzm i w skrajnych przypadkach choroby psychiczne ,jestem przerażona tym w jakim społeczeństwie żyję !!!
najbardziej osłabiają mnie babcie drące się się na całe gardło ŻYDZI to mnie normalnie dobija katolicy z bożej łaski 🙁

gdyby zwierze zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 12/08/2010 10:59 pm
fuego
forumowicz

od teraz księża to pedały a policjanci to gestapowcy, tak na pierwszej "demonstracji" wykrzykiwali obrońcy krzyża.

Wstydzę sie za nich.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/08/2010 1:16 am
n.i.x
stały bywalec

Jestem bardzo wierząca ale to co sie tam działo było dla mnie jakimś dziwactwem...
Bardzo mi przykro ze teraz katolicy będą jeszcze gorzej postrzegani...
Nie rozumiem tego...
Przecież nie ma bardziej godnego miejsca dla krzyża niz kościół , a pomnik i tak postawią, jak nie tam to gdzie indziej
i nikt na pewno nie zapomni tragedii Smolenskiej.
Szkoda slow... 🙁

omnia vincit amor!!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/08/2010 1:22 am
Pacyna
bywalec

Wierząca nie jestem, patriotką - ależ i owszem, ale jak już zostało powiedziane - czasami taki wstyd mnie ogarnia za to, że mogę o sobie powiedzieć "Polka", że to aż niewypowiedziane.

Fanatyzm religijny. Taaaak, w takich przypadkach zawsze mnie zastanawia to, że o obywatelach państw Wschodu mówi się fanatycy, a nie zauważa się tak prostej rzeczy, jak to, że katolicy przywłaszczają sobie monopol na Prawdę/Nie-Wiadomo-Co w każdej dziedzinie życia.

I nie jestem w stanie pojąć o co się rozchodzi "obrońcom" krzyża. Toż to chore. Wiadome, że i tak pomnik/tablica/coś będzie w tym, a jeśli nie w tym - to w dziesiątkach innych miejsc. To jest dla mnie oczywiste. Poza tym - oczywistym jest również to, że ludzie o tym nie zapomną, nawet jeżeli by chcieli, zbyt wiele rzeczy, postaci będzie o tym przypominać, przecież niedawne wybory były wynikiem tej katastrofy.

I racja, że odpowiednim, najlepszym miejscem na krzyż jest jakiś kościół. Taka oczywista oczywistość. Ale nieeeeeeeee, bo przecież ci wszyscy zagorzali katolicy muszą mieć krzyż pod Pałacem Prezydenckim, jakby jego obecność miała nagle przywrócić ofiarom życie, czy nie wiadomo co innego.

Co do "przeciwników" krzyża pod PP - nawet mnie to śmieszy w zasadzie. Jak machina ruszyła, to leci z całą pompą, jak to na Polskę przystało. Po prostu ludzie sobie robią imprezy pod krzyżem, żeby nie było zbyt nudno. Taki kontrast do tych wszystkich modlących się. Hmm. A w jakiej intencji oni się modlą? Ktoż to wie. Po prostu część osób się z całej sytuacji śmieje, to i mamy owych "przeciwników".

Osobiście totalnie już przestaję rozumieć ludzkie pobudki. I co zrobić? Nic, cieszyć się, bo mogło być jeszcze gorzej. Słowa "jestem Polakiem/Polką" w ostatnich dniach brzmią jakoś mało dumnie.

post ten wyraża opinię użytkownika w dniu dzisiejszym i nie może być użyty przeciwko niemu w dniu jutrzejszym ani żadnym innym.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/08/2010 2:12 am
Maq
 Maq
bywalec

Dla mnie cała sprawa jest śmieszna, niektórym to już w ogóle odbija, najwidoczniej są ludzie którym już na tyle się nudzi w domu, że odwalają szopkę pod pałacem prezydenckim. Normalnie wstyd na cały świat.

Krzyż powinien znaleźć się w odpowiednim dlatego miejscu (kościół, miejsce tragedii), a nie pod budynkiem administracji państwowej, na miejscu Komorowskiego czułbym się naprawdę dziwnie mając pod swoim miejscem zamieszkania krzyż z setkami zapalonych zniczy przy których modlą się cały czas ludzie.

Mam wrażenie że niektórzy jakby tylko istniała taka możliwość wyniosła ś.p. Lecha Kaczyńskiego na ołtarze.
Fanatyzm i tyle, a te wszelkie teorie spiskowe wokół tragedii to dla mnie tak naprawdę gra polityczna i nic więcej, żerująca jedynie na ludzkiej naiwności i współczuciu.

Ciekawe czy Ci harcerze który postawili też krzyż, chodź przez chwilę przeszło im przez myśl, ile z tego powodu wyniknie zamieszania.

Dodam że zostałem wychowany w wierze katolickiej, jednak podchodzę do religii z pewnym dystansem i fakt, faktem nigdy nie przepadałem za Kaczyńskimi.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/08/2010 12:54 am

Fanatyzm i dziwactwo. Krzyż powinien być w sercach a nie przed pałacem.

*marzenia kształtują naszą wyobraźnie

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/08/2010 1:10 am
Szczurunia
bywalec

Dla mnie najlepszym komentarzem do tego cyrku był kartonowy transparent, który również dało się zauważyć przed pałacem (mam nadzieję że nic nie przekręciłam) - "zburzyć pałac, zasłania krzyża! tako rzeczę ja - król julian".

Faktycznie, chyba takie trzeba mieć do tego wszystkiego podejście, żeby nie zwariować.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/08/2010 2:58 am
Bellis_perennis
Famed Member

😡 jak to nie przeniosą 😡
pod pałacem powinni jakiś mur wybudować żeby ci fanatycy nie mogli tam przychodzić jak tak dalej pójdzie to powstanie nowy kościół rydzykański wstyd mi rząd który nie może poradzić z paroma starymi ludzmi , a rydzyka dawno wsadziłbym do więzienia za roboienie wody z mózgu ludzią jestem pewien , że to on ma coś wspólnego z tą aferą

[edytowane 14/8/2010 przez Maksymilian1997]

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/08/2010 4:51 pm
krystyna
forumowicz

Ciesze sie, ze jest tylu jeszcze madrych, mlodzch ludzi, ktorzy potrafia dostrzec, gdzie prawda, a gdzie falsz, umia samodzielnie myslec.
Bardzo madre sa te wszystkie wypowiedzi.

Przepraszam, popsuly mi sie polskie trzcionki.

krystyna

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/08/2010 9:20 pm
  
Praca