Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Niedola słoni w Bojnickim zoo.   

Strona 1 / 2 Następny
  RSS

Zora
 Zora
początkujący
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 15
02/09/2011 9:43 pm  

Witajcie, pewnie nikt mnie tu już nie pamięta, ale mam nadzieję że ktoś się przejmie tym co chcę poniżej opisać.
Jestem wegetarianka od ponad roku, mam trzynaście lat. Jak w każde wakacje, pojechałam na kolonię. Tym razem na Słowację - nie było problemu z jedzeniem dla mnie, ogólnie wszystko było bardzo dobrze zorganizowane. Pewnego dnia pojechaliśmy do bardzo popularnego, największego na Słowacji zoo. Zlokalizowane jest ono w Bojnicach. Już w autobusie pani przewodnik uprzedziła, by osoby wrażliwe na cierpienie zwierząt pod żadnym pozorem nie wchodziły do słoni. No i dojechaliśmy na miejsce. Chodziliśmy po zoo, warunki bytowania zwierzaki miały nawet dobre zapewnione. Doszliśmy do słoni. Nie były obecnie na wybiegu, który sam w sobie nie wyglądał zachęcająco. Bardzo mały, to po pierwsze. Przecież przeznaczony był dla dwóch słoni! Cały był praktycznie z piasku, kilka maleńkich kęp trawy, opona i mały basenik. Chwilę się zastanawiałam, czy wejść do pomieszczenia, gdzie były trzymane. Szczególnie gdy kilka osób wyszło całkowicie we łzach. Ale w końcu weszłam. T_R_A_G_E_D_I_A. Pomieszczenie wielkości większego pokoju, może sufit delikatnie wyższy. Ale nie na tyle duży, by mogły po nim chodzić. Nogi miały zakute w kajdanki, kiwały się ciężko, a jeden wręcz uderzał ciałem o ścianę. Nie znam się może świetnie na anatomii, może tez byłam pod wpływem szoku, ale ich nogi wydawały mi się wręcz atroficzne. Najdalej za dwa dni będę mieć zdjęcie.
Byłabym więcej niż szczęśliwa, gdyby ktoś się tym zainteresował. Da się z tym coś zrobić? Jakaś petycja, apel, cokolwiek?

[edytowane 2/9/2011 od Zora]

[edytowane 2/9/2011 od Zora]

http://foka.wwf.pl/


OdpowiedzCytat
magda00245
forumowicz
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 44
02/09/2011 10:40 pm  

Boże ! koniecznie ! . Mam 14 lat i też jestem wege 🙂 . Najpierw musimy dowiedzieć sie tzn. ty ! jaki był to adres i dokładne informacje . Mogę pozbierać petycje , i przesłać Ci pocztą .. hehe xd . No i wysłać do z.o.o . Lub specjalnych organizacji zajmujacych się tym..


OdpowiedzCytat
Zora
 Zora
początkujący
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 15
02/09/2011 11:46 pm  

http://www.zoobojnice.sk/
To link do strony tego schroniska.

http://foka.wwf.pl/


OdpowiedzCytat
magda00245
forumowicz
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 44
03/09/2011 4:54 pm  

hm.. to petycja ? i poprostu ślemy tam ? potrzebuje tylko jakieś zdj. tych słoni


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
04/09/2011 2:38 am  

Bardzo dobrze, bardzo dobrze, trzeba działać 😉

Najsamprzód warto by się dowiedzieć, jak to wygląda na Słowacji, czy jest jakaś organizacja, która mogłaby się tym zająć, bo trochę głupio tak się wpychać komuś...
Można by ewentualnie im pomoc zaoferować, opisać twoją historię, niech to jakoś rozdmuchają. Najlepiej w dwóch wersjach, po polsku i angolsku (w razie czego podejmuję się przetłumaczyć, chyba że ktoś inny się zgłosi).

Myślę jednak, że pierwszym krokiem powinna być próba kontaktu z kimś działającym tam.

[edytowane 3/9/2011 od eRZet]

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
Anonim
bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 480
04/09/2011 3:00 am  

Dokładnie. Trzeba działać ale mądrze. Polecam stronę petycje.pl tam jest możliwość napisania petycji wg wzoru i możliwość zbierania podpisów przez internet.
Najważniejsze to zastanówcie się czego się w tej petycji będziecie domagać, i gdzie ją wysłać, bo wysłanie jej do zoo to kiepski pomysł.
I tak jak eRZet uważam, że dobrze by było skontaktować się z jakąś organizacją, najlepiej słowacką.


OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
04/09/2011 4:43 am  

Najważniejsze to zastanówcie się czego się w tej petycji będziecie domagać, i gdzie ją wysłać, bo wysłanie jej do zoo to kiepski pomysł.

Tak, ale ten gruby dyrektor z cygarem w ustach 😀 też powinien wiedzieć, że ktoś patrzy mu na ręce.

Pytanie, czy to w ogóle jest zgodne z prawem słowackim - ale tym najlepiej zajmą się ludzie tam.

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
magda00245
forumowicz
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 44
04/09/2011 1:50 pm  

Ok , ! trzeba poszukać namiarów


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
04/09/2011 3:03 pm  

Zmiana czegokolwiek będzie bardzo trudna do zrobienia. Wynika to z specyfiki gatunku i wielu innych rzeczy...
Biorąc pod uwagę zmianę otoczenia słoni:
- słonia bardzo trudno przetransportować, wiążą się z tym ogromne koszty,
- zoo może chcieć poprawić ich warunki ale ich na to nie stać albo nie mają odpowiedniej przestrzeni,
- z tego co doczytałam to najstarsze zoo na Słowacji, kiedyś zwierzęta utrzymywało się inaczej niż teraz, w małych klatkach tak aby ludzie mogli je oglądać, teraz słoniarnie robi się [url= ]TAK[/url].
- słonie jeśli się je przeniesie prawdopodobnie nie będą korzystać z większego wybiegu, sam transport będzie też ogromnym stresem, stres, stres, stres. Nie wiadomo co gorsze to co teraz czy to co później. Już teraz mają "zawiechę" i odruchy stereotypowe.... :/

Jeśli chcecie pisać petycję wyślijcie ją do [url= http://www.eaza.net/Pages/European%20Association%20of%20Zoos%20and%20Aquaria.aspx]EAZA[/url] (Bojnice należą tylko do EAZA, do WAZA już nie), wplątanie w to lokalnych działaczy to tez świetny pomysł. W petycji powinny być zawarte dowody w postaci zdjęć, opisanego dokładnie wybiegu i jego wymiarów, opisana specyfika gatunku, dlaczego ten wybieg nie spełnia norm, zwierzęta wykazują stereotypie. Można się odwołać do wymogów EAZA co do utrzymania ale w tej chwili znalazłam tylko plany hodowlane.

Tym słoniom zrobiono ogromną krzywdę, na dodatek są całkowicie bezużyteczne, nie pomogą w ochronie gatunku żyjącego na wolności... Wdzieliście zdjęcia słoniarni w Poznaniu? Jest ogromna.

[b]PS Magda, zlituj się i zmniejsz avatar....[/b]

edit:
Znalazłam info [url= http://www.waza.org/en/zoo/visit-the-zoo/elephants-1254385523/loxodonta-africana]wg WAZA[/url] jak słonie powinny być utrzymywane.

[i] Elephants are social animals and should not be kept alone. It is not allowed to keep them permanently chained, but the facilities should be so designed as to allow for temporary chaining or otherwise restraining the animals. The zoo must have a clear concept whether hands-on, hands-off or protected contact will be practiced, and behavioural enrichment must be provided.

The outdoor enclosure should have a surface of 3000 m2 for three adult females and their offspring, and 300 m2 more for each additional adult. In colder climatic zones there should also be an indoor enclosure of 300 m2 / 30 m2. For each adult bull enclosures of 700 m2 outdoors and 100 m² are required. Individual boxes should have a size of 40 m2 for females and 50 m2 for bulls.

The enclosures and boxes should be confined in a way as to minimize the risk of injuries. The indoor facilities should be well ventilated and a temperature of at least 15stC should be maintained. Elephants must have the opportunity to bathe or be showered daily. The outdoor enclosure must contain a pool, mud bath, and sandy patches, as well as tree trunks for chafing. The feed should be rich in crude fiber and include hay, branches, fruit, vegetables, and should be supplemented with vitamines and minerals. Elephants should alwys have access to clean water.
[/i]

Bojnice nie należą do WAZA ale to nic. Można się do nich odwołać ponieważ są autorytetem.

edit2:
Wymiary ich wybiegu można zdobyć w dziecinnie prosty sposób, jak już znajdziecie pomoc na miejscu to niech ktoś tam, zadzwoni i zapyta o wymiary bo są mu potrzebne do pracy licencjackiej 😛

[edytowane 4/9/2011 od Bellis_perennis]


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
13/09/2011 7:34 pm  

Widzę, że na chęciach się skończyło. A tak się zapracowałam nad moim wcześniejszym postem 😡


OdpowiedzCytat
CutthroatBitch
bywalec
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 317
13/09/2011 7:42 pm  

O tym samym pomyślałam wczoraj...ale moze dziewczyny dzialają tylko nie napisaly nic na forum?

call me Amber


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
13/09/2011 10:45 pm  

Założymy się? 😀
Swoją drogą to nie pierwszy raz... chyba muszę się nauczyć trzymać altruizm na wodzy.


OdpowiedzCytat
magda00245
forumowicz
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 44
14/09/2011 12:43 am  

Nwm , jak autorka , ale ja działam ! tylko nie mogle znaleźć odpowiedniej petycji tzn. na stronie petycje.pl . I chyba napisze sama 😉 Chyba , ze ktos chce mi pomoc ?


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
20/09/2011 3:39 pm  

[b] Zora[/b] co z tymi zdjęciami? Hę?
Już się wzięłam za te petycje i wciągnęłam w to kilka osób, nie kłopoczcie się dziewczyny 😛 tylko te ZDJĘCIA są potrzebne...


OdpowiedzCytat
Pocahontas
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 262
24/09/2011 1:10 am  

We Wrocławskim zoo słonie też tak mają. A przynajmniej miały 3 lata temu, nie wiem, czy coś się zmieniło.


OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2 Następny
  
Praca