Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Czy to wystarczy?  

  RSS

Kinia91
początkujący
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 18
22/09/2012 7:56 pm  

Witam.
Jestem wegetarianką od prawie 2,5 lat.
Ostatnio byłam u lekarza zrobić badania, żeby sprawdzić czy wszystko jest ok. Zrobiłam morfologię krwi i badania na żelazo, glukozę i białko. Wyniki wyszły w porządku, ale mimo wszystko mam wątpliwości czy moja dieta jest prawidłowa. Jem dużo produktów sojowych lub pasztetów z soczewicą/ciecierzycą. Inne warzywa, które najczęściej jem to: ziemniaki, brokuły, kalafior, marchewki, pomidory, ogórek, sałata, papryka, pieczarki - czyli raczej nic szczególnego. Codziennie jem jakiś rodzaj sera zawsze w połączeniu z warzywami. Od czasu do czasu zjem płatki z mlekiem, staram się wybierać płatki, które mają najwięcej różnych witamin itp. Jeśli chodzi o owoce to przyznam, że nie jem ich codziennie, choć staram się 🙂 Mam nadzieję, że napisałam wszystko co najważniejsze i bardzo proszę o odpowiedź czy moja dieta jest prawidłowa.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Kinia


OdpowiedzCytat
Dietetyk_VivaLaVita.pl
forumowicz
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 25
23/09/2012 8:08 pm  

Witam, Twoja dieta patrząc na opis wydaje się być jak najbardziej prawidłowa.

Dieta zawiera produkty bogate w białko zarówno pochodzenia roślinnego (soczewica, soja, ciecierzyca) jak i pochodzenia zwierzęcego (sery, mleko). Należy pamiętać, aby nasiona roślin strączkowych łączyć z kaszami lub pełnoziarnistym ryżem i makaronem. Aminokwasy wzajemnie się uzupełniają tworząc zestawy dające białko pełnowartościowe. Nie zapomnij o soczewicy, która np. w połączeniu z ryżem daje pełnowartościowe białko o wysokiej jakości.

Produkty mleczne powinnaś wybierać o obniżonej zawartości tłuszczu z jak najmniejszą ilością substancji dodatkowych. Nie powinny zawierać konserwantów, barwników i uzupełniaczy. Zwróć uwagę na jogurty, aby nie były dosładzane cukrem i słodzikami, a także, aby nie zawierały mleka w proszku tylko mleko prawdziwe lub śmietankę. Warto zwrócić także uwagę, aby zawierały probiotyczne szczepy bakterii. Mleko najlepiej wybierać świeże w woreczku, o krótkim terminie przydatności spożycia, kupowane z lodówki. Mleka w kartonach i plastikowych butelkach z półek sklepowych są wysoce przetwarzane, aby zwiększyć ich termin przydatności do spożycia.

Warzywa powinny pochodzić z ekologicznych upraw i w miarę możliwości powinny być najświeższe. Mrożonki, puszki i konserwy dodajemy do potraw w ostateczności. W sytuacji, gdy świeże warzywa nie są dostępne są dużo lepszą alternatywą niż gotowe dania mrożone lub pakowane w próżni. Pamiętaj, żeby warzywa były różnorodne. Spróbuj poeksperymentować i np. raz w tygodniu kupować jakieś nietypowe warzywo, którego jeszcze nie jadłaś lub takie, które jadasz rzadko. Przyrządź z niego ciekawe danie. Pozwoli to na urozmaicenie diety.

Płatki fortyfikowane witaminami nie są najlepszym wyborem. Musli zawierające nasiona, orzechy i suszone owoce dostarczą odpowiedniej ilości witamin. Staraj się wybierać jak najmniej przetworzone produkty. Kolorowe płatki w polewach o nietypowych smakach to bogactwo sztucznych aromatów i barwników. Najlepiej musli przygotowywać sobie samemu wg upodobania na bieżąco. Przygotuj sobie w małych zakręcanych słoiczkach lub plastikowych pojemnikach różne dodatki: płatki owsiane, płatki kukurydziane, płatki gryczane, prażone pestki dyni, słonecznik, nasiona lnu, orzechy, rodzynki, wiórki kokosowe, suszone banany, kandyzowane owoce pokrojone w kosteczkę, startą na wiórki gorzką czekoladę, liofilizowane maliny i truskawki, suszone mango itp. Rano do miseczki wsyp dowolne ilości dodatków wg fantazji na dany dzień. Zajmie Ci to moment, a codziennie zjesz inne zdrowe musli. Mleko krowie możesz zastępować czasem mlekiem migdałowym, ryżowym, owsianym lub sojowym. Pozwoli to urozmaicić dietę.

Owoce powinny być spożywane codziennie w 3 porcjach. Przekąska w formie sałatki owocowej bardzo dobrze sprawuje się w sytuacji, gdy ciężko zjeść nam cały owoc. Sałatkę można posypać otrębami, zarodkami pszennymi, wiórkami z gorzkiej czekolady lub polać polewą waniliową przygotowaną z lekko rozwodnionego budyniu waniliowego i mleka.

Staraj się wybierać pieczywo pełnoziarniste, chleby na zakwasie oraz kasze.

Używaj w swojej kuchni przyprawy. Szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym dobrze jest mocno przyprawiać dania. Wegetarianie wychładzają organizm surowymi warzywami i owocami. Picie herbatki z dodatkiem świeżego imbiru lub kawy z dodatkiem kardamonu, cynamonu i goździków będzie pomocne.

Pamiętaj o regularności spożywania posiłków 5 razy dziennie.

Pozdrawiam serdecznie,
Dietetyk
Katarzyna Fizia

Dietetyk_VivaLaVita.pl


OdpowiedzCytat
  
Praca