Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Po raz pierwszy od końca zeszłego roku, w dwóch krajach Azji – Wietnamie i Kambodży – zanotowano nowe przypadku ptasiej grypy na fermach drobiowych. Epidemiolodzy w regionie obawiają się powrotu wielkiej epidemii tej, groźnej także dla ludzi, choroby.

W sobotę 12 sierpnia kambodżańskie Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło, że wirus, który zaatakował drób w graniczącej z Wietnamem prowincji Prey Veng, to wirus H5N1. Także w Hanoi w piątek informowano o pierwszych w tym roku przypadkach ptasiej grypy na fermach drobiowych w kraju. Jeszcze niedawno władze wietnamskie utrzymywały, że udało im się opanować całkowicie epidemię, która spowodowała tu śmierć 42 ludzi i konieczność wybicia dziesiątków milionów sztuk drobiu.
Wietnam do tej pory znajdował się na pierwszym miejscu listy państw, w których ptasia grypa okazała się najgroźniejsza dla ludzi. W ostatnich dniach jednak wzrost zachorowań ptaków i ludzi na indonezyjskich wyspach sprawił, że w tym tragicznym rankingu prowadzi właśnie Indonezja. Wirus H5N1 spowodował tam najwięcej zgonów wśród ludzi – 44.

Od końca 2003 roku – kiedy miała miejsce pierwsza epidemia ptasiej grypy w krajach azjatyckich – na chorobę tę zmarło na całym świecie 138 osób.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl