Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone
Dlaczego ludzie zostają wegetarianami? Co ich przekonuje do tej diety?
Ludzie decydują się na dietę wegetariańską z różnych powodów. Najczęstsze argumenty to dbanie o zdrowie i stanowcze NIE dla cierpienia zwierząt zabijanych w rzeźniach.
Powodem bycia wege jest również troska o środowisko naturalne i zjawisko głodu na świecie.
O niektórych ważnych powodach, dla których warto zostać wegetarianinem możesz przeczytać na stronie: Powody, dla których warto nie jeść mięsa.
Jakich produktów spożywczych używa wegetarianin?
Wegetarianie wyłączają z diety mięso i ryby. Ich jadłospis stanowią różnorakie odmiany kaszy, ryżu, makarony, wszystkie warzywa i owoce, rośliny strączkowe, zboża, ziarna i pestki, otręby, orzechy i daktyle.
Wegetarianie zwracają również uwagę, czy dany gotowy produkt spożywczy nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego. Może to być np. podpuszczka zawarta w niektórych żółtych serach lub żelatyna używana do galaretek, deserów, słodyczy.
Uważać również należy na składniki E pochodzenia zwierzęcego, dodawane do żywności.
Zobacz także: Odmiany wegetarianizmu.
Co powinnam jeść w diecie wegetariańskiej? Czym zastąpić mięso i ryby?
Odsyłam Cię do strony internetowej Wegetarianizm.net zawierającej wskazówki dla początkujących wegetarian.
Natomiast po konkretne przepisy na dania wegetariańskie zapraszam na TĘ STRONĘ.
Mam 13 lat. Moja przyjaciółka cały czas mówi mi, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne są tłuszcze zwierzęce. Czy to prawda? Czym można je zastąpić?.
Ludzie w młodym wieku potrzebują wiecej tłuszczów niż dorośli. Nieprawdą jednak jest, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy tłuszczów zwierzęcych. Jedząc mięso, a dodatkowo jajka i sery dostarczamy organizmowi zbyt wiele niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych, które w nadmiarze mogą powodować kłopoty zdrowotne.
Wegetarianie, odżywiając się różnorodnie, zapewnią sobie wystarczającą ilość kwasów tłuszczowych. Tyczy się to również wegan (osób nie jedzących jajek i przetworów mlecznych). Weganie pozyskają zdrowe, nienasycone tłuszcze spożywając masło orzechowe, rożne rodzaje orzechów, ziarna, oliwę, oleje roślinne, zboża, awokado.
O zdrowych tłuszczach bezmięsnych poczytasz na TEJ STRONIE.
Poszukuję lekarza przyjaznego wegetarianom.
Zajrzyj na Listę Lekarzy Przyjaznych dla Wegetarian. Jeśli brak na liście pediatry, spróbuj skontaktować się z innym wege-lekarzem z Twojej okolicy – być może będzie w stanie podać Ci jakieś dane do innego lekarza.
Czy to prawda, że będąc w ciąży powinnam odstawić dietę wegetariańską? Czy taka dieta może zagrażać ciąży, czy istnieje prawdopodobieństwo, że moje dziecko może być z tego powodu chore? Jaka dieta jest w tym okresie najodpowiedniejsza?
Nie ma żadnych realnych przeciwwskazań dotyczących stosowania diety wegetariańskiej podczas ciąży, jak również dotyczących stosowania tejże diety u dziecka. Według największych światowych organizacji dietetycznych, dobrze skomponowana i zrównoważona dieta wegetariańska nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla przyszłej matki, ani dla dziecka. Zaleca się jednak konsultacje u odpowiedniego lekarza (zobacz: lista lekarzy wegetarian).
W tak szczególnym okresie jak ciążą najrozsądniej byłoby nie przechodzić NAGLE na żadną nową dietę, tak więc jeśli jesz mięso a myślisz o przejściu na wegetarianizm zrób to lepiej stopniowo i już po urodzeniu dziecka. Jeśli jednak już jesteś wegetarianką taką też pozostań przez cały okres ciąży później myśląc ewentualnie o zmianie diety.
Na ten temat były publikowane już artykuły na naszej stronie internetowej:
Ciąża a wegetarianizm
Czy dziecko może zostać wegetarianinem?
Słyszałam, że wegetarianki mają problemy z zajściem w ciążę. Czy to prawa czy tylko kolejny mit na temat wegetarianizmu?
Badania naukowe nie potwierdzają u wegetarianek problemów z łatwością zajścia w ciążę. Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska dostarcza organizmowi tyle samo substancji odżywczych i mineralnych co dieta zawierająca mięso. I odwrotnie: źle odżywiająca się wegetarianka będzie miała takie same problemy z zajściem w ciążę jak jej źle odżywiająca się koleżanka jedząca mięso.
Więcej na ten temat w artykule „Ciąża a wegetarianizm”
Czy weganizm jest bezpieczny także przy cukrzycy?
Tak, jest bezpieczny i uznany za najkorzystniejszą dietę dla cukrzyków, ale bezwzględnie tylko pod kontrolą zaufanego lekarza.
Mam 13 lat i bardzo chcę zostać wegetarianką .. lecz sama nie wiem, czy mogę i co powinnam jeść w tak młodym wieku, wszyscy wmawiają mi, ze jestem za młoda.
Przechodzenie na dietę wege w tak młodym wieku musi odbywać się powoli, ponieważ jest to okres silnego wzrostu i należy w jadłospisie uwzględnić stosunkowo duże zapotrzebowanie na białko. Organizm po zmianie diety musi mieć czas na przestawienie metabolizmu: inne są enzymy potrzebne do prawidłowego trawienia mięsa, a inne do zbóż, warzyw i roślin strączkowych. Dlatego z wielką rozwagą i szacunkiem dla własnego organizmu należy stopniowo (bez pośpiechu) rezygnować z pewnych mięsnych przysmaków (np. wędlin) i zastępować je pastami z soczewicy, cieciorki czy fasoli.
Proszę o podanie mi jakiegoś dobrego przepisu wegetariańskiego (najlepiej żeby był bogaty w żelazo).
Zapraszamy na stronę Przepisy, gdzie znajdziesz sporo wegetariańskich i wegańskich pomysłów na dania.

Natomiast pokarmy bogate w żelazo to nasiona strączkowe, kasze i inne zboża, pestki dyni, słonecznika, pistacje, orzechy. Dobrymi źródłami żelaza są również ciemnozielone warzywa liściaste oraz suszone owoce (np. morela, śliwka).
Pamiętaj też, że przyswajaniu żelaza przez organizm sprzyja witamina C, należy więc zapewnić sobie odpowiednią ilość pokarmów bogatych w tę witaminę.
Zobacz także: Minerały.

Czy to prawda, że do produkcji żółtego sera używana jest podpuszczka z żołądków cieląt?
Do produkcji sera, w procesie ścinania mleka używana jest podpuszczka. Może być to podpuszczka naturalna (zwierzęca) oraz „niezwierzęca” (uzyskiwana syntetycznie). Podpuszczka naturalna to enzym występujący w żołądkach cielęcych. Obecnie większość serów nie zawiera podpuszczki naturalnej, w produkcji stosuje się głównie podpuszczkę syntetyczną, która jest wegetariańska. Wynika to z faktu, że uzyskanie podpuszczki naturalnej jest droższe. Dlatego zwierzęcą podpuszczkę łatwiej znajdziemy w serach droższych i niektórych serach pleśniowych. W razie wątpliwości, czy dany ser zawiera podpuszczkę zwierzęcą, należy kontaktować się z producentem i uzyskać pewność.
Wiadomo, że zdrowe są kasze nieoczyszczone, grube. Czy do takich kasz zaliczamy kaszę jęczmienną, czy wszystkie jej rodzaje? Wystepuje ona przeciez w kilku postaciach: gruba-pęczak, średnia itd. Czy do zdrowych kasz zaliczamy jaglaną? A co z kaszą pszeniczną kuskus oraz kaszą manną?
Generalnie im grubiej zmielona kasza, tym lepiej, bo zawiera więcej cennej dla zdrowia osłonki ziarna. Kasza jaglana (proso łuskane) jest uznana za najzdrowszą kaszę, ze względu na zdolność odkwaszania organizmu. Powinno się jej używać jak najwięcej. Można ją gotować w zupach, tak jak inne kasze, lub na sypko. Ugotowana po wcześniejszym uprażeniu na suchej patelni ma działanie lecznicze.
Kasza kuskus jest zrobiona z oczyszczonego ziarna pszenicy i nie ma tyle wartości odżywczej, co inne kasze. Manna też jest produktem bardzo przetworzonym.
Co to jest skrobia modyfikowana kukurydziana - skąd się bierze i czy jest szkodliwa?
Skrobia kukurydziana to silnie przetworzony produkt z ziarna kukurydzy. Kukurydza może być genetycznie modyfikowana, ale w Polsce jest obowiązek umieszczania informacji o produktach modyfikowanych (tzw. GMO) na opakowaniu z żywnością. Generalnie nie zaleca się spożywania produktów GMO, ze względu na brak badań nad ich długofalowym wpływem na zdrowie człowieka.
Wszelkie wysokoprzetworzone produkty (skrobia ziemniaczana, ryżowa, sojowa itp) są pozbawione wartościowych składników odżywczych i powinno się ich używać sporadycznie np. do świątecznych wypieków i okazjonalnych dań.
Czy powinniśmy unikać e471?
E471 to mono- i dwuglicerydy kwasów tłuszczowych. Ten składnik emulgujący stosowany jest np. w słodyczach, lodach lub margarynie.
Istnieją spore niejasności co do pochodzenia i zawartości tego składnika.
E 471 jest z definicji składnikiem syntetycznym, który może być uzyskiwany syntetycznie lub naturalnie. Nie jest to typowy składnik odzwierzęcy, pojawiają się jednak wątpliwości, czy nie zawiera przypadkiem kwasów tłuszczowych pochodzenia zwierzęcego.
Bezpieczniej jest więc uznać ten dodatek E za podejrzany dla wegetarian.
Wiele kupnych słodyczy zawiera produkty pochodzenia zwierzęcego.Jakie słodycze jedzą wegetarianie?
Wegetarianie zastępują słodycze z białego, oczyszczonego cukru bakaliami i orzechami. Weganie nie jedzą mleka, więc nie kupują mlecznych słodyczy.
Ponadto w słodyczach mogą kryć się dodatkowe niespodzianki, na które wegetarianie i weganie powinni uważać. Jednym z nich jest lecytyna sojowa (E 322), do której produkcji mogą być używane tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Drugi składnik dużej ilości słodyczy (w tym np. lodów) to E471, czyli mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych – są to tłuszcze emulgujące, wytwarzane z glicerolu i naturalnych kwasów tłuszczowych, głównie pochodzenia roślinnego, ale także z tłuszczów zwierzęcych.
Czy weganie lub wegetarianie jedzą miód i używają cukru?
Weganizm polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów wytwarzanych przez zwierzęta. Poza mięsem wyłączane są więc z jadłospisu właśnie miód jak również mleko, sery, jaja.
Wegetarianie natomiast wykluczają ze swojej diety wszelkie rodzaje mięsa i ryb, a także produkty zawierające substancje odzwierzęce, takie jak żelatyna, podpuszczka, tłuszcz zwierzęcy akceptując jednak miód, mleko, sery.
Zobacz także: Odmiany wegetarianizmu
Czy bedąc wegetarianką mogę jeść zupki instant w proszku? Wiem, że to niezdrowe ale zdarza się, że akurat na obiad jest zupa na mięsie i wtedy nie mam wyjścia, ani czasu by ugotować sobie coś z samych warzyw... co wtedy?
Z pewnością bardziej szkodliwe od zupy domowej na mięsie są zupki instant, a jeszcze bardziej szkodliwe kłótnie z mamą. Więc jak znajdziesz czas na przygotowywanie sobie pełnowartościowych posiłków, to nikt nie będzie miał pretensji. Powodzenia!
Czy jest możliwość jedzenia ryb w trakcie diety wegetariańskiej?
Wegetarianie NIE JEDZĄ ryb. Dieta wegetarian opiera się na rezygnacji ze spożywania mięsa wszystkich zwierząt, w tym również ryb, owoców morza, wreszcie produktów uzyskiwanych z zabitych zwierząt jak podpuszczka czy żelatyna.
Zobacz także: Odmiany wegetarianizmu.
Wiadomo o szkodliwości napojów gazowanych na zęby i nie tylko. Czy dotyczy to również wody mineralnej gazowanej, tzn. czy zawiera ona kwasy szkodliwe dla szkliwa zębów?
Gazowana woda bez cukru i barwników nie powinna zawierać żadnych kwasów, więc bezpośrednio na zęby nie działa szkodliwie. Może natomiast zakwaszać organizm przy wadliwym wydzielaniu soków żołądkowych, a więc wtórnie powodować nadmiar kwasu w ślinie. To jest sprawa indywidualnej przemiany materii.
Gdzie mogę znaleźć listę polskich firm testujących/nietestujących kosmetyków na zwierzętach? Te listy, do których dotarłam uwzględniają głównie firmy zagraniczne.
Z0bacz opracowanie Kosmetyki cruelty-free. Znajduje się tam lista kilku firm (również polskich) przyjaznych zwierzętom. Więcej informacji znajdziesz w wykazie Klubu OK!. Kosmetyki, które się tam znajdują nie były testowane na zwierzętach. Ponadto do ich produkcji nie użyto substancji odzwierzęcych.
Czy moge zrezygnowac z zywienia moje psa miesem?
Jest to możliwe, ale wówczas należy podawać psu karmy oparte na produktach roślinnych, mające zbilansowane składniki witaminowe i mineralne, potrzebne do właściwego rozwoju zwierzaka.
Takie „wegetariańskie” lub nawet „wegańskie” karmy są już dostępne w Polsce. Są one oparte na tłuszczu roślinnym, ponadto – jak zapewniają producenci – są w 100 procentach ekologiczne.
Jeżeli decydujemy się na żywienie psa bez stosowania gotowej karmy, musimy pamiętać o właściwych proporcjach karmienia. Pamiętajmy, że nadmiar produktów roślinnych może być niewskazany, tak jak niewłaściwe jest karmienie psa jedynie pokarmem mięsnym. Przyjmuje się, że dla dorosłego psa odpowiednie proporcje to 1 część mięsa na 2 części pokarmu roślinnego.
Gdzie na terenie Polski znajdę restauracje wegetariańskie?
Informacje na temat barów wegetariańskich, a także sklepów ze zdrową żywnością, znajdziesz na forum dyskusyjnym w dziale Kulinarna mapa Polski. Poznasz tam również opinie forumowiczów, sam również możesz wymienić się swoimi wrażeniami z pobytu w tych miejscach.
[/su_accordion]