Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone


Rozmowa z dr Eugeniuszem Siwikiem o mitach związanych z wegetarianizmem, wegetariańskich mamach i ich dzieciach. Dr Siwik jest ginekologiem, położnikiem i dietetykiem. Jest prekursorem porodów rodzinnych, twórcą pierwszej w Polsce kliniki porodu naturalnego.

– Często słyszy się opinie, że dieta bezmięsna jest niekorzystna np. dla dzieci lub osób pracujących ciężko fizycznie.

– Za popularyzację tych bezsensownych stereotypów są odpowiedzialne wielkie koncerny spożywcze, które czerpią zyski z produkcji mięsa. One zrobią wszystko, żeby współcześni ludzie nie zmienili swoich nawyków żywieniowych. Te stereotypy powodują, że nawet dzieci wegetariańskie bywają często prześladowane w przedszkolach i szkołach. Z drugiej strony spotkałem się z badaniami, z których wynika, że aż 75 % naszego społeczeństwa nie ma nic przeciwko wegetarianizmowi.

– Czy są przypadki, kiedy dieta bezmięsna może być niekorzystna dla zdrowia?

– Nie ma takich przypadków, jeśli stosuje się prawdziwy wegetarianizm. Ważne, aby urozmaicać składniki i ograniczyć niezdrowe tłuszcze. Jedzenie mięsa to cywilizacyjna pomyłka od czasów zlodowacenia. Nasz przewód pokarmowy jest długi, taki jak u innych stworzeń roślinożernych. Inaczej niż u psów i kotów, które mają krótkie przewody pokarmowe, dziesięć razy bardziej zakwaszone.

– Jest Pan lekarzem ginekologii i położnictwa. Czy zwiększa się liczba kobiet w ciąży zdecydowanych na wegetarianizm?

– W porównaniu z ogólną liczbą rodzących jest to niewielki procent, ale takich kobiet jest coraz więcej. Zbieram wyniki badań od 20 lat, dotąd nie stwierdzono żadnych różnic prócz jednej – dzieci matek wegetariańskich były średnio lżejsze o 100 gram, co akurat było korzystne dla rodzących.

– Czy są jeszcze jakieś korzyści wynikające z wegetarianizmu?

– Gdyby proces żywienia człowieka nie wydłużał się o zwierzęta, które trzeba wyhodować, aby potem zjeść, na świecie mogłoby żyć nawet 60 mld ludzi. To pokazuje skalę marnotrawstwa. Kosmonauci patrzący na ziemię z kosmosu widzą dwie rzeczy: mur chiński i wypaloną pod nowe pastwiska puszczę amazońską. Można powiedzieć, że ludzkość, aby przetrwać, nie ma wyboru.

Źródło: Metropol

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl