Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Podwyższony poziom silnie toksycznego kadmu wykryli weterynarze w ciele padłego na szczecińskim jeziorku Słoneczne łabędzia, pisze Gazeta Wyborcza.

Kadm to pierwiastek chemiczny, który może prowadzić m.in. do nowotworów. Powstaje przy produkcji cynku. Skąd się wziął w organizmie łabędzia? Na razie nie wiadomo.

O padających ptakach z jeziorka Słoneczne u zbiegu ulic Derdowskiego i Ku Słońcu pisaliśmy w połowie grudnia ubiegłego roku. W ciągu dwóch miesięcy padło prawie dziesięć łabędzi i kilkanaście kaczek. W grudniu miejski łowczy wyłowił ostatniego żywego łabędzia. Młody ptak pływał obok zmarłej matki. Zwłoki ptaka trafiły do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Szczecinie, gdzie przeprowadzono sekcję pod kątem bakteriologicznym i chemicznym.

Pierwsze wyniki stwierdzały, że ptak był wychudzony, nie miał tkanki tłuszczowej, a to oznaczało, że był niedożywiony. Miał też stan zapalny jelita ślepego i obrzęk nerek. W jego organizmie były bakterie coli, co dowodzi, że do jeziorka spływają ścieki kałowe. To nie było zaskoczeniem, bo do jeziorka wpada sporo ścieków (z rzeczką Bukowa, która dopływa do jeziorka m.in. z Krzekowa i Berzecza).

Nowe informacje przyniosły badania chemiczne łabędzia, które wykazały podwyższony poziom kadmu. Dariusz Matejski, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska: – Zleciliśmy przeprowadzenie kontroli zakładów, które mieszczą się w pobliżu dopływu Wierzbaka [wpada do rzeki Bukowa, a ta bezpośrednio do jeziorka – przyp. red.]. Być może ktoś nielegalnie odprowadza ścieki. Może się też okazać, że nie znajdziemy winowajcy, bo ktoś np. jednorazowo zanieczyścił czymś wodę.

Jednak zdaniem Stanisława Pacławskiego, powiatowego lekarz weterynarii w Szczecinie, odpowiedź, co truje ptaki znajduje się w wodzie i mule jeziorka.

– W tym tygodniu mają być znane wyniki pobranych próbek wody – zapewnia Andrzej Miluch, zastępca zachodniopomorskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

Jeziorko Słoneczne to malownicze miejsce na skraju Gumieniec, w sąsiedztwie osiedla Kaliny. Jeziorko wzięli w opiekę (nieformalnie) uczniowie z Gimnazjum nr 27. To dzięki nim odpowiednie służby dowiedziały się o padłych ptakach.

Źródło: Gazeta.pl Szczecin

Nadesłał/a: bartezzzzz