Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Zwierzofakty  

  RSS

czarymary
bywalec
Dołączył: 10 lat  temu
Posty: 162
15/06/2015 8:46 pm  

Zainspirowana akcją zostań wege na 30 dni i i kolumną pt. Zwierzofakty postanowiłam założyć taki wątek. Jak bardzo zwierzęta przypominają ludzi, albo jak bardzo w swym jestestwie nas przewyższają.

Pierwszy ze zwierzofaktów, który wrył mnie w ziemie to, cytuję:
„Dokąd idą goryle po śmierci?” Takie pytanie zadała swego czasu Francine Patterson będącej pod jej opieką gorylicy Koko. Posłużyła się w tym celu amerykańskim językiem migowym – Ameslan (ASL). W odpowiedzi gorylica wymigała: "Do wygodnej jamy na uboczu".

Czyli wychodzi na to, że jedyne co nas przed sobą powstrzymuje to mowa, która dla zwierząt poprzez to, ze jest bardzo energetycznie wymagająca, nie wykształciła się w toku ewolucji (nie licząc kilku wyjątków np. delfinów, albo wyjątkowych sytuacji "przemawiania")

Więcej zwierzofaktów! Zapraszam do wątku!


OdpowiedzCytat
KKasiaKu
świeżaczek
Dołączył: 9 lat  temu
Posty: 3
20/06/2015 6:18 pm  

Ja natomiast byłam w szoku jak przeczytałam o wielkości gniazd Bielika Amerykańskiego:

"Gniazda budowane przez te ptaki na drzewach są tak ogromne, że mogą je… złamać. Przeciętnie mają one około 1,5 m średnicy i 1,8 m głębokości. Natomiast największe odnotowane do tej pory gniazdo (w latach ’60 XX w. na Florydzie) miało średnicę 2,9 m, głębokość 6 metrów i ważyło ponad 2 tony!"

[color=#aaaaaa]______________________[/color]
[url= http://www.zaginal-pies.pl/]zaginął pies[/url] :: [url= http://www.korepetytant.pl/kategoria-68-391/mazowieckie/warszawa/korepetycje/matematyka.html]korepetycje matematyka warszawa[/url] :: [url= http://oblicz-bmi.pl]oblicz bmi[/url] :: [url= http://cowlotto.pl]toto lotek[/url]

[edytowane 3/8/2015 przez KKasiaKu]


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
21/06/2015 3:30 pm  

Jestem bardzo przeciwna uczłowieczaniem zwierząt... Dlatego, że każdy gatunek jest inny, ma inne potrzeby. Takim przykładem tego, że uczłowieczanie jest szkodliwe są psy. Wielokrotnie spotykałam się z tym, że opiekun psa karał go za "złośliwość" a psy nie mają tego typu zachowań, są prostsze niż ludzie. Zwierzaka z lękiem separacyjnym oskarżano o ludzkie zachowanie a biedak po prostu był skrajnie zestresowany, nienauczony zostawania samemu w domu dostawał rozwolnienia i całe mieszkanie było uwalone odchodami. Ze stresu a nie złośliwości. Uczłowieczanie krzywdzi bo każdy gatunek ma inne potrzeby a później głupi ludzie ubierają yorki w sukienki jednocześnie zapominając, że są to psy nie dzieci i mają potrzebę polowania, czy potrafią bronic zasobów.


OdpowiedzCytat
Fatty
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 2286
21/06/2015 4:13 pm  

O tak, to uczłowieczanie bokiem wychodzi... albo nie wziecie pod uwagę potrzeb danej rasy, mimo iż chce dla zwierząt ma sie serce ogromne i chce się dobrze.

... jakiś czas temu natknęłam się na sukę w typie kaukaza wyadoptowaną do bloku! Miła, słodka, przytulaśna, kobiety zajmujące się jej adopcją dyskryminowały domy z ogrodem bo uznały to za pewnik iż sunia bedzie tylko pilnować ogrodu(a co moze być lepszego dla kaukaza? ) i nie bedzie wychodzić na spacery... a wg nich potrzebowala bliskiego kontaktu z człowiekiem(bo taka słodziaszna, wielki miś do przytulania),i spania na kanapie, pojmowanego chyba jako synonim okazywania miłości .

Jak to często w przypadku kaukaza lub innych ras stróżujących bywa, pluszowy misiu schroniskowy zmienił zachowanie, gdy poczuł się " na swoim" - zaczął pilnować. Zaatakował 2 osoby, bo wszak pies nie zna podziału: to jest babcia, to jest dobra koleżanka. Kaukaz działa wg schematu "swój" i" obcy". Suka wróciła do schroniska po 3 tygodniach.

Mam nadzieję, że teraz jej adopcją zajmie się ktoś inny, ja wiem, ze chciały dobrze, ale nie każdy pies na pierwszym miejscu potrzebuje kanapy i pieszczotek...

Białowieska się Puszcza.


OdpowiedzCytat
czarymary
bywalec
Dołączył: 10 lat  temu
Posty: 162
21/06/2015 7:55 pm  

Ja nie mówię tu o uczłowieczaniu, ale o podobieństwach, bo w końcu jesteśmy wynikiem całego procesu ewolucyjnego wszystkich gatunków. To fascynujące ile nas łączy obserwując zwierzęta możemy to zobaczyć. A czy psy nie są złośliwe... zdarzałały się
jestem przeciwna karaniu nawet ludzi 🙂


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
22/06/2015 1:57 pm  

Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że psy są złośliwe. To że Ty coś odbierasz w taki a nie inny sposób jest efektem Twojej subiektywnej percepcji i oceniania na ludzki sposób.

Fatty, moim zdaniem fundacje często nie mają pojęcia co robią. Zatajaja fakty, nie znają sie na specyfice ras. Masakra.


OdpowiedzCytat
czarymary
bywalec
Dołączył: 10 lat  temu
Posty: 162
23/06/2015 2:53 pm  

Bellis dziękuję Ci za zwierzofakt na temat złośliwości psów.

A propos nie ma też naukowych dowodów na to, że nie są złośliwe (np z lęków) a złośliwość dzieci z czego wynika? to, ze odbieramy je jako złośliwe może zalezy od naszego błędnego programowania i niczego nie wiedzenia o psychice ludzkiej

"złośliwość" o której mówiłam była jedynie frazą językową 🙂

ważne jest by ludzie nie karali zarówno zwierząt jak i ludzi za "złośliwości"

a tymczasem: gangi delfinów (artykuł z focusa) http://www.focus.pl/przyroda/gangi-delfinow-9161


OdpowiedzCytat
sokół
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 395
27/06/2015 4:45 pm  

mój pies ze schroniska jest tez dobrym przykładem i nieźle pokazuje że psychika psa dział podobnie do człowieka , po wzięciu ze schroniska ( ogólnie pies mial bardzo cięzko w życiu , policja zabrała go od właścicieli ) pies był w stanie smutno depresyjnym z lękiem wszystkiego , po 2 miesiącach stan sie poprawiał , obecnie pies mimo iż ma juz trochę lat jest bardzo bardzo wesoły , wręcz zachowuje się czasem jak szczeniak , 100% zaakceptował domowników , ale terenu domu pilnuje z taką zawziętością że nie ma szans aby obca osoba tylko palec wsadziła za bramę, dalej jednak łatwo go czymś przestraszyć, wtedy dziwnie siada i drży , trzeba go tulić i głaskać i przechodzi po czasie , nikt go nie uczłowieczniał a te reakcje pokazuje takie same zachowania jak u człowieka , patrząc na mojego psa nie moge wyjść z podziwu jak on jako zwierze jest bliski natury człowieka


OdpowiedzCytat
marekpapro
bywalec
Dołączył: 10 lat  temu
Posty: 102
28/06/2015 12:07 am  

Tak , prawda nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak niedaleko odeszliśmy od natury.
Mamy przecież ta archicortex 🙂

nigdy nie nazwę podłego człowieka świnią, psem , czy padalcem. Zwierzeta nie zasługują na takie porównanie.


OdpowiedzCytat
  
Praca