Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Władze Korei Południowej, gdzie potwierdzono przed dwoma dniami nowe ognisko ptasiej grypy, zadecydowały o likwidacji wszystkich ptaków na fermach, położonych w promieniu trzech kilometrów od głównego ogniska zarazy.

Oznaczać to będzie likwidację niemal 800 tysięcy kur i kaczek, zarówno w dużych hodowlach jak i małych gospodarstwach wiejskich. Zniszczonych zostanie też ok. siedmiu milionów jaj, pochodzących z objętego kwarantanną rejonu.

Do tej pory władze zapowiadały wybicie około 250 tys. ptaków w promieniu pół kilometra od fermy, gdzie stwierdzono obecność wirusa H5N1. W 2003 roku, kiedy w Korei Południowej miała miejsce poprzednia epidemia ptasiej grypy, zabito 5,3 mln sztuk drobiu.

Według najnowszych danych WHO, groźny też dla człowieka wirus H5N1 spowodował na świecie śmierć co najmniej 154 osób, mających bezpośredni kontakt z zarażonymi ptakami. Najwięcej, bo 57 osób, zmarło na tę chorobę w Indonezji a ponad 40 w Wietnamie.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl