Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Szybkie tempo życia odbija się także na obyczajach mniejszych mieszkańców metropolii.
Jak wynika z badań holenderskich naukowców z Uniwersytetu Leiden, ptaki żyjące na terenach intensywnie zabudowanym śpiewają szybciej i na wyższych częstotliwościach niż te wiejskie.

Stwierdzili to na podstawie obserwacji sikory bogatki, które przeprowadzili w dziesięciu europejskich miastach, m.in. w Londynie, Pradze, Paryżu i Amsterdamie. Nagrali jej trele i porównali z tymi, jakie wydobywają z siebie ptaki mieszkające na terenach wiejskich lub leśnych.

– Różnica jest nieprawdopodobna – podsumował Hans Slabbekoorn, jeden z autorów badania, które przeprowadził razem z Ardie den Boer- Visserem. – We wszystkich dziesięciu miejscach zaobserwowaliśmy, że miejskie ptaki śpiewają na wyższych częstotliwościach. Ich świergot był też szybszy, co dotyczy zwłaszcza powtarzających się fraz.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest, zdaniem naukowców, miejski hałas. Szczególnie zaś uliczny szum roznoszący się na dość niskich częstotliwościach. Aby móc się przezeń przebić, ptaki są zmuszone modulować swój śpiew. Tym bardziej że spełnia on ważne funkcje komunikacyjne. Służy bowiem dookreślania swojego terytorium, a także do przyciągania potencjalnego partnera.

Ale sposób śpiewania może być też uwarunkowany kształtem krajobrazu. Ten miejski jest stosunkowo otwarty. Leśny wprost przeciwnie, przez co wyśpiewywane frazy mają mniejszą szanse zgubienia się wśród listowia.

Naukowcom nie udało się ustalić, w jaki sposób ptaki przystosowują swój repertuar do otoczenia przyrody. Jedna z teorii mówi, że sikorka uczy się go od swoich sąsiadów. Aby do końca poznać odpowiedź na to pytanie, Slabbekoorn chce przeprowadzić kolejne badania. Polegałyby one na przeniesieniu ptaków przyzwyczajonych do środowiska wiejskiego w teren miejski i obserwowaniu ich reakcji. Są one dlatego ważne, że te same gatunki mogłyby w toku ewolucji dzielić się na odmiany miejskie i wiejskie.

Nie jest to pierwsze badanie udowadniające zmianę ptasich obyczajów. Dwa lata temu na łamach ” Journal of Animal Ecology” niemiecki naukowiec Henrick Brumm przedstawił dowody świadczące o tym, że miejskie słowiki śpiewają coraz głośniej.

Wyniki najnowszych, holenderskich badań zostały opublikowane w piśmie ” Current Biology”.

Izabela Redlińska, „new scientist”

Źródło: Rzeczpospolita.pl

Nadesłał/a: bartezzzzz