Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Ghandi  

  RSS

tomasz8705
początkujący
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 18
02/11/2008 7:01 pm  

w mojej drodze do weganizmu nie bez znaczenia jest postać Ghandiego. Polecam jego Autobiografię, w której oprócz wiedzy na temat duszy człowieka, społecznych przemian, walki człowieka z "systemem" jest wiele miejsca poświęconego wegetarianizmowi, jego duchowym podwalinom. z tej książki można też się dowiedzieć jak wiele różnic dzieli ludzi wschodu i ludzi zachodu, także kulinarnych, i jak wielkie ma to znaczenie dla mentalności.
myślę, że każdy szanujący się wegetarianin czy weganin powinien zapoznać się z myślą tego wielkiego praktyka i teoretyka żywienia wege. następnie można sięgnąć do popularnej "zielonej książeczki" Ghandiego, w której autor daje przepis na to jak żyć podług bezmięsnej filozofii.

dopóki będą istnieć rzeźnie dopóty będą istnieć wojny Lew Tołstoj


OdpowiedzCytat
agata18
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 317
02/11/2008 7:08 pm  

Ghandi to był bardzo mądry człowiek,a zarazem ciekawy.
... jak większość ludzi wschodu.:)
pzdr.

lady vegan


OdpowiedzCytat
tomasz8705
początkujący
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 18
04/11/2008 9:51 pm  

bardzo mi się podobał, a właściwie rozśmieszył fakt z życia Ghandiego, który opowiada w swojej autobiografii, jak wraz z kuzynem (oboje około dziewięciu lat) oraz z innymi kolegami ze szkoły, potajemnie jedli mięso. Coś w stylu skrytego palenia papierosów w naszych czasach i naszej kulturze. Jednak bardzo się różnią nasze kultury, i tak wiele moglibyśmy się uczyć od Ghandiego i Dalaj Lamy, od mistrzów nauk tybetańskich. Zastanawia mnie dlaczego tak bardzo się bronimi przed tym, dlaczego medialnie buddyzm (jeśli już się o nim mówi) ukazywany jest jako jakieś sekciarskie dziwadło. Dziwi mnie też to, dlaczego europejczycy (w większości chrześcijanie) widzą w buddyzmie zagrożenie, który głosi przecież bezwarunkową miłość i współczucie?

dopóki będą istnieć rzeźnie dopóty będą istnieć wojny Lew Tołstoj


OdpowiedzCytat
petka
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 158
04/11/2008 10:19 pm  

Tomaszu naprawdę się dziwisz , że chrześcijańska Europa nie chce wpuścić na swoje terytorium religii, która by mogła zniszczyć panujący, chrześcijański "porządek"???


OdpowiedzCytat
JAGA
 JAGA
forumowy expert
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 1385
04/11/2008 10:58 pm  

wspaniałe jest to, że Ghandi miał przyjaciół wśród chrześcijan, muzułmanów. Można wyznawać inną wiarę, a przy tym doskonale się rozumieć.
Jego autobiografię przeczytałam na początku swojej wege drogi- odkrywanie postaci Ghandiego i jego życia było dla mnie czymś niezwykłym i ważnym.


OdpowiedzCytat
anado
początkujący
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 11
25/08/2009 11:09 pm  

Owszem, przeczytałam i naprawdę polecam tę książkę. Wiecie co? Co do braku tolerancji nauki Ghandiego w świecie chrześcijańskim to się niezupełnie zgadzam. Sama na własne uszy słyszałam, jak na kazaniu ksiądz powiedział,że Ghandi to był wspaniały człowiek i na pewno teraz jest wielkim świętym. No ,ale nie twierdzę, że ktoś ma inne doświadczenia...


OdpowiedzCytat
  
Praca