Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Ministerstwo rolnictwa Węgier poinformowało w piątek 9 czerwca o pojawieniu się interpretowanych jako ptasia grypa zachorowań gęsi na fermie drobiowej w komitacie (województwie) Bacs-Kiskun w południowo-wschodniej części kraju.

Na razie nie wiadomo, czy jest to niebezpieczny dla ludzi szczep H5N1.
„Wykryto, że jest to wysoce patogenny szczep (wirusa H5). Ponieważ w regionie tym rozprzestrzeniał się szczep N1, jest bardzo prawdopodobne, że mamy do czynienia właśnie z nim, ale równie dobrze może to być N7 lub jakikolwiek inny szczep” – powiedział na konferencji prasowej zastępca głównego lekarza weterynarii Węgier Lajos Bognar. Dodał, że dalsze testy zostaną przeprowadzone w Wielkiej Brytanii.

Ministerstwo nakazało wybicie 300 tys. sztuk drobiu, przede wszystkim kaczek i gęsi, w okolicach zakażonej fermy, hodującej ponad 3 tys. gęsi.

W lutym i marcu wirus H5N1 uśmiercił na Węgrzech ponad 60 dzikich ptaków, ale nie stwierdzono jego wystąpienia u drobiu hodowlanego.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl