Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Ssaki zdolne do lotu ślizgowego, mogły się pojawić jeszcze przed ptakami – sugerują autorzy badań opublikowanych na łamach „Nature.” Jak dotąd za najstarsze szczątki latających ssaków uważano kości nietoperzy sprzed 51 milionów lat.

Tymczasem amerykańsko-chiński zespół American Museum i Instytutu Paleontologii Kręgowców w Pekinie zbadał kopalne szczątki Volaticotherium antiquus (co znaczy starożytne zwierzę latające) – małego ssaka żyjącego w Mongolii około 125 milionów lat temu.

To osobliwe zwierzę, dla którego trzeba było utworzyć nowy rząd ssaków, różni się od wszystkich znanych przedstawicieli fauny mezozoicznej – ma ostre zęby, wydłużone kończyny i długi ogon oraz pokryte futrem fałdy skóry, prawdopodobnie używane podczas szybowania w powietrzu. Ważące mniej niż pół kilograma zwierzę mogło zapewne całkiem daleko dolecieć.

Latający ssak, zbliżony rozmiarami do współczesnych latających jaszczurek, prowadził prawdopodobnie nocny tryb życia i żywił się owadami, choć raczej nie był na tyle dobrym lotnikiem, aby chwytać je w locie. Niestety, gatunek ten wymarł bezpotomnie – nie jest bowiem spokrewniony z dzisiejszymi ssakami – i najprawdopodobniej przez wiele kolejnych milionów lat nie było szybujących ssaków.

Źródło: PAP

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl