Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Niedowaga: znów kryzys ;/  

Strona 1 / 2 Następny
  RSS

Nantosvelta
forumowy expert
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 1115
26/10/2009 9:07 pm  

Znowu mam kryzys z niedowagą. Urodziłam się z nią, nie mam żadnych kompleksów, ale co jakiś czas przychodzi taki kryzys, że chcę przytyć...
I tu leży problem ;/ Problemów ze zdrowiem nie mam, ostatnio miałam m.in. nawet badaną tarczycę i wyniki miałam super. Problemów z jedzeniem nie mam.
Myślałam na d pójściem do diabetologa, ale jestem sceptycznie nastawiona do lekarzy, a mój limit tegoroczny na chodzenie do lekarzy został już chyba wyczerpany :rotfl:
I ten stres, jak się wchodzi do lekarza i mówi: "jestem wegetarianką i chcę przytyć' :mad2:
Może Wy macie jeszcze jakieś pomysły, co można zrobić aby przytyć...

The Earth is our Mother, we must take care of her. The Earth is our Mother, she will take care of us.


OdpowiedzCytat
rzyrafa155
forumowicz
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 26
26/10/2009 10:25 pm  

Właśnie mam podobny problem. Z tym że nigdy nie miałam niedowagi, a schudłam nim zostałam wegetarianką. No i teraz myślę co tu zrobić żeby przytyć, ale tak zdrowo przytyć, czyli żadnego mięcha.
Po 1 stwierdziłam, że muszę więcej jeść. Do oporu, aż prawie do bólu brzucha. Musi się troszkę żołądek rozszerzyć.
Po 2 trzeba wcinać więcej kalorii niż do tej pory. Jak się nie wie w czym jest dużo kalorii i wartości odżywczych to można zajrzeć tu http://www.jedzdobrze.pl/tabele Ostatnio opracowała sobie te tabelki segregując rzeczy na najbardziej kaloryczne, najzdrowsze itp. Może mi to pomoże. Zazwyczaj we wszystkim mam słomiany zapał, więc zbyt ściśle się nigdy diety nie trzymam.
Można przytyć wcinając nabiał, ale nie polecam, bo 3 zasada to: co za dużo to nie zdrowo.
Przypuszczam, że sporo czasu mi zajmie nim przytyję kilka kilo.
No a poza tym zmagam się teraz z pewnymi chorobami i antybiotyki nie pomagają mi w zdrowiu.


OdpowiedzCytat
Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
26/10/2009 11:52 pm  

Aby zdrowo przybrać na wadze (bez sadełka) to oprócz zdrowego jedzenia liczą się ćwiczenia fizyczne aby nabrać mięśni. Najprostsze do bieganie, podciąganie się na drążku. Ćwiczenia sprawnościowo-siłowe warto połączyć z jogą, joga daje giętkość.

Po ćwiczeniach fizycznych zwiększa się apetyt, to o co chodzi w zdrowym przybieraniu na wadze.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
:yltype:


OdpowiedzCytat
tru
 tru
stały bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 872
27/10/2009 12:29 am  

Kaszka dla dzieci może pomóc.


OdpowiedzCytat
Nantosvelta
forumowy expert
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 1115
27/10/2009 1:29 am  

Sport nie pomaga ;/ Jedzenie do oporu też nie 😛
Kaszek nie próbowałam, bo ich nigdy nie lubiłam. Ale w akcie desperacji chyba spróbuję.

rzyrafa155 😮 Jak sama napisałaś, nic na siłę, więc do oporu odpada. W ten spsoób zrobisz tylko krzywdę swojemu żołądkowi.

The Earth is our Mother, we must take care of her. The Earth is our Mother, she will take care of us.


OdpowiedzCytat
rzyrafa155
forumowicz
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 26
27/10/2009 2:44 am  

Prawie do bólu brzucha. Twojemu żołądkowi nic nie będzie, rozciągnie się tylko trochę. a jak się ktoś za dużo najje, to dobrze jest wtedy położyć się na kanapie i nogi wraz z pupą podnieść do góry, nogi przewiesić za oparcie, żeby krew mogła sobie spokojnie krążyć, a brzuch nie może być zbytnio zgięty. Pomaga to sprawdziłam. Kiedyś jadłam dużo więcej i ważyłam z 10-11 kg więcej. Ewentualnie trzeba jeść cały czas po trochu. Gorzej jak ktoś ma zajmującą pracę i nie może, wtedy ciągłe jedzenie odpada. Ja nie mogę tego zastosować ze względu na brane antybiotyki.
A może nie potrzebujesz tak na prawdę chodzić do lekarza, może jeśli twój organizm dobrze się czuje z taką wagą (w sumie ile ważysz i ile masz wzrostu?), to po co się tym przejmować, jedynie sprawdzać czy waga dalej nie spada i czy ogólnie wszystko jest w normie i nie przejmować się, ze ktoś gada, ze jest się za chudym.
Generalnie jak się chce dużo ćwiczyć to trzeba jeszcze więcej jeść, żeby organizm miał z czego budować ciało. Ja bym wolała jogę, muszę się w końcu za nią zabrać, bo się czuję jak stara babcia gdy za dużo siedzę przed kopem albo płótnem.
Eh, tylu ludzi się martwią swoją wagą - zazwyczaj że są za grubi, a my tu się martwimy jak przytyć. Nie byłoby problemu, gdybyśmy nie przejmowali się składem naszych posiłków - wtedy moglibyśmy się nawtykać fastfoodów itp. itd. i z głowy.


OdpowiedzCytat
Loviisa-chan
stały bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 637
27/10/2009 11:10 pm  

Nie byłoby problemu, gdybyśmy nie przejmowali się składem naszych posiłków - wtedy moglibyśmy się nawtykać fastfoodów itp. itd. i z głowy.

Wiesz co, nie zgodzę się z Tobą 😛 W któreś wakacje pracowałam w pizzy hut, dostawaliśmy tam darmowe pizze za każde przepracowane 6 godzin, a czasem pracowało się i 12h, więc te pizze (plus dodatki) nieraz były moimi jedynymi posiłkami w ciągu dnia, a na pewno jadłam [b]co najmniej jedną[/b] pizzę codziennie przez 2.5 miesiąca... i efektu żadnego, aż raz mnie manager zapytał z pretensją w głosie, jakim cudem ja ciągle jestem taka szczupła (bez komentarza) :] Próbowałam już przytyć ale niestety nie da rady, więc chyba dam sobie spokój...mój rekord w przybraniu wagi to 5 kilo w ciągu tygodnia po 2 tygodniowym pobycie w szpitalu (i już te 5 kilo zostało). Ale jest jedna rzecz, po której mam wilczy głód - pływanie/aqua-aerobik. Potrafię zjeść 3 porcje obiadu plus coś jeszcze po takim wysiłku xD

[edytowane 27/10/2009 od Loviisa-chan]


OdpowiedzCytat
rzyrafa155
forumowicz
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 26
28/10/2009 12:12 am  

Tak, ale jadłaś tylko te dwie pizze. Ile właściwie ma taka jedna pizza wagi i kalorii? Na 100 g to jakieś ledwo 300 kalorii. A przy ruchliwej pracy potrzeba przynajmniej 2200. Ja wcinałam codziennie ze 2-3 pączki lub słodkie bułki, a na obiadokolację jadałam często biały chleb z serem, albo zapiekanki, albo pizze. A teraz ciągle słyszę, że jestem za chuda. Nie ma to jak dieta pączkowa hahahaha - nie mogłam się oprzeć tym pączkom - najlepsze w mieście. O 7 rano nie było na śniadanie nic lepszego. Tak więc musiałabyś jeść więcej tych pizzy. Generalnie, żeby szybko przytyć, nie przejmując się zdrowiem, trzeba jeść dużo fastfoodów, rzeczy tłustych i słodkich. Im bardziej niezdrowe tym bardziej tuczące. Ale to niestety droga tylko dla odważnych. A co do ćwiczeń fizycznych; ćwiczy się żeby schudnąć a nie przytyć. Owszem można nabrać wagi w ten sposób, ale nie za dużo, bo im większa waga mięśniowa tym bardziej wygląda się jak kulturysta, a nie sądzę, żeby wielu wegetarian z problemem niedowagi chciało wyglądać jak kulturysta. Owszem dla faceta to jak najbardziej przystoi, ale kobiecie już nie. Kobieta powinna być przyjemnie zaokrąglona, a jednocześnie szczupła. Jeśli chce się przybrać z 5 kilo lub więcej to masa mięśniowa w tej ilości może źle wyglądać na kobiecie.
Ale!!! to tylko moje zdanie. Nie chce się sprzeczać.
Ja chcę troszkę przytyć, żeby się nie czepiali, że niby za chuda jestem, ale nie wiem czy ich zadowoli 3kg, jak nie to niech się wypchają. Nie jestem od tego, żeby komuś dogadzać. Eh.


OdpowiedzCytat
Nantosvelta
forumowy expert
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 1115
28/10/2009 11:40 am  

rzyrafa155, jak się będzie obżerać i nic więcej nie robić to fałdy tłuszczu będą o.O

Ja mam coś ok 30% niedowagi ;/ Mój organizm się dobrze czuje z tą wagą. W końcu niedowagę mam od urodzenia. Ale fajnie by było tak przytyć. Te obżeranie się mi też nie pomaga. Ostatnimi czasy, owszem jem mniej, ale ogólnie to potrafię zjeść więcej niż nie jeden mężczyzna 😉
Pamiętam jak mi jedna pielęgniarka powiedziała, że powinnam całymi dniami leżeć przed TV i jeść xD Myślałam, że padnę. Ja tak w ogóle nie bardzo potrafię usiedzieć w jednym miejscu xD Nawej jak siedzę w domu, to najczęściej robię kilka rzeczy na raz xD

Ale najbardziej mnie rozbroiła jedna moja koleżanka, która mi usilnie wpierała, że posturą ciała jesteśmy identyczne xD I się jej wytłumaczyć nie dało, że się myli xD I raz przymierzyła moją sukienkę wieczorową, która była zmniejszana do mojego rozmiaru i się nie dość, że nie dopięła, to jeszcze kazała wezwać pogotowie xD Chudsi ode mnie to już są tylko ci, z poważnymi chorobami ;/

The Earth is our Mother, we must take care of her. The Earth is our Mother, she will take care of us.


OdpowiedzCytat
rzyrafa155
forumowicz
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 26
28/10/2009 5:02 pm  

Ważę 44-45 kg na 155 cm wzrostu i dobrze mi z tym generalnie. 2-3 kg nie zaszkodzą i o fałdki się nie pomartwię, a jak kulturysta też nie chcę wyglądać. Przynajmniej jestem bardziej wymiarowa i mogę kupić odpowiednie spodnie, bo kiedyś to jak były dobre na pupę to były dużo za długie.
Skoro od urodzenia masz niedowagę, to może ci ta niedowaga jest przeznaczona. Może dla ciebie to jest dobra waga, a cała reszta to naukowe bzdury.
Próbowałaś kiedyś liczyć kalorie tego co jesz?
Ile ważysz i ile masz wyrostu?
Tobie też ciągle ktoś mówi, że jesteś za chuda?
Może nie zawsze trzeba się przejmować otoczeniem. Jak nie mamy anoreksji, a badania w normie (poza wagą) to co komu do tego, że mamy niedowagę.
Ja od wczoraj zaczęłam więcej jeść. Nie opycham się do bólu brzucha, ale jedną bułkę wczoraj jadłam chyba dobre pół godziny, bo się uparłam, że ją wcisnę. Jak się je powoli to więcej wejdzie, tylko trzeba chcieć. Może przynajmniej nie schudnę więcej.
W każdym razie życzę sukcesów w zdrowym żywieniu, a nie robieniu czegoś na siłę:)


OdpowiedzCytat
Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
29/10/2009 12:48 am  

Tendencja do niedowagi najczęściej związana jest z wytwarzaniem przez tarczycę większych ilości hormonów (to jest cecha wrodzona).

Tendencja do nadwagi najczęściej związana jest z wytwarzaniem przez tarczycę mniejszych ilości hormonów (to jest też cecha wrodzona).

Trzeba zrobić badania na hormony tarczycy.

Następnie dla ludzi z niedowagą można spróbować zwiększyć spożycie artykułów spożywczych powodujących zmniejszenie wydzielania hormonów tarczycy, są to przede wszystkim rośliny z rodziny kapustnych t.j. kapusta, rzodkiewka, gorzyca w musztardzie itp.

Osoby z nadwagą powinni unikać tych artykułów.

Podaje linka:
http://www.rozanski.cal.pl/?p=270
glikozydy cyjanogenne i tiocyjaniany powodują zmniejszanie wydzielania hormonów tarczycy do tej grupy należy amigdalina (witamina B17)

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
:yltype:


OdpowiedzCytat
Nantosvelta
forumowy expert
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 1115
29/10/2009 2:43 am  

Jędruś, dzięki 🙂
Ostatnio miałam robione jakieś badania tarczycy, na pewno TSH, nie pamiętam czy coś jeszcze, bo tych badań było trochę, ale się przejdę do lekarki i z nią pogadam, że mnie to nurtuje i czy nie może mnie wysłać na bardziej kompleksowe badania o.O
A mógłbyś dać pełniejszą listę (albo przynajmniej linki) produktów, na które powinnam bardziej zwrócić uwagę?

A co do przeznaczenia. to wierzę w przeznaczenie, ale moja tolerancja ma również swoje granice 😛
Ogólnie mam w nosie co ludzie myślą i mówią o mojej niedowadze, ale na 168 cm wzrostu ważyć 42,5 kg, to można dostać jobla :mad2: Urodziłam się z tą niedowagą, żyję z nią i mi nie przeszkadza. Ale wiesz rzyrafa155 jakie to by było uczucie, przytyć, spojrzeć w lustro i zobaczyć się z tej innej (rzec można by było nawet bardziej kobiecej) perspektywy. Być może osoby z nadwagą by bardziej zrozumiały o co mi chodzi o.O

The Earth is our Mother, we must take care of her. The Earth is our Mother, she will take care of us.


OdpowiedzCytat
rzyrafa155
forumowicz
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 26
29/10/2009 3:11 am  

W brew pozorom rozumiem, ale jako interesująca się też ezoterycznym podejściem do człowieka wspomniałam o nieprzejmowaniu się opiniami. No to rzeczywiście chudziutko u ciebie, bo nawet mniej niż ja ważysz a jestem dużo niższa. Pewnie cię posądzają o anoreksję. To smutne, że człowiek musi się przejmować swoim wyglądem, że od dzieciństwa piorą ludziom mózgi. Eh, dobra to już nie całkiem w temacie, ale powiązane trochę. Czuję ze ten świat powinien wyglądać inaczej, ale cóż zrobić, kiedy jest inaczej. Czasami mam ochotę się gdzieś przed tym okrutnym światem schować.
Jędruś - znawco tematu - dzięx za dobre rady:)


OdpowiedzCytat
Nantosvelta
forumowy expert
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 1115
29/10/2009 9:07 am  

Niedowaga ma swoje uroki, bo np ludzie lubią mnie dokarmiać 😀 Oprócz moich krewnych, którzy, z tego co odniosłam wrażenie, jak się tylko dowiadują, że mam się gdzieś pojawić, to w menu wpychają tylko mięso 😐 Jak np na chrzcie mojego siostrzeńca :mad2:
Co do posądzania o anoreksję, to się śmieję z głupoty ludzkiej, która wyraża się używaniem pojęć, których definicji nie znają xD Zdarzało mi się jeść i słyszeć za sobą teksty o anoreksję, albo, co śmieszniejsze, używania pojęcia anemia zamiast anoreksja :rotfl:
Mnie dalej ciekawi większa lista produktów, o których pisał Jędruś 😀 Dla mnie to oznacza nowe możliwości w kuchni xD
Jędruś, a jest coś, czego kategorycznie powinnam unikać?

The Earth is our Mother, we must take care of her. The Earth is our Mother, she will take care of us.


OdpowiedzCytat
Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
29/10/2009 12:06 pm  

Mam nadzieję, że robiłaś już badania podstawowe krwi i moczu.
Jeżeli nie to warto zrobić
Oraz badania na hormony tarczycy.
Poziom witaminy B12

Jak na razie to wszystko.

Co do zmiany jadłospisu to możesz zwiększyć ilość orzechów.
Bardzo dobre są moczone (12-24 godziny) orzechy laskowe, źródło omega-3 (najlepiej zakupić w skorupce i rozłupać w domu).
Z innych orzechów to orzechy brazylijskie (najlepsze źródło selenu)
Nie zapominaj o siemieniu lnianym (zamiennikiem są nasiona konopii oraz szałwi argentyńskiej Chia).

Unikać wyrobów z białej mąki, białego cukru i konserw, konserwantów.
W zamian za to wyroby pełnoziarniste (idealnie z podkiełkowanych nasion) zamiast cukru miód ewentualnie syrop klonowy, stewia i inne naturalne słodziki.

Zobacz Niedowaga z wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Niedowaga
Jedna z przyczyn to Nadczynność tarczycy

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
:yltype:


OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2 Następny
  
Praca