Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Deklaracja z Cambridge - prośba  

  RSS

SilentEnigma
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 152
10/10/2012 2:30 pm  

Zapewne większość z Was już wie, że naukowcy uznali, że niektóre zwierzęta, w tym wszystkie ssaki i ptaki mają świadomość jak ludzie
http://fcmconference.org/img/CambridgeDeclarationOnConsciousness.pdf

Nam informacja o rejonach mózgu odpowiedzialnych za tę świadomość wystarcza, ale są tacy, którym potrzebne są konkretne szczegóły. Właśnie toczę dyskusję z takim twardogłowym, który upiera się, że w deklaracji nie ma żadnych dowodów, a w ogóle to ci naukowcy niewiarygodni. Chcę mu dać konkretne publikacje, niech ma (choć wątpię czy raczy przeczytać). Jak wróce z pracy to będę szukać, ale może ktoś z Was takie już posiada? Np. publikacje autorów tej deklaracji?


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
10/10/2012 2:42 pm  

Nie, nie posiadam. Chciałem tylko napisać, że ci naukowcy z Cambridge to jednak mocno ograniczeni muszą być, skoro dotąd tego nie wiedzieli. 😀


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
10/10/2012 3:14 pm  

Właśnie toczę dyskusję z takim twardogłowym, który upiera się, że w deklaracji nie ma żadnych dowodów, a w ogóle to ci naukowcy niewiarygodni.

A sam jest naukowcem? Coś odkrył? ;]

Bardzo fajnym i przydatnym narzędziem do szukania publikacji jest google scholar, wprawdzie większość publikacji jest płatna ale jak naukowiec się ceni to gdzieś znajdziesz jego maila i jak będziesz chciała przeczytać cały tekst to piszesz do niego a on Ci wyśle PDFa za darmo.
http://scholar.google.pl/

[edytowane 10/10/2012 przez Bellis_perennis]


OdpowiedzCytat
SilentEnigma
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 152
10/10/2012 6:02 pm  

A skąd ;] Podejrzewam, że i tak go żadne dowody nie przekonają, no, chyba że papież by ogłosił ex cathedra :> Niestety ku swojemu utrapieniu mam ambicję prezentować wyższy poziom dyskusji.

Anyway, dzięki za przypomnienie o scholarze. Szkoda, że Scopus jest tylko na uczelniach :/


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
10/10/2012 7:01 pm  

A skąd ;] Podejrzewam, że i tak go żadne dowody nie przekonają, no, chyba że papież by ogłosił ex cathedra :> Niestety ku swojemu utrapieniu mam ambicję prezentować wyższy poziom dyskusji.

Aha, mój ulubiony typ. Po co się wysilać aby coś zrozumieć, lepiej obśmiać. Jeszcze by mu się zawalił cały wąski światopogląd :rotfl:
Ty uważaj z tym udowadnianiem bo to jest zgubne, można stracić na próżno mnóstwo cennej energii 🙂
Jakbyś coś ciekawego znalazła to podrzuć, chętnie przeczytam a szukać mi się nie chce 😉

[edytowane 10/10/2012 przez Bellis_perennis]

[edytowane 10/10/2012 przez Bellis_perennis]


OdpowiedzCytat
Admin
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 678
10/10/2012 10:48 pm  

Chciałem tylko napisać, że ci naukowcy z Cambridge to jednak mocno ograniczeni muszą być, skoro dotąd tego nie wiedzieli. 😀

Słabo... Ależ oczywiste, że wiedzieli 😎

SilentEnigma: Mnie wystarcza to spektrum naukowców, którzy podpisali tę deklarację. Sorki, czy potrzeba lepszych argumentów?
Jeżeli tak, to faktycznie - jak napisała Bellis - będzie to raczej bezskuteczny trud 😉

Wege Studio


OdpowiedzCytat
SilentEnigma
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 152
11/10/2012 1:20 am  

Adminie, mi też wystarcza, ale jak coś się nie zgadza z czyimś światopoglądem to wszelkimi sposobami będzie chciał te informacje zanegować.

Bellis - korzystając z uprzejmości kolegi z UJ znalazłam 2 potencjalnie ciekawe publikacje, podaję namiary i fragmenty, może ze swojej uczelni będziesz mieć dostęp:
David B. Edelman and Anil K. Seth, "Animal consciousness: a synthetic approach", Trends in neurosciences (Regular ed.), vol. 32, issue 9, 2009, str 476

Within this framework we find that birds exhibit rich cognitive and behavioral capabilities consistent with conscious states, including working memory, social learning, planning, and possibly even insight during problem solving. These capabilities are complemented by substantial anatomical homologies and functional similarities with mammals in the thalamocortical systems that are associated with consciousness. The case for cephalopod molluscs is currently much less clear. However, abundant evidence of sophisticated learning and memory faculties and rich behaviors, as well as early indications from studies of cephalopod neurophysiology, suggest at least the possibility of conscious states.

Beshkar, M. "Animal consciousness" Journal of Consciousness Studies, vol. 15, issue 3, 2008, strony 5-53

There are several types of behavioural evidence in favour of the notion that many animal species experience at least some simple levels of consciousness. Other than behavioural evidence, there are a number of anatomical and physiological criteria that help resolve the problem of animal consciousness, particularly when addressing the problem in lower vertebrates and invertebrates. In this paper, I review a number of such behavioural and brain-based evidence in the case of mammals, birds, and some invertebrate species. Cumulative evidence strongly suggests that consciousness, of one form or another, is present in mammals and birds. Although supportive evidence is less strong in the case of invertebrates, it is more likely than not that they also experience some simple levels of consciousness.

Tej drugiej mam niestety tylko ten powyższy abstrakt

I jeszcze coś o rybach:
Yue Cottee, Stephanie, Are fish the victims of ‘speciesism’? A discussion about fear, pain and animal consciousness; Fish Physiology and Biochemistry Vol: 38, Issue: 1, February 2012
To mam całe ściągnięte 🙂

I tu jeszcze abstrakcik:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15766890?dopt=Citation


OdpowiedzCytat
  
Praca